SuperBiz nowoczesne technologie Google wpadł w poważne tarapaty. Grozi mu kara w wysokości 22 mld dolarów

Google wpadł w poważne tarapaty. Grozi mu kara w wysokości 22 mld dolarów

03.10.2016, godz. 18:24
Inteligentny smartfon Google rozpoznaje przedmioty
foto: SHUTTERSTOCK

Komisja Europejska wyznaczyła firmie Alphabet, właścicielowi marki Google, czas do końca października na zajęcie stanowiska w sprawie działań monopolistycznych związanych z oprogramowaniem wgrywanym na urządzenia mobilne. Zdaniem KE spółka łamie europejskie przepisy antymonopolowe poprzez preinstalowanie na smartfonach i tabletach z system Android software'u Google i aplikacji Google Chrome.

Po raz pierwszy Alphabet usłyszał zarzuty w kwietniu br., ale jak dotąd nie odniósł się do stawianych mu oskarżeń. Komisja Europejska wyznaczyła mu deadline na 27 czerwca, jednak od tamtej pory został on przesunięty już trzykrotnie – informuje Reuters.

To nie jedyne zarzuty, jakie KE postawiła firmie Alphabet. Komisja ma również zastrzeżenia co do wyników wyszukiwania Google. Jej zdaniem gigant faworyzuje swoje własne serwisy zakupowe. Właściciel Google'a ma odpowiedzieć na zarzuty w tej sprawie do 13 października.

Zobacz także: Z iPhone'a 8 mogą zniknąć wszystkie porty! Zasili go... świetlne złącze?

Ponadto KE stwierdziła, że aplikacja Google AdSense blokuje reklamy konkurencji. W tym przypadku ostateczny termin ustosunkowania się przez Alphabet do zarzutów został przesunięty na 26 października.

Z korespondencji między Reutersem a Ricardo Cardoso, rzecznikiem prasowym KE, wynika, że Google poprosił o dodatkowy czas na zapoznanie się z dokumentami dotyczącymi wszystkich spraw, na co komisja przystała. W każdym przypadku Alphabetowi grozi kara w wysokości 7,4 mld dolarów lub 10 proc. rocznych obrotów – podkreśla londyńska agencja prasowa.

Źródło: reuters.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: