SuperBiz nowoczesne technologie Historia smartfona. Te urządzenia zmieniły świat [GALERIA]

Historia smartfona. Te urządzenia zmieniły świat [GALERIA]

30.07.2016, godz. 16:29
Historia smartfona
Motorola DynaTAC foto: Archiwum

Wielu z nas z sentymentem wspomina pierwsze telefony komórkowe. Nie trzeba daleko sięgnąć pamięcią, żeby przypomnieć sobie urządzenia mobilne bez internetu. Nie każdy jednak wie, że rewolucja na rynku urządzeń mobilnych rozpoczęła się jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku.

Urządzenia mobilne powoli stają się standardem. W 2015 r. sprzedano 14 mld smartfonów, a eksperci nie mają wątpliwości, że udział urządzeń mobilnych w rynku wzrośnie. Nadal jednak wielu z nas pamięta czasy, kiedy telefon stacjonarny był ekstrawagancją, nie wspominając nawet o aparacie bezprzewodowym.

Pierwsza sieć bezprzewodowa

Już w XIX w. powstały podwaliny pod to, co dzisiaj nazywamy siecią wi-fi. W 1899 r. włoski inwestor Russo d'Azar wprowadził sieć bezprzewodową na morzu. Miała ona ułatwić komunikację między statkami. Włoska marynarka została zobligowana do wdrożenia sieci wireless jak tylko zostanie ona dopracowana do perfekcji.

Telekomunikacja przyszłości

Jednak nowa, rewolucyjna metoda telekomunikacji została wymyślona dopiero w latach 40. obecnego wieku. W 1946 r. Ralph Hersey opatentował stworzony przez siebie system komunikacji radiotelefonicznej.

Przeczytaj również: Bonusy za rejestrację kart prepaid [PORÓWNANIE OFERT]

Pierwszy telefon komórkowy na świecie

W 1973 r. na rynek trafił pierwszy telefon komórkowy. Producentem historycznego urządzenia była Motorola. Model Dyna T-A-C kosztował zaledwie 4 dolary. Miał toporny kształt i przypominał z wyglądu słuchawkę telefoniczną.

Mobilny model samochodowy

Dziesięć lat później, w 1983 r., spółka Ameritech Mobile Communications wprowadziła do sprzedaży aparaty, które umożliwiały wykonywanie połączeń telefonicznych w samochodach. Firma okrzyknęła swój produkt „pierwszym mobilnym systemem radiowym" i zapowiedziała, że ten wynalazek przetrze szlaki producentom, którzy będą chcieli postawić na małe i zgrabne telefony.

Pierwszy telefon z dostępem do internetu

Na początku lat 90. z wyzwaniem skonstruowania niewielkiego telefonu zmierzyła się firma Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT), której aparat miał „zaledwie" 9 cali wysokości (ponad 23 centymetry). Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1996 r., kiedy AT&T wprowadził na rynek urządzenie z serii „Pocketnet". Fenomen tego telefonu polegał na tym, że umożliwiał on połączenie się z internetem. W przeciwieństwie do współczesnych smartfonów, na ekranie urządzenia mieściły się zaledwie trzy linijki tekstu. Rok później, w 1997 r. na rynek trafił „Responder" Nokii. Fiński producent szczycił się tym, że jego produkt zawiera telefon, komputer i internet w jednym.

Zobacz także: Ile kart prepaid wolno zarejestrować i kto może dokonać rejestracji?

Nokia z klawiaturą QWERTY

Nokia posunęła się jeszcze dalej i w 2001 r. uruchomiła sprzedaż pierwszego w historii telefonu komórkowego z klawiaturą QWERTY. Oprócz udogodnienia przydającego się podczas pisania wiadomości tekstowych, „komórka" została wyposażona w gniazdko słuchawkowe jack oraz 64 MB pamięci.

Cienki telefon z klapką

Rewolucja na rynku urządzeń mobilnych zaczęła nabierać prędkości. W 2004 r. hitem stał się Razr Motoroli. Producent zaskarbił sobie wielu sympatyków dzięki nowoczesnemu dizajnowi – telefon stał się znany dzięki swoim niewielkim gabarytom. Należał on do tzw. telefonów z klapką, dzięki czemu można było złożyć go jak puderniczkę.

Pierwszy iPhone Steve'a Jobsa

W czasach, kiedy Motorola zbierała śmietankę z rynku urządzeń mobilnych, fani marki Apple mogli tylko pomarzyć o smartfonach. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2007 r., kiedy światło dzienne ujrzał długo wyczekiwany iPhone.

Może cię zainteresować: Rejestracja karty prepaid. Gdzie można to zrobić? [PEŁNA LISTA MIEJSC]

15. urodziny SMS-a

Premiera urządzenia firmowanego przez Steve'a Jobsa zbiegła się w czasie z 15. rocznicą wysłania pierwszej wiadomości tekstowej. Treść historycznego SMS-a, który został dostarczony w 1992 r., brzmiała „Wesołych Świąt".

Apple kontra Samsung

Smarfony marki Apple szybko zasłynęły dzięki dobrym parametrom i wyróżniającemu się wyglądowi. Chociaż Steve Jobs wkroczył do gry stosunkowo późno, wkrótce jego iPhone'y stały się hitami sprzedaży. W międzyczasie rynek urządzeń mobilnych przyciągnął kolejne znane marki. W 2012 r. największą popularnością cieszyły się dwa modele smartfonów: Samsung Galaxy S III oraz iPhone 4S. Mimo że Samsungowi udało się osiągnąć największą sprzedaż na świecie, Apple wkrótce odzyskał pozycję lidera, wypuszczając na rynek iPhone'a 5.

Android vs. iOS

Warto podkreślić, że starcie rozgrywa się również na polu systemów, na których działają poszczególne urządzenia. Samsungi mają zainstalowanego Androida – żaden system nie daje tak szerokich możliwości instalowania aplikacji. Z drugiej strony przypisany do iPhone'ów i iPadów system iOS uchodzi za dużo bardziej bezpieczny.

Smartfon producenta Kindle'a

W 2014 r. na rynek urządzeń mobilnych wkroczył nowy zawodnik, który wcześniej zaskarbił sobie sympatię miłośników literatury. Słynący z czytników Kindle Amazon zadebiutował ze smartfonem Fire Phone. To wysokiej jakości urządzenie znalazło się jednak w cieniu czytników nowej generacji z podświetlanym ekranem, Kindle Paperwhite.

Źródła: mashable.com, edn.com

autor: Anna Bartosiewicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: