SuperBiz nowoczesne technologie Jak znaleźć kody SWIFT, IBAN? Podpinamy kartę kredytową w sklepie online

Jak znaleźć kody SWIFT, IBAN? Podpinamy kartę kredytową w sklepie online

15.08.2016, godz. 07:15
Karta kredytowa od A do Z
foto: SHUTTERSTOCK

Zastanawiasz się, jak podpiąć kartę kredytową do konta na zagranicznej platformie sprzedażowej? Nie wiesz, czym kod SWIFT różni się od kodu IBAN? Jeżeli robisz zakupy online za granicą, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Coraz więcej Polaków kupuje przedmioty wystawiane w zagranicznych sklepach internetowych. Na takch serwisach, jak Amazon czy eBay można dostać wiele produktów niedostępnych w Polsce. Ponieważ jednak światowe platformy sprzedażowe nadal nie są dedykowane Polakom, trzeba posiłkować się zagranicznymi wersjami językowymi.

Istnieje wiele form płatności za towar sprowadzany zza granicy, m.in. kartą kredytową lub debetową, za pomocą konta PayU lub PayPal. Jeżeli planujesz cykliczne zakupy i nie chcesz za każdym razem przepisywać ręcznie danych z karty, możesz podpiąć ją do swojego konta internetowego. I tutaj pojawia się problem, ponieważ zagraniczny sklep będzie wymagał podania kodów SWIFT i IBAN. Zobacz, czym one są i jak je sprawdzić w poszczególnych bankach.

Przykład Amazon.de

Internauci, którzy szukają niedostępnych w Polsce publikacji, prawdopodobnie prędzej czy później założą sobie konto w serwisie Amazon.de. Warto korzystać z wersji przeznaczonej dla naszych zachodnich sąsiadów, aby maksymalnie obniżyć koszty przesyłki. Użytkownik, który planuje cykliczne płatności internetowe, może podpiąć do swojego konta kartę kredytową lub tzw. wypukłą kartę debetową, która pełni także funkcje karty debetowej. W tym celu należy kliknąć w „Your Account", a następnie w „Add a Payment Method". Konsument zostanie poproszony o podanie numeru IBAN i kodu SWIFT (tutaj „BIC (SWIFT Code)", a także o wpisanie danych właściciela karty.

Przeczytaj również: Za zakupy zapłacimy... pierścieniem? Visa testuje nowe rozwiązanie

Różnica między formatami NRB i IBAN

Na mocy Zarządzenia nr 5/2002 prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 6 maja 2002 r. w sprawie sposobu numeracji rachunków bankowych prowadzonych w bankach, operacje na rachunki bankowe w obrocie krajowym powinny być realizowane w formacie NRB (Numeru Rachunku Bankowego), natomiast operacje w obrocie międzynarodowym – w formacie IBAN (Międzynarodowego Numeru Rachunku Bankowego, ang. International Bank Account Number). Zarówno NRB, jak i IBAN stanowią ciąg cyfr specyficzny dla danego banku.
W 2004 r. do polskiego Prawa bankowego wprowadzono nowe zasady, które obowiązują w większości krajów europejskich, a także w kilku państwach spoza UE. W roliczeniach transgranicznych stosuje się kody IBAN i BIC (SWIFT).

Numer NRB

Numer rachunku bankowego zapisanego w formacie NRB ma 26 cyfr. Dwa pierwsze znaki stanowią liczbę kontrolną, następne 8 cyfr składa się na numer rozliczeniowy banku, czyli numer, który pozwala zidentyfikować daną instytucję, a pozostałe 16 cyfr stanowi numer rachunku klienta. Numery rozliczeniowe są przydzielane przez bank centralny, natomiast numery rachunku klienta – przez poszczególne instytucje finansowe.

Zobacz także: W kolejnych urzędach będzie można płacić kartą

Numer IBAN

Jeżeli robimy przelew zagraniczny, należy przekształcić NRB w IBAN. W tym celu wystarczy dopisać przed numerem rachunku bankowego litery „PL". Format IBAN znajduje zastosowanie w rozliczeniach zagranicznych i transgranicznych. W Polsce na IBAN składają się kolejno: kod kraju (w przypadku Polski „PL"), tzw. liczba kontrolna, numer rozliczeniowy banku oraz numer rachunku bankowego. W interesie klienta jest, aby podać numer konta, które zostanie obciążone podczas transakcji za granicą, w formacie IBAN. W przeciwnym razie bank może pobrać dodatkową opłatę. W zależności od kraju, kody IBAN mogą mieć różną długość, jednak w krajach człokowskich liczba znaków została ujednolicona.

Kod BIC (SWIFT)

Kod SWIFT (znany również jako numer BIC, ang. „bank identifier code") jest to kod identyfikujący dany bank w przelewach walutowych. Numer BIC najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie swojego banku. Przykładowo, Getin Bank ma kod SWIFT „GBGCPLPK".

Kupujemy na Amazon.de

Jak widać, rozróżnienie formatów NRB oraz IBAN nie jest trudne, a znalezienie kodu SWIFT zajmuje zaledwie kilka minut. Te numery wystarczą, aby zintegrować swoje konto na Amazonie z kartą debetową. Przystępujac do zakupów w serwisie Amazon.de, zwróć uwagę na kraj wysyłki. Aby ograniczać ryzyko pomyłki, najlepiej jest przeglądać przedmioty dostępne w wysyłce „Prime". Pamiętaj jednak, że ta usługa nie jest dostępna w Polsce.

Źródła: nbp.pl, ewib.nbp.pl, bzwbk.pl, konsument.gov.pl, swift-iban.com, getinbank.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: