SuperBiz nowoczesne technologie Kalkulator płac dla firm. Sprawdź czy pensje są sprawiedliwie

Kalkulator płac dla firm. Sprawdź czy pensje są sprawiedliwie

23.05.2017, godz. 11:10
Dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn
foto: SHUTTERSTOCK

Prowadzisz firmę i nie wiesz czy odpowiednio wynagradzasz swoich pracowników? Z pomocą przychodzi aplikacja mobilna "Równość płac", którą uruchomiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pozwala ona w prosty sposób określić, czy polityka płacowa kształtowana nie dyskryminuje kobiet i mężczyzn – poinformował resort.

Statystycznie kobieta, wykonując taką samą lub porównywalną pracę co mężczyzna, zarabia od niego mniej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, że w Polsce, w zależności od przyjętej metody doboru danych i obliczeń, kobiety zarabiają średnio od 7 do 17 proc. mniej niż mężczyźni (co przekłada się na średnio o 700 zł niższe wynagrodzenie, a im wyższe stanowisko – tym większe różnice, sięgające nawet kilku tysięcy złotych).

Zobacz również: Zrobiłeś przelew na zły numer konta? Teraz szybciej odzyskasz pieniądze

Według ministerstwa celem tego rozwiązania jest ułatwienie każdemu zainteresowanemu pracodawcy zweryfikowanie, czy za taką samą pracę lub pracę o jednakowej wartości wynagradza swoich pracowników w równy sposób. MRPiPS zaproponowało oszacowanie tzw. skorygowanej luki płacowej, w ramach której porównuje się płace pracowników z uwzględnieniem takich cech jak: płeć, wiek, wykształcenie, zajmowane stanowisko, wymiar czasu pracy oraz staż pracy.

Jak przekazał resort, „zagwarantowanie równej płacy za tę samą pracę lub pracę tej samej wartości jest nie tylko prawnym obowiązkiem każdego pracodawcy, ale też niesie ze sobą wiele korzyści. Jest wyrazem tworzenia atrakcyjnych stanowisk pracy, które przyciągają najbardziej utalentowane osoby oraz dają motywację dotychczasowym pracownikom. To przekłada się z kolei na zwiększenie konkurencyjności danego pracodawcy".

Ministerstwo zapewniło, że aby skorzystać z aplikacji, wystarczy ściągnąć ją na komputer, zainstalować i uzupełnić danymi. Narzędzie gwarantuje użytkownikom pełną anonimowość, a aplikacja jest dostępna bezpłatnie. Aplikację "Równość Płac" pobierz TUTAJ

 

Źródło: MRPiPS

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: