SuperBiz nowoczesne technologie Kto najwięcej zapłaci za ogrzewanie [PORÓWNANIE]

Kto najwięcej zapłaci za ogrzewanie [PORÓWNANIE]

11.01.2017, godz. 13:40
Koszta ogrzewania
foto: Super Express

Od kilku dni temat smogu, nomen omen, rozgrzewa Polaków do czerwoności. Paliwo, którego używamy do ogrzewania mieszkań, w zależności od rodzaju, mniej lub bardziej przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Dlaczego więc ludzie decydują się na palenie w piecach węglem, jednym z największych trucicieli? Odpowiedzią są pieniądze – to dużo tańsze źródło energii cieplnej niż na przykład gaz czy prąd, co jasno wynika z naszego zestawienia. Kto zapłaci za ogrzewanie najwięcej?

Kiedy przychodzą mrozy i sezon grzewczy rusza w pełni, wszyscy łapiemy się za portfele. O tym, że koszt ogrzania lokalu jest niebagatelny, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Często szukamy więc jak najtańszych źródeł energii, zapominając o tym, że np. opalanie mieszkania węglem przynosi środowisku szkody. Nie tylko jednak to, czym ogrzewamy mieszkanie, ma wpływ na koszty ciepła. Liczy się wiele istotnych elementów takich jak okres, w którym zbudowano dom, czy jest on ocieplony, czy były w nim wymieniane okna, w jakim stanie jest instalacja grzewcza w nim zamontowana i wiele innych.

ZOBACZ TEŻ: Walka ze smogiem. Warszawa dopłaca do wymiany pieców. A co robi rząd?

Według GUS ponad jedna trzecia gospodarstw domowych w Polsce zamieszkuje budynki zbudowane między 1961 a 1980 r. Ok. 20 proc. miesięcznych wydatków w polskim gospodarstwie domowym przypadających na jedną osobę przeznaczone jest na utrzymanie zamieszkiwanego lokalu, z czego ok. 11 proc. idzie na nośniki energii, czyli, mówiąc prościej, opłaty za ogrzewanie czy prąd. Przeciętne gospodarstwo domowe liczy ok. 3 osoby, które zajmują mieszkanie o powierzchni ok. 80 m kw. I właśnie ten wzorzec posłuży nam do wyliczenia kosztów ogrzania lokalu w zależności od paliwa, którego używa gospodarstwo domowe:

Ogrzewana powierzchnia: 80 m kw.
Ilość mieszkańców: 3 osoby
Miasto: Warszawa
Temperatura, którą chcemy utrzymać w lokalu: 22 st. C
Liczba ścian zewnętrznych: 2
Budynek wzniesiony w latach: 1967-1985 (najbardziej pasuje do statystyki GUS)
Czy w lokalu są nowe okna?: TAK

Roczny koszt ogrzania takiego lokalu w zależności od opału:

- olej opałowy - 4892 zł
ciepła woda: 1515 zł
ogrzewanie: 3377 zł

- gaz płynny (LPG) - 4335 zł
ciepła woda: 1342 zł
ogrzewanie: 2992 zł

- węgiel - 1830 zł
ciepła woda: 526 zł
ogrzewanie: 1304 zł

- ekogroszek - 2970 zł
ciepła woda: 854 zł
ogrzewanie: 2116 zł

- brykiet drzewny - 3590 zł
ciepła woda: 1032 zł
ogrzewanie: 2558 zł

- gaz ziemny - 4521 zł
ciepła woda: 1400 zł
ogrzewanie: 3121 zł

- energia elektryczna – 11 036 zł
ciepła woda: 3348 zł
ogrzewanie: 7777 zł

Powyższe zestawienie jasno ukazuje, że problem ze smogiem w polskich miastach wiąże się głównie z pieniędzmi, a raczej ich brakiem i chęcią zaoszczędzenia. Jak widać, najmniej za ogrzanie mieszkania zapłaci ten (statystyczny) Polak, który zdecyduje się na ogrzewanie mieszkania piecem węglowym! Z kolei ogrzewanie elektryczne (choć można uznać, że z ekologią jest za pan brat), jest wręcz absurdalnie drogie. Wydaje się więc, że to ekogroszek (choć powstaje na bazie węgla kamiennego, ma ekologiczny charakter) jest najlepszą alternatywą dla osób, które chciałyby zamienić węgiel na mniej szkodliwe źródło energii grzewczej.

Kalkulator opłat, z którego korzystaliśmy, znajdziecie tutaj >>>

Źródła: GUS: „Sytuacja gospodarstw domowych w 2015 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych”, „Prognoza gospodarstw domowych na lata 2016 – 2050”, cdc24.pl, ogarniamprad.weebly.com, interia.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: