SuperBiz nowoczesne technologie Legenda izraelskiego rynku venture capital inwestuje nad Wisłą

Legenda izraelskiego rynku venture capital inwestuje nad Wisłą

17.10.2016, godz. 13:32
Naukowiec w laboratorium
foto: SHUTTERSTOCK

Nowo powstały fundusz Poland Biomed Ventures, wpierany przez Yigala Erlicha – znanego jako ojca izraelskiego „start up-nation", będzie finansował w Polsce projekty rozwojowo-badawcze z dziedziny urządzeń medycznych i life science – informuje „Puls Biznesu".

Twórcą funduszu jest Adam Broncel, doktor nauk medycznych i przedsiębiorca z Łodzi, który już od dawna gromadzi wokół siebie liczących się inwestorów oraz ich znaczne środki finansowe. Pomysł założenia PBV pojawił się w jego głowie po wstrzymaniu realizacji inwestycji farmy wiatrowej, którą miał uruchomić w Potęgowie w woj. zachodniopomorskim. Projekt nie został ukończony w wyniku załamania cen na rynku energii, więc Broncel zaczął pracować nad nowym biznesem.

Czytaj też: Startupy z Polski odnoszą coraz większe sukcesy za granicą [RANKING]

Jego założenia przedstawił swojemu wieloletniemu partnerowi biznesowemu – izraelskiej firmie Lynx PBV, w której zarządzie zasiada sam Yigal Erlich – legenda tamtejszego rynku venture capital. Pomysł spotkał się z jego zainteresowaniem. Do finansowania funduszu przyłączyli się także inwestorzy z Nowego Jorku i Tel-Awiwu.

Pierwsze projekty za dwa–trzy lata
Fundusz ma ambitne plany.
– Od stycznia chcemy co miesiąc sprowadzać do Polski jeden, dwa projekty z zakresu life science i tu tworzyć ich działy B+R. Po dwóch–trzech latach prac badawczych oraz badaniach klinicznych z udziałem polskich uczonych i tutejszego sprzętu powinny być gotowe do komercjalizacji, głównie w Stanach Zjednoczonych. Docelowo chcemy tutaj też produkować opracowywane urządzenia – wyjaśnia cytowany przez „Puls Biznesu" Adam Broncel.

Polskie wynalazki mają szansę na światowy sukces
Pierwszym z projektów finansowanych przez fundusz, które mają szansę podbić świat, jest urządzenie, mające ułatwić terapię zaburzeń poznawczych u chorych na Alzheimera. Pracują nad nim m.in. naukowcy z Łodzi, którzy prowadzą badania z zakresu neurobiologii na mózgach szczurów.

Sprawdź także: Nowa przedsiębiorczość. Jak w Polsce działają startupy?

Jak czytamy w „PB", PBV ma w planach także dofinansowanie stworzenia noża laserowego do neurochirurgii, który potrafi wykryć umiejscowienie włókien nerwowych w tkankach poddawanych operacji. Na oku inwestorów są także innowacyjne cząsteczki leków.

Źródło: „Puls Biznesu"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: