SuperBiz nowoczesne technologie Nokia przechodzi na Androida. Na rynek trafią nowe smartfony i tablety

Nokia przechodzi na Androida. Na rynek trafią nowe smartfony i tablety

19.05.2016, godz. 16:30
Nokia wraca do gry
Nokia wraca do gry foto: SHUTTERSTOCK

Nokia powraca na rynek urządzeń mobilnych w nowej odsłonie. Fińska firma poinformowała w środę, że rozpocznie się produkcja smartfonów i tabletów działających w systemie Android.

Nad budową nowych urządzeń Nokii będzie pracować firma HMD Global Oy. Wykupiła ona na najbliższe 10 lat prawo do posługiwania się marką oraz prawa do patentów fińskiego producenta. Wszystko jednak „pozostaje w rodzinie", ponieważ właścicielem HMD Global jest Smart Connect LP – prywatny fundusz inwestycyjny, którym będzie zarządzać Arto Nummela. Biznesmen był jednym z ważniejszych menedżerów Nokii, a obecnie jest szefem Microsoftu produkującego urządzenia mobilne na rynek azjatycki.

HMD Global Oy zainwestuje w smartfony i tablety marki Nokia niebagatelną sumę 500 mln dolarów. Jedyne wpływy Nokii z tej inwestycji będą pochodziły z tytułu licencjonowania marki i własności intelektualnej. Z kolei produkcja nowych urządzeń zostanie powierzona tajwańskiej firmie Foxconn.

W 2011 r. Nokia niefortunnie rozpoczęła współpracę z Microsoftem. Tym samym skazała swoich użytkowników na cieszący się niewielką popularnością system operacyjny Windows Mobile. Przez ostatnie pięć lat urządzenia mobilne Nokii można było nabyć pod marką Nokia Lumia, a potem – Microsoft Lumia.

Przeczytaj również: Masz konto na LinkedIn? Koniecznie zmień hasło

Przypomnijmy, że w 2014 r. Nokia sprzedała Microsoftowi prawa do posługiwania się marką na okres dwóch lat. W środę obie firmy poczyniły nowe ustalenia. Microsoft sprzedaje swoje aktywa z branży mobilnej firmom FIH oraz HMD.

W 2008 r. Nokia posiadała 40 proc. udziałów w rynku urządzeń mobilnych. Przegapiła jednak ważny moment, który nastąpił rok wcześniej, kiedy to Apple rozpoczął sprzedaż swoich iPhonów. Obecnie jest on jednym z największych graczy obok takiego producenta, jak Samsung.

Rozpoczęcie produkcji urządzeń Nokii z zainstalowanym Androidem to bardzo rozsądny ruch. Ten system operacyjny cieszy się obecnie największą popularnością wśród użytkowników smartfonów i tabletów. Jednak na odzyskanie straconego kawałka tortu Nokii może już być za późno.

Źródła: wnp.pl, bloomberg.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: