SuperBiz nowoczesne technologie Nowe oszustwo przez telefon. Nie odpowiadaj na to pytanie

Nowe oszustwo przez telefon. Nie odpowiadaj na to pytanie

10.02.2017, godz. 12:00
Nowe oszustwo przez telefon
foto: SHUTTERSTOCK

Jeżeli ktoś zadzwoni do ciebie z zastrzeżonego numeru i zapyta „Czy pan/pani mnie słyszy?", zastanów się dwa razy, zanim odpowiesz „tak". W przeciwnym razie oszuści mogą zrobić zakupy na twój koszt bez podpisywania umowy. Sprawdź, na czym polega ta mało znana w Europie forma oszustwa oraz jakich połączeń się wystrzegać.

Oszustwo na „tak"
Nieznani sprawcy nagrywają głos swojego rozmówcy, a następnie wykorzystują nagranie, aby potwierdzić skradzioną tożsamość podczas telefonicznych zakupów. Szczególny powód do zmartwień mogą mieć te osoby, które powiedzą przez telefon „tak". Naturalnie wszystko dzieje się za plecami ofiary. Jeżeli wyświetli ci się na ekranie nieznany numer, najbezpieczniej będzie po prostu nie odebrać telefonu. W przeciwnym razie możesz dostać rachunek na usługę czy produkt bez zamówienia go.

Przeczytaj również: Uwaga na oszustów. Jak NIE NALEŻY rejestrować karty prepaid

Oszustwo na SMS premium
Oszustwo na „tak" nie jest nową metodą. Wiele osób nabrało się na nią w Stanach Zjednoczonych, ale do Europy dotarła stosunkowo niedawno, stąd brak ostrożności podczas rozmów telefonicznych. Natomiast Polakom jest dobrze znana inna forma wyłudzenia, na „SMS premium". Podczas tego typu oszustwa internauta zostaje poproszony o podanie swojego numeru telefonu. Może to nastąpić podczas rejestracji w serwisie internetowym. Użytkownik nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że dokonując rejestracji, zamawia drogą subskrypcję. Jeżeli nie zrezygnuje z usługi, może płacić za otrzymywane sms-y nawet kilkadziesiąt zł miesięcznie.

Zobacz także: Oszustwo "na wnuczka" – polski towar eksportowy

Oszustwo na wnuczka
Innym znanym sposobem wyłudzeń jest tzw. oszustwo na wnuczka. W lutym kilka incydentów z zastosowaniem tej metody zgłoszono w Zielonej Górze. Oszuści podszywają się pod policjantów i dzwonią na numery stacjonarne, z których przeważnie korzystają osoby starsze. Informują przez telefon o wypadku z udziałem najbliższych członków rodziny i nakłaniają do opłaty związanej z wypadkiem. Wykorzystują łatwowierność i brak wiedzy osób w podeszłym wieku. W tym przypadku nie powinno się zlecać żadnych przelewów, a podane informacje najlepiej jest zweryfikować.

Może cię zainteresować: Metoda „na dowód” to najczęstsze oszustwo. Raport „Nadużycia w sektorze finansowym”

Oszustwo na dziwny numer
Jeszcze inną formą oszustwa są połączenia przychodzące z dziwnych numerów. Można poznać je po tym, że mają więcej cyfr niż typowe polskie numery telefonów. Tak naprawdę są to telefony z zagranicy, np. z Somalii, Filipin czy Polinezji Francuskiej. Połączenia obsługują automaty, a każda sekunda jest bardzo kosztowna. Jeżeli zobaczysz na wyświetlaczu podejrzany numer, np. z prefiksem +243; +225; +232 czy +226, najlepiej nie odbieraj telefonu, ponieważ jest to połączenie wykonane z Afryki.

Sprawdź: Rejestracja karty SIM. Jak zarejestrować kartę SIM u poszczególnych operatorów? [PRZEWODNIK]

Jak reagować?

Jeżeli podejrzewasz, że oszuści zadzwonili pod twój numer telefonu, zgłoś incydent na policji. Podaj jak najwięcej szczegółowych informacji dotyczących rozmowy czy korespondencji. Pomoże to namierzyć sprawcę, zwłaszcza że poszkodowanych z pewnością będzie więcej. Niezwłocznie też zastrzeż swoją kartę kredytową, ponieważ to właśnie jej numerem mogą posłużyć się złodzieje.

Oprac. na podst. gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl, wykop.pl, poscigi.pl, warszawawpigulce.pl, pomorska.pl, eska.pl, noizz.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: