SuperBiz nowoczesne technologie Paragon w aplikacji mobilnej? Zbliża się epoka dowodów zakupu online

Paragon w aplikacji mobilnej? Zbliża się epoka dowodów zakupu online

30.12.2016, godz. 14:03
Paragon SMS-em lub na aplikację mobilną już za rok?
foto: SHUTTERSTOCK

Od 1 stycznia 2018 r. każdy będzie mógł dostać paragon za zakupy na pocztę e-mail, sms-em lub w formie w aplikacji mobilnej. Kasa fiskalna będzie musiała być podłączona do internetu, co umożliwi przesyłanie informacji o zakupach do tzw. centralnego repozytorium w Ministerstwie Finansów. Jednak w dalszym ciągu papierowe paragony pozostaną w obiegu, a sklepy nie będą mogły zrezygnować z kasy fiskalnej w postaci oddzielnego urządzenia.

28 grudnia 2016 r. Ministerstwo Rozwoju oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) podpisały list intencyjny, który zakłada utworzenie platformy paragonów elektronicznych z kas fiskalnych. Dzięki temu rozwiązaniu paragony będą mogły trafiać bezpośrednio do klientów online. Złożone w liście deklaracje mają usprawnić prace podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność handlową. Wpisują się w założenia, zgodnie z którymi proces elektronizacji powinien postępować.

Zobacz także: Koniec z papierowymi paragonami? MF chce je zastąpić e-paragonem

Z platformy dystrybuującej e-paragony będzie mógł korzystać każdy. Ma ona działać niezależnie od centralnego repozytorium w Ministerstwie Finansów. Na rynku pojawią się również nowe narzędzia – aplikacje służące do gromadzenia i przechowywania elektronicznych paragonów. Ułatwi to klientom wgląd w historię zakupów i pomoże efektywniej zarządzać domowym budżetem. Poszczególne firmy będą mogły oferować odpowiednie aplikacje.

Przeczytaj również: Paczkę z Chin odbierzesz w ciągu 14 dni. Rewolucja na rynku e-commerce

Kryteria i warunki techniczne, które mają spełniać nowe kasy fiskalne, będzie regulować rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów. Od stycznia 2018 r. kasy fiskalne muszą zostać podłączone do internetu. Dzięki temu informacje na temat zakupów będą automatycznie trafiać do Ministerstwa Finansów. Oprócz papierowego paragonu każdy klient, który dokona rejestracji i wyrazi odpowiednią zgodę, będzie mógł otrzymać paragon internetowy. W wysyłce paragonów do klientów ma pośredniczyć platforma dystrybucji paragonów elektronicznych z kas fiskalnych. Przygotuje ją KIGEiT. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie forma dostarczenia paragonu – na pocztę e-mail, sms-em, czy do aplikacji mobilnej.

Oprac. na podst. mr.gov.pl, cashless.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: