SuperBiz nowoczesne technologie Polacy sami ułatwiają zadanie hakerom

Polacy sami ułatwiają zadanie hakerom

23.05.2017, godz. 16:05
HAKERZY.
foto: SHUTTERSTOCK

„12345” czy „qwerty” - to jedne z najpopularniejszych haseł, którymi Polacy zabezpieczają swoje komputery i dostęp do stron internetowych takich jak witryny banków itp. Informację tę podaje w swoim komunikacie prasowym Grupa Europ Assistance. Takie hasła są w stanie złamać nawet proste programy pisane przez hakerów, którym działać jest jeszcze łatwiej, bo aż 25 proc. Polaków nie ma nawet na komputerze antywirusa.

Badanie „Internauci w cyberprzestrzeni”, na którym bazuje komunikat Europ Assistance, zostało przeprowadzone w sześciu europejskich krajach: Francji, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Niemczech i Polsce. Choć Europejczycy z internetu korzystają chętnie, w większości nic sobie nie robią z zagrożeń, które czyhają na nich w sieci. Tylko Hiszpanie wykazują się dużą świadomością. 65 proc. z nich wie, że, korzystając z internetu, musi uważać. Wśród badanych krajów Polska wypada tu najgorzej. Zaledwie 25 proc. zdaje sobie sprawę z zagrożenia. Tyle też nie ma zainstalowanego żadnego oprogramowania antywirusowego!

ZOBACZ TEŻ: Hakerzy z Korei Północnej zaatakowali polskie banki!

„Jakich zagrożeń najbardziej obawiają się internauci? W pierwszej kolejności są to zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w sieci m.in. zagrożenia ze strony środowisk pedofilskich, rozpowszechnianie zdjęć na stronach pornograficznych, zniesławienia, czy cyberprzemoc. Europejczycy obawiają się również zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, takich jak: kradzież danych finansowych, haseł i danych uwierzytelniających, czy wykorzystania danych osobowych do działań nielegalnych. W dalszej kolejności obawy te odnoszą się do pozostawienia w sieci danych osobowych lub danych konta bankowego/karty, a także braku możliwości kontrolowania informacji umieszczanych w internecie oraz ataku wirusa” - czytamy w komunikacie.

We wszystkich badanych krajach słabo jest z zabezpieczaniem rozmaitych serwisów internetowych hasłem. Choć tu, co ważne, Polacy wypadają najlepiej wśród państw biorących udział w badaniu, to używane hasła i tak są zbyt proste i rzadko zmieniane. „Tylko połowa Europejczyków (51 proc.) używa innego hasła dla każdej strony internetowej, reszta osób (49 proc.) używa kilku, tych samych haseł dla różnych stron. Wyjątkowo dobrze na tym tle wypadają polscy internauci, aż 63 proc. z nich deklaruje, że ma inne hasło dla każdej strony. Nieco gorzej sytuacja wygląda jeżeli chodzi o skłonność do zmiany hasła. 31 proc. Europejczyków rzadko lub nigdy nie zmienia swoich haseł. Najgorzej w zestawieniu wypadają Włosi (42 proc. z nich nie zmienia haseł) i Polacy (33 proc.). Najlepszy wynik mają Belgowie – haseł nie zmienia tylko 21% internautów” - wskazuje Grupa Europ Assistance.

ZOBACZ TEŻ: Hillary Clinton przegrała wybory przez atak hakerów?

Badanie zostało zrealizowane w marcu 2017 roku przez firmę badawczą Lexis Research na zlecenie Grupy Europ Assistance. Reprezentatywna próba badawcza wyniosła 4822 osób (800 ankiet w każdym kraju), które udzieliły swoich odpowiedzi w ramach ankiety internetowej.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: