SuperBiz nowoczesne technologie Polska będzie miała własny konkurs dot. innowacyjnych technologii. Jak w USA

Polska będzie miała własny konkurs dot. innowacyjnych technologii. Jak w USA

08.11.2016, godz. 14:53
samochód elektryczny
samochód elektryczny foto: Opel

Polska chce wzorować się na Stanach Zjednoczonych w kwestii organizowania konkursów dla twórców innowacyjnych technologii – donosi „Rzeczpospolita”. Konkursy będzie ogłaszało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które, niczym amerykańska DARPA, chce nagradzać talent. Jakimi kategoriami działalności zajmie się na początku?

DARPA to amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności. Od lat organizuje ona konkursy pod hasłem Grand Challenge (pol. Wielkie Wyzwanie), które mają zmotywować twórców do opracowywania innowacyjnych projektów, Dwanaście lat temu to właśnie Agencja ogłosiła konkurs na opracowanie autonomicznego samochodu, dzięki czemu w projekty tego typu zaangażowali się tacy giganci tacy jak Google czy Tesla. NCBR uważa, że podobna aktywność w Polsce skończy się porównywalnym sukcesem.

ZOBACZ TEŻ: Co jest nie tak z informatyzacją Polski?! [DEBATA]

Do tej pory NCBR było jedynie dystrybutorem unijnych pieniędzy i kontrolowało, czy korzystający z nich twórcy przestrzegają procedur. Teraz, w ramach ogłoszonego Projektu X, będzie też inicjowało i koordynowało innowacyjne projekty. Projekt X skierowany jest jednak dla firm i ośrodków naukowych, polska wersja Grand Challenge ma być adresowana już do wszystkich. Na początku NCBR najprawdopodobniej zainspiruje do budowy dronów i elektrycznych samochodów.

ZOBACZ TEŻ: Co trzecia firma w Polsce nie ma swojej strony internetowej

Eksperci uważają, że plan NCBR ma duże szanse na aktywizację osób, które mogą wiele zaoferować światu technologii i nauki, ale do tej pory nie przedstawiały swoich pomysłów w związku z niemożnością spełnienia wymagań do udziału w konkursach. Pojawiają się jednak głosy, że na niepowodzenie projektu może mieć wpływ brak chęci zmiany mentalności m.in. w zakresie otwartości na nowe.

Źródło: „Rzeczpospolita”

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: