Aplikacja do rezerwacji biurek w centrach coworkingkowych

2016-03-25 14:33

W grudniu na rynek trafiła aplikacja mobilna służąca do rezerwacji biurek w centrach coworkingowych – DESK.WORKS. W ciągu trzech miesięcy startup został wyceniony na 35 mln złotych. Plasuje go to w czołówce najdroższych europejskich startupów typu „early stage" - znajdujących się w początkowej fazie rozwoju.

DESK.WORKS przypomina system do robienia hotelowych rezerwacji. Jednak w przeciwieństwie do Booking.com czy Trivago, aplikacja jest przeznaczona dla osób wykonujących wolny zawód. Automatycznie weryfikuje lokalizację użytkownika i znajduje centra coworkingowe w jego okolicy. Za pomocą DESK.WORKS freelancer może sprawdzić dostępność biurka i zarezerwować miejsce, a właściciel centrum handlowego – zamieścić swoją ofertę najmu w systemie.

Zobacz także: Wielkanocne promocje na urządzeniach mobilnych

Założyciel i prezes Desk.Works, Waldemar Ariel Gala, w krótkim czasie odniósł bardzo duży sukces. Startupowi udało się pozyskać 250 lokalizacji w 35 krajach. Za pomocą aplikacji można wybrać biurko w Warszawie, ale także – w Nowym Jorku, Sao Paulo, Singapurze czy Berlinie. Wycena na poziomie 35 mln zł również stanowi niemałe osiągnięcie. Jak podaje fundacja Startup Poland, wartość 53 proc. polskim startupów nie przekracza nigdy 1 mln złotych.

Pomysłodawcy systemu do rezerwacji biurek zapowiadają już nowe aktualizacje. Dzięki nim wolny strzelec będzie mógł zawęzić kryteria wyszukiwania do miejsc ze stojakami rowerowymi, udogodnieniami dla rodziców z dziećmi czy dostosowanych do osób niepełnosprawnych.

W Europie można wskazać 16 startupów, które zalicza się do tzw. jednorożców – wartość każdego z nich przekracza 1 mld dolarów. Na czołowym miejscu plasuje się służący do słuchania muzyki Spotify wyceniany na 8,54 mld dolarów. Druga pozycja przypada w udziale agregującej marki modowe Global Fashion Group, która warta jest 3,4 mld dolarów.

Z badania „Polskie Startupy 2015" wynika, że najwięcej startupów powstaje w związku z aplikacjami mobilnymi, e-commerce (handlem elektronicznym) i web service (usługami internetowymi). Rośnie także popularność centrów coworkingowych – miejsc, w których freelancerzy mogą wynajmować biurka na godziny lub na stałe. Z kolei wyniki badania „Global Coworking Survey", które opublikowano na łamach magazynu Deskmag, zawierają prognozy na temat przestrzeni coworkingowej. Szacuje się, że do końca 2016 r. liczba wolnych strzelców pracujących w modelu coworkingowym zwiększy się o 15 procent.

Źródła: pierwszymilion.forbes.pl, rp.pl, chip.pl

Najnowsze