SuperBiz nowoczesne technologie Smart city: Firma ze Śląska znalazła sposób na oszczędzanie wody

Smart city: Firma ze Śląska znalazła sposób na oszczędzanie wody

13.06.2016, godz. 16:34
Polscy inżynierowie wymyślili rozwiązanie dla wodociągów przyszłości
Polscy inżynierowie wymyślili rozwiązanie dla wodociągów przyszłości foto: SHUTTERSTOCK

Zajmująca się rozwojem oprogramowania firma Future Processing stworzyła sytem, który umożliwia inteligentny monitoring sieci wodociągowych. Rozwiązanie opracowane przez partnera Microsoftu pozwala m.in.: przewidzieć wystąpienie awarii, szybko i sprawnie wykryć usterkę, a także – znajduje zastosowanie w oszczędzaniu wody.

Produkt przygotowany przez Future Processing wpisuje się w koncepcję inteligentnych miast (ang. smart city), które działają w oparciu o nowoczesne technologie cyfrowe. Koncepcja inteligentnego miasta zakłada wykorzystywanie najnowszych osiągnięć informacyjno-komunikacyjnych, zrównoważony rozwój oraz zaangażowanie lokalnych władz i samych mieszkańców.

Przeczytaj również: Żegnamy się z gniazdem na słuchawki w telefonie. To skok na kasę czy postęp?

Firmie Future Processing udało się opracować prototyp urządzenia, które działa w oparciu o standardy opracowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Wody. Pomysł zakłada, że miasto zostanie podzielone na oddzielne strefy. Zużycie wody w każdej strefie będzie można obserwować na monitorze. Co ciekawe, oprogramowanie do monitoringu umożliwia również kontrolę wydajności sieci wodociągowych. Dzięki propozycji Future Processing można uniknąć dodatkowych prac diagnostycznych, co pozwala szybko reagować w razie wystąpienia niepokojącej sytuacji. Informacja o niepożądanym wydarzeniu od razu ma szansę trafić do operatora oraz odpowiednich służb.

Projekt Future Processing jest realizowany w ramach programu inteligentnych miast – Microsoft CityNext. Śląskie przedsiębiorstwo zostało w tym roku partnerem strategicznym Microsoftu. Do inicjatywy CityNext przystąpiły m.in. Kraków, Warszawa i Wrocław. Obok takich miast, jak Auckland, Buenos Aires, Hamburg, Manchester, Moskwa, Filadelfia czy Zhengzhou, starają się one wdrażać inteligentne rozwiązania ułatwiające życie mieszkańcom.

Źródła: money.pl, warsawsmartcity.pl, future-processing.pl, warsawsmartcity.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: