SuperBiz nowoczesne technologie Sprawdź, czy masz smartfon, który łatwo naprawić

Sprawdź, czy masz smartfon, który łatwo naprawić

27.12.2016, godz. 15:28
smartfon
foto: Super Express TV

Ilu z nas, posiadaczy smartfonów, z kołataniem serca podnosi je z ziemi, patrząc, czy szkło pokrywające ekran nie zbiło się wskutek upadku. Albo też ze strachem naciska przycisk włącznika po zalaniu telefonu. Zapewne tysiące. Jak wiadomo, naprawa uszkodzonego z naszej winy telefonu generuje spore koszty. Często zależą one od tego, czy serwisant ma łatwy dostęp do „wnętrzności” aparatu. Którzy producenci dbają o to, by ich smartfony były łatwo naprawialne?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć portal ifixit.org. W swoim zestawieniu uwzględnił tzw. topowe modele telefonów od LG, Apple, Google i Samsunga. Jak sam podkreśla, co roku ukazuje się tak dużo nowych telefonów, że po prostu nie był w stanie zgromadzić informacji dotyczących ich wszystkich. Zapewne dlatego na liście nie znajdziemy żadnego modelu HTC czy Sony. Jakimi telefonami zajęli się więc dziennikarze? Są to: Samsung Galaxy S7 / S7 Edge, wycofany już ze sprzedaży Samsung Galaxy Note 7 (to ten wybuchowy), LG G5, Google Pixel / Pixel XL oraz iPhone SE oraz 7 / 7 Plus.

ZOBACZ TEŻ: Google chce przebić Apple. Ma już własny smartfon, ale… nie dla Polaków

Kiedy już lista topowych smartfonów powstała, ustalono 10-punktową skalę ich naprawialności. „Przyznawaliśmy punkty w zależności od tego, jak łatwo jest rozebrać dany telefon. Braliśmy pod uwagę, z ilu części składa się obudowa, czy łatwo wyjąć baterię, czy śrubki są standardowe a ekran łatwo wymienić. Punkty odejmowaliśmy za użycie uciążliwych substancji klejących, lutowanie komponentów  i skomplikowaną procedurę otwarcia telefonu” - tłumaczy ifixit.org.

Jak wygląda jego zestawienie? Przedstawiamy je od najłatwiej do najtrudniej naprawialnego smartfonu, załączając obok punktację:

1. LG G5 – 8/10 pkt.
2. Google Pixel / Pixel XL ex aequo z iPhone'em 7 / 7 Plus - 7/10 pkt.
3. iPhone SE – 6/10 pkt.
4. Samsung Galaxy Note 7 – 4/10 pkt.
5. Samsung Galaxy S7 / S7 Edge – 3/10 pkt.

Jak więc widać, według portalu najmniej uciążliwy przy naprawie jest aparat od LG.  Wszystko przez to, że nawet sam użytkownik może łatwo wymienić baterię poprzez wyciągnięcie jej wraz z dolną „listwą” telefonu. Z kolei smartfon od Google nie ma we wnętrzu wielu przylutowanych elementów, ale bardzo trudno go otworzyć bez uszkadzania ekranu. W iPhonie 7 łatwo zaś wymienić baterię i ekran, ale dostanie się do nich jest niemożliwe bez użycia czterech różnych śrubokrętów!

ZOBACZ TEŻ: Samsung całkowicie wstrzymał produkcję Galaxy Note 7! [GALERIA]

Z kolei przy iPhonie SE z wymianą ekranu i baterii nie ma problemów, ale można przy tym uszkodzić czytnik linii papilarnych... W wycofanym ze sprzedaży Samsungu Galaxy Note 7 trudno było wymienić baterię, a otwarcie słuchawki było bardzo skomplikowane. Z kolei najgorzej oceniony Galaxy S7 został nazwany „kanapką z kleju i szkła”, co sprawia, że jego rozebranie i naprawa są bardzo trudne.

Źródło: ifixit.org

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: