SuperBiz nowoczesne technologie Superkomputer ochroni nas przed hakerami

Superkomputer ochroni nas przed hakerami

15.03.2016, godz. 10:34
Superkomputer
Superkomputer foto: SHUTTERSTOCK

Megasuperkomputer, który ma skutecznie ochronić Polskę przed cyberprzestępcami powstaje w Zegrzu Południowym k. Warszawy. Sprzęt ten ma zosta oddany do dyspozycji Wojskowego Instytutu Łączności (WIŁ), a stacjonować ma w Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych (LAAC). Ten nowoczesny sprzęt ma umożliwić wojskowym informatykom analizę ruchu w internecie w czasie niemal zbliżonym do rzeczywistego. Dzięki temu natychmiast będą mogli wychwycić niebezpieczne zachowania cyberprzestępców - czytamy w serwisie InnPoland (Grupa NaTemat.pl)

Orężem polskich żołnierzy w walce z hakerami ma być superszybkie łącze światłowodowe, które powstanie na trasie blisko 40 kilometrów. Będzie ono biegło z Zegrza Południowego do centrum Warszawy. W ten sposób Wojskowy Instytut Łączności (WIŁ) uzyska dostęp do sieci „Pionier”, do której należą największe centra naukowo-badawcze oraz uczelnie znad Wisły. W siedzibie WIŁ w Zegrzu Południowym stanąć ma 6. szaf serwerowych, w których zostanie umieszczony opisywany superkomputer. Dostępu do informacji o niebezpiecznych zachowaniach hakerów nie będą jednak posiadać wyłącznie specjaliści z Zegrza Południowego, gdyż najnowsze informacje i symulacje potencjalnych ataków hakerów będą publikowane na specjalne przystosowanym do tego celu portalu internetowym. Na bieżąco o ryzyku działań ze strony sieciowych przestępców będą informowane właściwe instytucje rządowe i banki.

Zobacz także: Prezydencki projekt może wyeliminować seniorów z rynku pracy

LAAC, czyli Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych ma zamiar współpracować ściśle z: Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (CBC), Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Komendą Główną Policji. Wdrożenie projektu w życie możliwe jest dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Wojskowy Instytut Łączności z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w kwocie ponad 8 mln złotych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

źródło: innpoland.pl (Grupa NaTemat.pl)

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: