SuperBiz nowoczesne technologie Te aplikacje łączą ludzi z różnych krajów. Co potrafi Meetup i Coachsurfing

Te aplikacje łączą ludzi z różnych krajów. Co potrafi Meetup i Coachsurfing

25.05.2016, godz. 14:59
Aplikacje do poznawania ludzi
Aplikacje do poznawania ludzi foto: SHUTTERSTOCK

Planujesz urlop na własną rękę? Dzięki tym aplikacjom poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach i pasjach.

Nie każda aplikacja do poznawania ludzi jest wykorzystywana w celach randkowych. Miłośnicy podróży oraz osoby ciekawe innych kultur chętnie korzystają z takich udogodnień, jak Meetup czy Coachsurfing.

Za pomocą Meetupa umówisz się z osobami o podobnych zainteresowaniach, znajdziesz wydarzenie o sprecyzowanej tematyce i zapewnisz sobie towarzystwo na popołudnie. Natomiast Coachsurfing jest dedykowany osobom szukającym bezpłatnego noclegu albo przewodnika, który oprowadzi je po mieście. Wiele użytkowników korzysta również z serwisu internetowego i aplikacji mobilnej, żeby po prostu spędzić czas w gronie mieszkańców odwiedzanej właśnie miejscowości.

Meetup to sieć networkingowa z długimi tradycjami. Powstała w 2002 r. w Nowym Jorku z inicjatywy Scotta Heifermana i Matta Meekera. Obecnie jest to największe forum międzynarodowych grup na świecie. Każdego dnia na Meetupie powstaje ok. 9 tys. nowych grup.

Przeczytaj również: Mieszkanie jak hotel. Ile zarobisz na wynajęciu pokoju

Początkowo użytkownicy podawali swój kod oraz interesujący ich temat, aby zebrać lokalną społeczność o podobnych zainteresowaniach. Obecnie z Meetupa korzystają ludzie mówiący po angielsku, hiszpańsku, francusku, japońsku, włosku, portugalsku i niemiecku.

Podobnie jak Facebook, Meetup pozwala tworzyć grupy i wydarzenia, które porządkuje w wirtualnym kalendarzu. Dzięki temu łatwiej jest dotrzeć do osób, które podzielają nasze zainteresowania i pasje. Przynależność do grupy może być darmowa lub odpłatna. (Aplikacja umożliwia dokonywanie płatności za pomocą WePay.)

Aby znaleźć interesującą grupę, wystarczy podać swoją lokalizację i wpisać hasło tematyczne, np. „fitness". Następnie użytkownik zostaje przekierowany do listy interesujących go wydarzeń. Może sprawdzić detale dotyczące proponowanych spotkań grupowych i wybrać propozycję odpowiednią dla siebie. Aplikacja cieszy się szczególną popularnością wśród cudzoziemców przebywających za granicą. Daje im możliwość poznania nowych ludzi i spędzenia wolnego czasu z ciekawymi, otwartymi osobami.

Istnieją również inne, dedykowane turystom serwisy, m.in. Coachsurfing i Warmshowers. W obu przypadkach, podobnie jak na Facebooku, użytkownik zakłada profil, na którym może zamieścić swoje zdjęcia, informacje o talentach i zainteresowaniach. Serwis z założenia ułatwia podróżowanie „na własną rękę". Korzystając z wersji desktopowej lub mobilnej, jesteśmy w stanie znaleźć bezpłatny nocleg u prywatnego gospodarza, umówić się na oprowadzanie po mieście lub poprosić o radę. Wszyscy użytkownicy działają nieodpłatnie w imię solidarności społecznej.

Ponieważ podstawową funkcją Coachsurgingu pozostaje oferowanie bezpłatnych noclegów, tzw. sofy (ang. coach), członkowie sieci mogą całymi tygodniami jeździć po świecie, nie wydając na hotel ani złotówki. Przy okazji poznają lokalne zwyczaje i kulinarne specjały. Korzystając z cudzej gościnności warto jednak zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym domu. Niektórzy gospodarze oczekują od gości zmywania naczyń, inni liczą tylko na towarzystwo.

Może cię zainteresować: Konkurencja dla Facebooka? Polka wchodzi do USA ze startupem wartym 3 mln dolarów

Specyficznym odpowiednikiem Coachsurfingu jest Warmshowers. W obu przypadkach turyści mogą wysyłać do siebie wiadomości za pomocą serwisów oraz przeglądać profile lokalnych mieszkańców. Na Coachsurfingu zyskują także dostęp do list wydarzeń, niestety Warmshowers nie posiada takiej funkcjonalności.

Sieć zrzesza cyklistów wyruszających na wielodniowe wyprawy rowerowe z sakwami. Podobnie, jak w przypadku Coachsurfingu, członkowie społeczności wymieniają się noclegami oraz oferują innego rodzaju pomoc przydatną podczas długich podróży, np. możłiwość skorzystania z pralki. W serwisie aktywnie udziala się blisko 85 tys. rowerzystów, w tym ponad 35 tys. aktywnych gospodarzy.

Rekordy popularności w dalszym ciągu bije Facebook. Serwis spolecznościowy Marka Zuckerberga stał się miejscem dyskusji i spotkań w wirtualnym świecie. Umożliwia tworzenie grup otwartych, dostępnych dla wszystkich oraz grup zamkniętych, które często łączą osoby znające się w świecie realnym. Na forum grupy można wymieniać się bieżącymi informacjami, dyskutować, komentować bieżące wydarzenia i snuć wspólne plany na przyszłość. Facebook daje także możliwość dotarcia z daną inicjatywą do nowych odbiorców. Dzieję się tak dzięki polubioniom, udostępnieniom postów oraz innym, systematycznie wprowadzanym funkcjonalnościom.

Źródła: meetup.com, couchsurfing.com, warmshowers.org, facebook.com

autor: Anna Bartosiewicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: