SuperBiz nowoczesne technologie Uber testuje samojeżdżące auta

Uber testuje samojeżdżące auta

15.12.2016, godz. 12:31
Kierowcy Ubera protestują
foto: SHUTTERSTOCK

Firma Uber testuje samochody, które same hamują, skręcają i zmieniają pas ruchu. Na razie takie testy odbywają się na ulicach San Francisco.

Firma Uber właśnie zaczęła testy floty aut Volvo XC90, które dzięki systemowi czujników mogą same przyspieszać, hamować, skręcać i zmieniać pas ruchu. Klient może sobie zamówić takie samojeżdżące auto, które  ma podjechać pod wskazany adres, zabrać klienta i pojechać dalej. Na razie takie próby odbywają się na ulicach San Francisco.

O sprawie zrobiło się głośno, bo pojawiły się zarzuty, że Uber nie ma pozwolenia na prowadzenie takich testów w Kalifornii. Kalifornijski Departament Pojazdów Samochodowych (Department of Motor Vehicles, DMV) podkreśla, że w Kalifornii 20 firm ma zezwolenie na testowanie około 100 modeli samochodów autonomicznych. Uber też powinien mieć takie zezwolenie.

Zobacz: Kierowcy Ubera mówią stop wyzyskowi

Firma jednak twierdzi, że nie potrzebuje żadnego zezwolenia władz lokalnych na testowanie swoich samochodów na drogach publicznych, bo nie są to auta bezzałogowe. W  kabinie siedzi kierowca, który w razie potrzeby interweniuje i manualnie przejmuje prowadzenie auta.

W czasie testów okazało się, że auta nie są niezawodne. Jeden z dziennikarzy, który brał udział w próbach chciał takim pojazdem pojechać po pizzę. Samochód nie podjechał pod pizzerię, lecz stanął na środku jezdni. W czasie jazdy autonomiczne auto Ubera stanęło też w korku na jednym z pasów ruchu na jezdni, chociaż sąsiedni pas był wolny i kierowca po prostu  zmieniłby pas ruchu, by ominąć korek. W kilku przypadkach autonomiczne auto omal nie zderzyło się też z innymi pojazdami.

Źródło: wyborcza.biz

tagi: UBER
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: