SuperBiz nowoczesne technologie Uber wprowadza elektryczne taksówki

Uber wprowadza elektryczne taksówki

01.09.2016, godz. 14:56
Uber wprowadza elektryczne taksówki
foto: Archiwum

Słynna firma z siedzibą w San Fancisco inwestuje w ekologiczne auta. Ostatnio przewoźnik podpisał umowy leasingu elektrycznych samochodów z japońskim Nissanem i chińską spółką BYD. Firma zapowiedziała, że kursy w takich pojazdach będą najniższe na rynku. Ma to zachęcić Londyńczyków do korzystania z ekologicznych pojazdów.

Do końca września po ulicach Londynu będzie jeździło ponad 50 elektrycznych samochodów Ubera. Trudno powiedzieć, ile będzie kosztował kurs ekologicznym autem, ale ceny mają być bezkonkurencyjne. Przewoźnik wziął w leasing auta Nissan Leaf i BYD 6. Już teraz po City jeżdżą hybrydowe samochody Ubera – model Toyota Prius. Korzysta z nich ok. 60 proc. kierowców współpracujących z przewoźnikiem w Londynie.

Elektryczne taksówki będą woziły pasażerów po stolicy Anglii przez trzy miesiące. Tyle ma wynieść faza testowa, podczas której Uber oceni, jak sprawdził się pomysł. Przewoźnik jest partnerem The Energy Saving Trust – spółki promującej zrównoważony transport. Jeżeli testy powiodą się, to w przyszłym roku liczba ekologicznych taksówek w Londynie wzrośnie kilkukrotnie. Na razie Uber chwali się tym, że wprowadzony przez niego system dzielenia taksówek pozwolił zaoszczędzić 231 ton metrycznych dwutlenku węgla.

Zobacz także: W tych miastach nie wjedziesz do centrum samochodem [GALERIA]

- Ludzie już teraz utożsamiają Ubera z samochodami hybrydowymi, ale chcemy pójść o krok dalej i wprowadzić na rynek w 100 proc. elektryczne pojazdy – mówi Jo Bertram, generalny menadżer Ubera na Wielką Brytanię w rozmowie z Business Insiderem.

Dotychczas Uber testował elektryczne taksówki w Chicago, Portugalii i Afryce Południowej. Oprócz Londynu, ekologiczne auta zaczną jeździć w jeszcze jednym brytyjskim mieście. Wpisują się w założenia testowego programu Transport dla Londynu. Przewoźnik współpracuje także ze szwedzkim producentem samochodów Volvo, który dostarczył mu autonomiczne pojazdy o łącznej wartości 300 mln dolarów.

Przeczytaj również: Mają pomysł na efekt cieplarniany. Chcą ograniczyć hodowlę krów!

Stolica Wielkiej Brytanii ma aspiracje, aby stać się jednym z najbardziej ekologicznych miast. Burmistrz Londynu Sadiq Khan zapowiedział, że do 2020 r. utworzy strefy wolne od samochodów z silnikiem Diesla. City inwestuje także w nowe drogi rowerowe, nisko emisyjny transport publiczny i punkty ładowania samochodów elektrycznych. Pojazdy zasilane prądem dadzą Uberowi przewagę nad konkurencją. Kierowcy elektrycznych taksówek wjadą do niemalże każdej części miasta.

Źródło: businessinsider.com, techcrunch.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: