SuperBiz nowoczesne technologie W Polsce powstanie sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

W Polsce powstanie sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

07.12.2016, godz. 13:37
W Polsce powstanie sieć stacji elektrycznych do ładowania pojazdów
foto: Materiały prasowe

W Warszawie otwarto pierwszą stację ładowania pojazdów elektrycznych, która wejdzie w skład ogólnopolskiej sieci. Docelowo w ciągu dwóch lat na terenie naszego kraju zostanie utworzonych 75 tego typu punktów ładowania pojazdów. Będą zlokalizowane w pobliżu autostrad i głównych dróg. Staną się częścią europejskiej sieci, która pokrywa 12 proc. kontynentu.

Przy Galerii Mokotów w Warszawie została otwarta stacja szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Umożliwia ona naładowanie samochodu w ciągu 30 minut. Ze stacji mogą korzystać dwa pojazdy jednocześnie. Za montaż stacji odpowiedzialna jest spółka Greenway Infrastructure Poland.

- Cieszę się, że nasze działania w obszarze elektromobilności spotykają się z tak pozytywną reakcją ze strony przedsiębiorców, w tym inwestorów zagranicznych, którzy traktują Polskę jako wiarygodnego partnera. Projekt, który dziś startuje, wpisuje się w nasze działania w ramach Pakietu na Rzecz Czystego Transportu i stanowi część Plan Rozwoju Elektromobilności – powiedział 6 grudnia wiceminister energii Michał Kurtyka. – Mam nadzieję, że ten pierwszy tego typu projekt będzie inspiracją dla kolejnych inicjatyw, które przyczynią się do rozwoju ekosystemu transportu elektrycznego w Polsce. Będziemy się im przyglądać uważnie i z życzliwością – dodał.

Zobacz także: Uber wprowadza elektryczne taksówki

Dzięki inwestycji za dwa lata kierowcy pojazdów elektrycznych będą mogli swobodnie przemieszczać się po terenie kraju, a główne szlaki komunikacyjne zamienią się w tzw. zielone korytarze. Bez utworzenia sieci punktów ładowania długodystansowe podróże bezemisyjnymi autami nie byłyby możliwe, ponieważ elektryczne pojazdy mogą pokonywać na jednym ładowaniu stosunkowo krótkie dystanse. Mimo tych niedogodności ich popularność rośnie z roku na rok. Przykładowo, po terenie Wielkiej Brytanii jeździ już ok. 90 tys. elektrycznych pojazdów, podczas kiedy w 2013 r. ich liczba sięgała 3,5 tysiąca.

Przeczytaj również: Rząd: Do 2025 roku milion elektrycznych aut w Polsce

- Pojazdy elektryczne to bez wątpienia technologia przyszłości w motoryzacji. Jesteśmy dumni, że nasza firma sprowadza jej najnowocześniejsze osiągnięcia do Polski. Projekt na taką skalę i o takim zasięgu może być przełomowym impulsem rozwojowym, który wesprze rynek pojazdów elektrycznych w Polsce, wpływając istotnie na poprawę stanu środowiska i gospodarki – komentuje Peter Badik z Greenway w komunikacie prasowym. – Cieszymy się, że elektromobilność została doceniona przez Ministerstwo Energii w Planie Rozwoju Elektromobilności, co daje przewidywalność na rozwijającym się rynku pojazdów i infrastruktury – dodaje.

Projekt będzie realizowany dzięki funduszom, które udało się pozyskać z Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę". Stacje staną się częścią europejskiej sieci, która obejmuje punkty ładowania pojazdów elektrycznych biegnących wzdłuż głównych korytarzy transportowych. Obecnie sieć pokrywa 12 proc. Europy kontynentalnej i znajduje się w zasięgu 60 mln osób.

Źródło: greenwaypolska.pl, nextgreencar.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: