SuperBiz nowoczesne technologie Włosi nie chcieli finansować partii z podatku, będą mogli to zrobić SMS-em!

Włosi nie chcieli finansować partii z podatku, będą mogli to zrobić SMS-em!

05.04.2016, godz. 11:29
WŁOCHY RZYM KOLOSEUM
WŁOCHY foto: EAST NEWS

Finansowanie włoskich partii politycznych z budżetu państwa ma ostatecznie skończyć się w przyszłym roku, a już teraz zostało znacznie ograniczone. Przez to partie na Półwyspie Apenińskim rozpaczliwie potrzebują pieniędzy. Liczą przy tym na dobrowolne wpłaty od obywateli, którzy będą mogli przekazać im środki przez telefon lub SMS. Pomysł, by finansować partie z podatku spalił bowiem na panewce.

Wcześniej włoskie Ministerstwo Finansów zachęcało obywateli do przekazywania pieniędzy partiom przy płaceniu podatku dochodowego. Włosi mogli dać im w prezencie dwa promile z należnej państwu daniny. Nie cieszyło się to jednak szczególnym zainteresowaniem. Z tej opcji w zeszłym roku skorzystało ok. 17 tys. z 40 mln podatników.

ZOBACZ TEŻ: Opłata audiowizualna będzie niska, ale za to płacić mają wszyscy

Pojawił się więc nowy pomysł – każdy obywatel będzie mógł przekazać pieniądze danej partii, dzwoniąc na specjalny numer (także z telefonu stacjonarnego), SMS-em lub za pośrednictwem aplikacji na smartfonie. Przy czym SMS-em i przy pomocy aplikacji będzie można wysłać od 1 do 2 euro (4,25-8,5 zł), a przez telefon od 2 do 10 euro (8,5-42,5 zł). Kanały do wspierania partii zostaną uruchomione późną wiosną, tuż przed włoskimi wyborami samorządowymi.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: