SuperBiz nowoczesne technologie Wraca Pegasus. Kultowa konsola z lat 90. w nowej odsłonie

Wraca Pegasus. Kultowa konsola z lat 90. w nowej odsłonie

03.07.2017, godz. 15:33
Nintendo
foto: materiały promocyjne

Pamiętacie legendarną konsolę Pegasus? Aby zagrać przy jej pomocy w jedną z popularnych gier zręcznościowych, trzeba było użyć joysticka. Od daty premiery konsoli upłynęło ćwierć wieku. Teraz odświeżone urządzenie powraca na rynek!

Czy 8- i 16-bitowe gry zręcznościowe ponownie zaskarbią sobie serca Polaków? Oryginalnie Pegasus był produkowany przez tajwańską firmę Micro Genius (obecnie TXC Corp.) w latach 90. Konsola bazowała na japońskiej wersji Nintendo Entertainment System, tzw. Famicomie. Zamówienia kierowano głównie do Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. do Polski. W naszym kraju importem zajmowało się polskie przedsiębiorstwo BobMark, które założyli dwaj biznesmeni – Dariusz Wojdyga i Marek Jutkiewicz.

W zeszłym roku do sprzedaży trafił hit minionej epoki, konsola NES Classic. Zanim miniaturowy NES został wydany, wielu graczy rezerwowało urządzenie przedpremierowo. W krótkim czasie udało się sprzedać miliony egzemplarzy NES-a. Na 29 września zaplanowano premierę kolejnej konsoli, SNES Classic, czyli Nintendo Classic Mini Super.

ZOBACZ: Super Mario Run na iPhona. Nintendo chce pobić rekord Pokemon Go

Konsola zostanie wyposażona w miniaturowy, 16-bitowy system z pre-instalowanymi grami, które trafiły na rynek na początku lat 90. Osoby, które zdecydują się na zakup, dostaną w zestawie konsolę SNES Classic, 2 przewodowe kontrolery, kabel HDMI umożliwiający połączenie z telewizorem oraz kabel USB do ładowania (w ładowarkę trzeba będzie zaopatrzyć się oddzielnie.) W zestawie znajdą się kultowe gry z Super Mario, Star Fox czy Kirby. Łącznie gracze dostaną do wyboru 21 tytułów. Konsola nie będzie miała połączenia z internetem, nie będzie też obsługiwała kartridżów. Zostaną natomiast zachowanie proporcje ekranu 4:3. Gra ma także posiadać tryb przypominający obraz telewizora CRT, z okazjonalnie wyskakującymi poziomymi paskami.

CZYTAJ: Kultowa gra Super Mario powraca!

Niepozorne urządzenie zyskało sympatyków na całym świecie. Niektórzy z nich wspominają Pegasusa z sentymentem, ponieważ stanowił on nieodłączny element ich dzieciństwa. Aby zagrać w gry na konsoli, należało podłączyć ją do telewizora kineskopowego. To właśnie na małym ekranie pojawiali się rozpikselowani bohaterowie, którzy dzisiaj stali się legendą, m.in. Mario. Ten ostatni jakiś temu powrócił w wersji mobilnej. (Od marca br. gra działa na urządzeniach z systemem Android, a od maja br. Super Mario Run można ściągnąć na iPhone'a.

Cena konsolki SNES Classic wyniesie 80 dolarów lub 80 euro. W polskich sklepach trzeba nastawiać się na wydatek rzędu co najmniej 360 – 370 złotych.

Oprac. na podst. muve.pl, pl.nintendo.wikia.com, eurogamer.pl, ppe.pl, spidersweb.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: