SuperBiz nowoczesne technologie Zobacz, jakie urządzenia cię szpiegują! Wielki wyciek danych na WikiLeaks

Zobacz, jakie urządzenia cię szpiegują! Wielki wyciek danych na WikiLeaks

09.03.2017, godz. 15:12
Hakerzy przypuścili atak na banki
foto: SHUTTERSTOCK

WikiLeaks utrzymuje, że jest w posiadaniu dokumentów, które pochodzą z bazy CIA. Jeżeli materiały są prawdziwe, amerykański wywiad mógł podsłuchiwać ludzi korzystających z iPhone'ów, smartfonów czy telewizorów. A to tylko niektóre metody inwigilacji.

Serwis twierdzi, że miał miejsce największy w historii wyciek danych związanych z CIA. Ostatnio ujawnił 7818 stron dokumentów z 943 załącznikami. Opisano w nich metody hakerskie stosowane przez funkcjonariuszy amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej.

Kompromitujące CIA materiały trafiły do sieci 7 marca. Z ujawnionych danych wynika, że amerykańskie służby wywiadowcze dysponują specjalnym oprogramowaniem, które można zainstalować na urządzeniu z systemem Windows, Android, Linux czy iOS, a nawet – telewizorze Samsunga z funkcją Smart TV. Chodzi o model F8000, który daje możliwość łączenia się z internetem, dzięki czemu użytkownik uzyskuje dostęp do różnych aplikacji. WikiLeaks przekonuje, że kiedy telewizor był wyłączony, tak naprawdę znajdował się w trybie uśpienia, podczas kiedy rozmowy telewidza mogły być nagrywane, a następnie – przekazywane do bazy CIA w chwili włączenia urządzenia. Wszystko dzięki programowi Weeping Angel.

Przeczytaj również: Przez tę lalkę twój dom może być na podsłuchu

Szpiegowanie miały także umożliwiać luki w oprogramowaniu zainstalowanym na smartfonach popularnych marek, np. Samsunga, HTC lub Sony. Przez nie agenci rzekomo byli wstanie włamać się do systemu i uzyskać dostęp do korespondencji prowadzonej przez takie aplikacje, jak WhatsApp, Signala czy Weibo.

WikiLeaks wskazuje również na brak zabezpieczeń na iPhone'ach i iPadach. Według serwisu śledzenie użytkowników umożliwiały wbudowane w urządzenia mikrofony i kamery. Funkcjonariusze mogli otrzymywać dostęp do korespondencji właściciele, a także – określać jego położenie.

Zobacz także: Gigantyczny atak hakerów. Nie działały m.in. Twitter, Netflix i Spotify

Arsenał hakerów z CIA ma zawierać: trojany, wirusy, złośliwe oprogramowanie czy exploity „Zero Day". Serwis poinformował, że ich istnienie wyszło na jaw za sprawą byłych pracowników wywiadu. Agencja krótko skwitowała pogłoski o wycieku danych. - Nie komentujemy ani autentyczności, ani zawartości rzekomych dokumentów rządowych – można przeczytać w komunikacie.

Inteligentne urządzenia wzbudzają wątpliwości wielu osób. Wystarczy chociażby wspomnieć podłączone do sieci lodówki z kamerami, do których można zajrzeć bez odwiedzania domu, czy mówiące lalki z wbudowanym modemem. Na listę „szpiegowskich" urządzeń służących do lokalizacji mogą trafić nawet słuchawki bezprzewodowe i tunery do telewizji cyfrowej. Te ostatnie pozwalają ustalić, ile czasu widz spędza przed małym ekranem i co lubi oglądać. Obiekty te stanowią potencjalny cel hakerów. Pisaliśmy o nich niejednokrotnie.

Oprac. na podst. tvp.info, frazpc.pl, euronews.com

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: