SuperBiz opinie 5 najbogatszych Polaków znalazło się w rankingu miliarderów Forbesa

5 najbogatszych Polaków znalazło się w rankingu miliarderów Forbesa

21.03.2017, godz. 16:56
DOMINIKA I SEBASTIA KULCZYKOWIE DOŁOŻĄ OLIMPIJCZYKOM.
DOMINIKA I SEBASTIA KULCZYKOWIE DOŁOŻĄ OLIMPIJCZYKOM. foto: AKPA

Amerykański magazyn „Forbes" opublikował tegoroczną listę miliarderów. Polacy zajęli na niej cztery pozycje. Do rankingu trafili: Dominika Kulczyk wraz z Sebastianem Kulczykiem, Michał Sołowow, Zygmunt Solorz-Żak i Dariusz Miłek. Tegoroczny ranking zawiera dane ponad 2 tys. miliarderów.

Jeszcze nigdy w historii rankingu „Forbesa" na liście nie było tylu miliarderów, co w 2017 roku. W porównaniu z rokiem ubiegłym, nastąpił 13-procentowy wzrost. Amerykański magazyn zrobił zestawienie 2043 miliarderów. Jeżeli dodamy do sieie wartości ich fortun, to okaże się, że miliarderom przybyło 7,67 biliona dolarów.

Przeczytaj również: Norwedzy są najszczęśliwszym narodem na świecie. A Polacy?

Czwarty rok z rzędu najbogatszym człowiekiem na świecie jest Bill Gates z majątkiem wycenianym na 86 mld dol., o 11 mld. dol. więcej niż w roku ubiegłym. Twórcy Microsoftu deprze po piętach znany inwestor, Warren Buffet, który ponownie zajął drugie miejsce w rankingu. Według „Forbesa" ma on 75,6 mld dolarów. W porównaniu z zeszłym rokiem, wzbogacił się o o 14,8 mld dolarów. Jeff Bezos, założyciel Amazona, uzupełnia trójkę największych bogaczy. W ciągu roku jego majętek zwiększył się o 27,6 mld dol, dzięki czemu jest wyceniony na 72,8 mld dolarów. Czwarta pozycja przypadła w udziale Amancio Ortedze, twórcy Zary, który ma już 71,3 mld dolarów. W ciągu roku zarobił „jedynie" 4,3 mld dolarów. Ku zaskoczeniu niektórych, na piątek pozycji uplasował się Mark Zuckerberg, „ojciec" Facebooka. W ciągu 12 miesięcy zarobił blisko 11 mld dol., zdobywając bogactwo warte 56 mld dolarów.

Zobacz także: 10 najbogatszych celebrytek na świecie [GALERIA]

Chociaż na liście znalazło się pięciu Polaków, żadnemu z nich nie udało się trafić do pierwszej pięćsetki. Majątek Kulczyków został wyceniony na 3,6 mld dol., co zapewniło im 522. miejsce w rankingu. Jeszcze rok temu ta sama kwota gwarantowała im 435. pozycję. Michał Sołowow z majątkiem o wartości 2,7 mld dol. awansował na 745. miejsce. W zeszłym roku fortuna warta 1,8 md dol. nie pozwoliła mu dostać się do grona 1000 najbogatrzych ludzi na świecie, ale zagwarantowała mu 1011. miejsce w zestawieniu. Zygmunt Solorz z 2,5 mld dol. zdobył 814. lokatę, podczas kiedy rokt temu identyczna wycena sprawiła, że jego nazwisko uplasowało się na 688. miejscu. Wśród miliarderów pojawił się ponownie nieobecny w zeszłym roku Dariusz Miłek. Jego portfel oszacowano na 1,1 mld dol., co zapewniło założycielowi firmy obuwniczej CCC 1795. pozycję na liście.

Źródło: forbes.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: