SuperBiz opinie 500 plus: najwięcej pieniędzy rodzice wydają na odzież i obuwie [INFOGRAFIKA]

500 plus: najwięcej pieniędzy rodzice wydają na odzież i obuwie [INFOGRAFIKA]

21.10.2016, godz. 14:01
WSA: świadczenie 500 plus także dla dzieci cudzoziemców
foto: SHUTTERSTOCK

Z najnowszego badania CBOS wynika, że świadczenie wychowawcze najczęściej jest przeznaczane na ubrania, buty, wczasy, książki i pomoce dydaktyczne. Co ciekawe, respondenci zadeklarowali, że nie zamierzają rezygnować z pracy przez program „Rodzina 500 plus". Wręcz przeciwnie, 5 proc. badanych wyraziło chęć podjęcia pracy bądź podjęło zatrudnienie w przeszłości właśnie dzięki rządowemu programowi.

Z informacji MRPiPS wynika, że 42 proc. dzieci, na które wypłacane jest świadczenie wychowawcze, pochodzi z ubogich rodzin, w których nie został przekroczony próg dochodowy, poniżej którego 500 zł przysługuje na pierwsze dziecko. Nie dziwi więc fakt, że rodzice w pierwszej kolejności kupują za rządowe pieniądze artykuły pierwszej potrzeby. Wskazują na to dane Centrum Badania Opinii Społecznej.

31 proc. badanych nie ukrywa, że przeznaczyło świadczenie wychowawcze na zakup odzieży, 29 proc. respondentów wskazało obuwie, 22 proc. – wyjazdy wakacyjne, tyle samo – książki lub pomoce dydaktyczne. Można więc wnioskować, że 500 plus ułatwiło rodzicom zakup wyprawki szkolnej i przygotowanie pociech na chłodniejsze miesiące.

Przeczytaj również: 500 plus: 42 proc. dzieci jest z rodzin o niskich dochodach [INFOGRAFIKA]

Co piąty rodzic (20 proc.) sfinansował z rządowego programu dodatkowe zajęcia dla dzieci. 17 proc. beneficjentów wymieniło trzy grupy produktów i usług: żywność, wycieczki oraz wyjazdy dla dzieci w wieku szkolnych i przedszkolnym, a także – rozrywkę (wyjścia na basen, do kina, teatru, zoo, restauracji czy innych punktów gastronomicznych). 15 proc. rodziców pokryło ze świadczenia wychowawczego koszty leczenia i leków, 11 proc. opłaciło dentystę lub ortodontę, tyle samo osób zasiliło domowy budżet przeznaczony na remont. Co dziesiąty rodzic (10 proc.) zakupił za rządowe pieniądze zabawki lub gry planszowe.

Beneficjenci programu „Rodzina 500 plus" mają również słabość do elektroniki. 8 proc. ankietowanych przyznało, że przyznane środki poszły na zakup sprzętu elektronicznego (smartfona, konsoli do gry, komputera bądź innego urządzenia). Taki sam procent beneficjentów 500+ zdecydował się na zakup sprzętu sportowego (roweru, rolek itp.), a 7 proc. rodziców postanowiło wyposażyć mieszkanie w nowe meble. Poniżej 5 proc. rodziców oświadczyło, że w ich koszykach znalazły się: sprzęt AGD, kosmetyki, opłaty za internet i telewizję, spłaty zobowiązań finansowych, gry komputerowe, samochody, motocykle, usługi fryzjerskie, usługi kosmetyczne, a także – organizacja lub udział w uroczystościach rodzinnych i imprezach okolicznościowych. 33 proc. respondentów wydało świadczenie wychowawcze na produkty i usługi, które nie zostały uwzględnione w badaniu.

Zobacz także: 500 plus przysługuje uchodźcom! Jest decyzja WSA w Warszawie

5 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zamierza podjąć lub podjęło pracę ze względu na pobieranie świadczenia wychowawczego. 3 proc. badanych wskazało, że ich partner, partnerka, mąż lub żona zamierza podjąć lub podjęło pracę zarobkową ze względu na pobieranie świadczenia wychowawczego.

Badanie zrealizowano w dniach 21 września – 12 października metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na grupie badawczej wynoszącej 3320 osób.

Źródło: mrpisps.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: