SuperBiz opinie Agata Duda lepsza niż Michelle Obama? PiS żąda pensji dla pierwszej damy!

Agata Duda lepsza niż Michelle Obama? PiS żąda pensji dla pierwszej damy!

19.07.2016, godz. 12:57
Agata Duda lepsza od Michelle Obamy?
Agata Duda lepsza od Michelle Obamy? foto: EAST NEWS

Bycie pierwszą damą to ciężka praca. Dlaczego więc małżonka Baracka Obamy nie pobiera pensji z tytułu bycia żoną prezydenta? Czy Polska okaże się bardziej feministycznym krajem niż Stany Zjednoczone? PiS postuluje przyznanie wynagrodzenia Agacie Dudzie i byłym prezydentowym.

Pensja za bycie małżonką prezydenta?

19 lipca do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada znaczne podwyżki dla polityków – Rady Ministrów z premier na czele, prezydenta i deputowanych. Oprócz wzrostu wynagrodzeń światło dzienne ujrzała inicjatywa wprowadzenia pensji dla pierwszej damy. Agata Kornhauser-Duda mogłaby pobierać wynagrodzenie z budżetu państwa pod warunkiem, że będzie składała oświadczenia majątkowe i podlegała ustawie o ograniczeniu działalności gospodarczej.

Pomysł PiS jest bardzo nowatorski, biorąc pod uwagę fakt, że wynagrodzenia nie otrzymuje nawet pierwsza dama w Stanach Zjednoczonych, Michelle Obama. Roczne zarobki prezydenta USA są szacowane na 400 tys. mln dolarów. Dodatkowo głowa państwa dostaje ok. 50 tys. dolarów na bieżące wydatki. Tymczasem jego małżonka nie posiada stałego źródła utrzymania.

Amerykańscy prezydenci w trosce o swoje żony

Już w 1982 r. Ronald Reagan, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, powiedział na antenie radia, że „wraz z pierwszą damą rząd dostaje darmowego pracownika, mimo że jego małżonka jest niemal tak bardzo zajęta jak on".

Przeczytaj również: Kobiety w zarządach spółek. WYWIAD z Irene Natividad

Jeżeli chcielibyśmy płacić małżonkom prezydentów, pojawia się pytanie, jak wycenić ich pracę? Odpowiedzi spróbował udzielić amerykański magazyn Money. Pozyskał on dane od serwisu Salary.com oraz specjalizującej się w zarządzaniu karierą i transferem kapitału ludzkiego firmy Challenger, Gray & Christmas. Analizując codzienne obowiązki pierwszej damy, Salary sporządził listę dwunastu stanowisk, z którymi pokrywają się czynności wykonywane przez żony prezydentów. Wśród obowiązków pełnionych przez pierwsze damy znalazły się te, które sprawują osoby zarządzające działalnością non profit, dyrektorzy ds. komunikacji, event dyrektorzy, sekretarki prezesa i projektantki wnętrz.

Ile jest warta praca pierwszej damy?

Bazując na „szacowanym wskaźniku rekompensacji", serwis wyliczył, że małżonka Baracka Obamy powinna zarabiać ok. 173,5 tys. dolarów rocznie. Jeżeli w obliczeniach uwzględnilibyśmy rolę nauczycielki, licencjonowanego doradcy zawodowego i zarządcy nieruchomości, to pensja pierwszej damy przekroczyłaby 200 tys. dolarów rocznie.

Kwestię braku wynagrodzenia pierwszej damy poruszali już Obamowie. Michelle Obama, która narzekała na brak stałej pensji, spotkała się z ostrą krytyką byłej prezydentowej, Laury Bush. Na drugim biegunie znajduje się Barack Obama, który powiedział publicznie: „Jeżeli weźmiemy pod uwagę mnie i Michelle, to z pewnością w Białym Domu nie ma równości płac. Zanim tutaj zamieszkaliśmy, dokładałem wszelkich starań, żeby upewnić się, że moja małżonka zarabia tyle, na ile zasługuje. Chcę dla niej godziwego wynagrodzenia".

Zarobki pierwszych dam w Polsce

W Polsce wprowadzenie pensji dla pierwszej damy postulowała m.in. Jolanta Kwaśniewska. Jej postulat spotkał się jednak z ostrą falą krytyki – przypomina na blogu „Boska Matka" Anna Kowalczyk (cyt. za wysokieobcasy.pl). Za przyznaniem prezydentowej wynagrodzenia przemawia wiele czynników. Szacuje się, że jej „tydzień pracy" związany z działalnością wizerunkową może trwać nawet 100 godzin.

Może cię zainteresować: 500+: Realizując ten program, robimy ruch wstecz. WYWIAD z Henryką Bochniarz

Córka słynnego poety, Juliana Kornhausera, opuściła rodzinny Kraków i zrezygnowała z posady nauczycielki języka niemieckiego, aby pełnić zająć miejsce u boku męża. Gdyby kontynuowała pracę zawodową, istniałoby ryzyko wystąpienia konfliktu interesów. Mimo że Agata Duda jest osobą publiczną, nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z tytułu pełnienia swojej funkcji. Nie pracuje na swoją emeryturę i nie odprowadza składek.

Działalność Agaty Kornhauser-Dudy i Michelle Obamy

Już jakiś czas temu na stronie petycji obywatelskich Avaz pojawiła się inicjatywa wprowadzenia wynagrodzenia dla Agady Kornhauser-Dudy. Obecnie polskie prawo nie przewiduje płacy dla żon. Podczas prezydentury swoich mężów zawieszają one własną karierę zawodową, koncentrując się na działalności wizerunkowej, edukacyjnej i non profit.

Jeżeli odwiedzimy profil Michelle Obamy w Białym Domu, zauważymy, że aktywnie działa ona na rzecz walki z otyłością dzieci (ruch Let's Move!, pol. "Ruszmy się!"), wspiera członków służb mundurowych i ich rodziny (inicjatywa Joining Forces, pol. "Połączone siły"), dba o edukację młodym ludzi (Reach Higher, pol. „Mierz Wyżej"), a od 2015 r. zajmuje się także wyrównywaniem szans dziewczynek z różnych części świata w obszarze równego dostępu do edukacji (projekt Let Girls Learn, pol. "Wyedukujmy dziewczynki").

Czym dla odmiany zajmuje się Agata Kornhauser-Duda? Polska pierwsza dama wspiera głównie rodzime dziedzictwo kulturowe. Ostatnio brała udział w Narodowym Czytaniu „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, objęła patronat nad festiwalem muzycznym „Ślimakowe Rytmy", wysłuchała Debiutantów „Wierchowych Spotkań" i odwiedziła Małych Muszkieterów – dzieci z rodzin niezamożnych.

Źródła: time.com, thepoliticalinsider.com, toprightnews.com, natemat.pl, wysokieobcasy.pl, wyborcza.pl, prezydent.pl, whitehouse.gov

autor: Anna Bartosiewicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: