SuperBiz opinie Amerykanie mogą zainwestować 1 mld zł w Redzikowie. Umocnią wschodnią flankę NATO

Amerykanie mogą zainwestować 1 mld zł w Redzikowie. Umocnią wschodnią flankę NATO

12.01.2017, godz. 12:25
USA może zainwestować w Polsce kilkaset milionów dolarów
foto: SHUTTERSTOCK

Administracja Donalda Trumpa jest skłonna przeznaczyć nawet 3,4 mld dol. (ponad 14 mld zł) na wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki NATO – szacują eksperci, na których powołuje się „Rzeczpospolita". Według prognoz Amerykanie mogą wydać kilkaset milionów dolarów (ponad miliard złotych) na inwestycje w Polsce. Najważniejszym przedsięwzięciem będzie budowa bazy rakietowej w Redzikowie. Koszty inwestycji są szacowane na ok. 250 mln dol. (ponad 1 mld złotych).

Umocnienie wschodniej flanki NATO
14 stycznia odbędzie się uroczyste powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (IV Dywizja Piechoty) w Polsce. Wojska amerykańskie zostaną rozmieszczone przede wszystkim w zachodniej części kraju. Obecność sojuszników w regionie ma służyć wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i zwiększeniu bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wraz z Polską. Docelowo w naszym kraju będzie stacjonować kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy. Zostaną także zrealizowane ważne inwestycje związane z obronnością.

Zobacz także: „Bezpieczna Polska”: pikniki wojskowe z udziałem amerykańskich żołnierzy [INFOGRAFIKA, LISTA MIEJSC]

Inwestycje w naszym kraju, które zostały uzgodnione z poprzednim rządem USA, ruszą zgodnie z harmonogramem. Środki na ich realizację pochodzą z puli pieniędzy przeznaczonych na umocnienie flanki NATO. Rzeczpospolita powołuje się na szacunki ekspertów, z których wynika, że Amerykanie są w stanie przeznaczyć na ten cel 3,4 mld dol. (ponad 14 mld zł wg średniego kursu NBP z 12 stycznia br.), z czego na inwestycje w Polsce mogą wydać kilkaset milionów dolarów (ponad miliard złotych). Administracja Trumpa zapowiadała zwiększenie wydatków obronnych nawet o 60 mld dol. (blisko 250 mld zł) rocznie.

Baza rakietowa w Redzikowie
Największą inwestycją w ramach zwiększania obronności NATO na wschodniej flance będzie budowa bazy rakietowej w Redzikowie, w woj. pomorskim. Inwestycja ma dobiec końca do 2018 r, a Amerykanie planują przeznaczyć na jej realizację ok. 250 mln dol. (ok. 1,035 mld złotych). W bazie zostaną rozmieszczone elementy tarczy antyrakietowej: radarowy system śledzenia pocisków oraz silosy służące do przechowywania i odpalania rakiet SM-3 Block IIA. W Redzikowie mają być zainstalowane 24 takie pociski. Ma w niej służyć 300 amerykańskich żołnierzy.

Może cię zainteresować: MON zakupi rakiety warte blisko miliard złotych

Lotnisko wojskowe w Łasku
W kwietniu rozpocznie się modernizacja lotniska wojskowego w Łasku, jednej z najnowocześniejszych baz lotniczych w Europie. To tutaj znajduje się 16 myśliwców F-16 „Jastrząb". Dzięki inwestycji pas startowy zostanie wydłużony o 500 metrów.

Poligon w Drawsku Pomorskim
Dzięki Amerykanom zostanie również ulepszona infrastruktura poligonowa. Przykładowo, w Drawsku Pomorskim mają być wybudowane nowe rampy przeładunkowe, magazyny i budynki mieszkalne.

Poligon w okolicach Orzysza i Bemowa Piskiego
Kilkaset amerykańskich żołnierzy, a także wojskowi z Rumunii i Wielkiej Brytanii będą stacjonować w Orzyszu. W związku z tym w gminie Orzysz można zaobserwować ożywienie inwestycyjne – powstały nowe restauracje, a deweloperzy wyrażają zainteresowanie inwestycjami mieszkaniowymi. Swoje potrzeby sygnalizują również żołnierze, którzy pytają o sale gimnastyczne, sauny i punkty gastronomiczne.

Przeczytaj również: Pierwsze śmigłowce trafią do Polski na przełomie stycznia i lutego

Podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie zapadły kluczowe decyzje dotyczące umocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. W wyniku dokonanych uzgodnień obecność amerykańskich wojsk w Europie Środkowo-Wschodniej będzie miała charakter stały i rotacyjny. W Polsce i państwach bałtyckich od I kwartału 2017 r. mają stacjonować cztery batalionowe grupy bojowe. Będą one posiadały pełne uzbrojenie i sprzęt wojskowy.

Oprac. na podst. rp.pl, osw.waw.pl, defence24.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: