SuperBiz opinie Bezpieczeństwo w pracy tymczasowej. Obowiązki pracodawcy

Bezpieczeństwo w pracy tymczasowej. Obowiązki pracodawcy

26.05.2017, godz. 14:23
Praca sezonowa w Norwegii
Praca sezonowa w Norwegii foto: SHUTTERSTOCK

Wyjazd do pracy zarobkowej za granicę wiąże się z dużym stresem. Decyzja o opuszczeniu kraju powoduje wiele obaw związanych z brakiem znajomości języka, rozłąką z bliskimi, niepewnością jutra. Warto jednak wiedzieć, że nawet za granicą pracodawca ma obowiązki względem pracownika, z których powinien się wywiązać. Zanim zdecydujesz się na podróż, poznaj swoje prawa.

Z danych GUS wynika, że co szósty wypadek, który miał miejsce podczas pracy, nastąpił w branży związanej z zakwaterowaniem, gastronomią lub rolnictwem. To w tych branżach jest największy popyt na pracowników sezonowych. A to oznacza, że również za granicą ryzyko wypadku jest dość duże. Jednocześnie polskie prawo mówi wyraźnie, że o bezpieczeństwo i odpowiednie warunki pracy pracowników powinien zadbać pracodawca.

Zobacz także: Ile powinna zarabiać matka? [DZIEŃ MATKI]

- Przedsiębiorca, który zatrudnia osoby na podstawie umów cywilnoprawnych nadal jest zobowiazany przez prawo do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom wykonującym ją we wskazanym przez niego miejscu. Oznacza to, że musi zorganizować pracę zgodnie z BHP, zapenić przestrzeganie tych przepisów i zasad, a także wprowadzać zmiany zgodne z nowymi wytycznymi organów nadzoru – mówi Hubert Miłosz Wawrzyniak, członek zarządu W&W Consulting. – Warto jednak pamiętać, że także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mają swoje obowiązki wynikające z zasad BHP – dodaje.

Przeczytaj również: Najlepsi pracodawcy 2017 według LinkedIn

Pracownicy sezonowi powinni przestrzegać zasad BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy. Zostały one określone przez odpowiednie przepisy. Ponadto każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy powinien zostać należycie przeszkolony. Nie należy także ignorować poleceń przełożonych, które dotyczą bezpieczeństwa pracy. Troska o dobry stan sprzętu wykorzystywanego podczas pracy, a także utrzymaniu porządku i ładu w miejscu pracy to obowiązki, które spoczywają na osobie zatrudnionej.

Może cię zainteresować: Afera wokół Ubera w Krakowie. Taksówkarze wyrządzili szkody na ponad 30 tys. zł

- Niestety, pomimo że osoby zatrudnione na podstawie umówi cywilnoprawnych są zobowiązane do przestrzegania i znajomości BHP, przepisy nie precyzują zasad poddawania ich szkoleniom i badaniom. Część interpretacji prawnych wręcz wskazuje, że to osoba zatrudniona powinna samodzielnie zadbać o te kwestie. Jednak z punktu widzenia przedsiębiorstwa, warto zadbać o podstawowe przeszkolenie i wyjaśnienie kluczowych zasad podczas wykonywania danej pracy. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że prace sezonowe są ściśle powiązane z właściwą porą roku. Oznacza to, że znalezienie odpowiedniego zastępstwa w określonym czasie może stanowić wyzwanie i doprowadzić do utraty potencjalnych zysków – komentuje Hubert Miłosz Wawrzyniak.

Oprac. na podst. inf pras. MSL Group

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: