SuperBiz opinie Bezrobocie jest coraz niższe. Zobacz, w których branżach najłatwiej znaleźć pracę

Bezrobocie jest coraz niższe. Zobacz, w których branżach najłatwiej znaleźć pracę

28.06.2017, godz. 16:23
Bezrobocie
foto: SHUTTERSTOCK

Poprawia się sytuacja na rynku pracy. Już 69 proc Polaków wierzy w to, że bez większych problemów może znaleźć pracę w kraju – wskazują na to wyniki badania Kantar Public z czerwca. Jednocześnie w I kwartale br. roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy więcej wakatów niż w adekwatnym okresie rok wcześniej.

- Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest coraz lepsza. W sukcesie tym dużą rolę odegrały zarówno skuteczne działania urzędów pracy, jak i poprawa sytuacji gospodarczej w kraju. Bezrobocie jest coraz niższe, poprawiły się również współczynnik aktywności zawodowej i wskaźnik zatrudnienia – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie prasowym z 27 czerwca.

ZOBACZ: GUS: Bezrobocie spada. Jest kolejny rekord

W I kwartale 2017 r. współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku produkcyjnym (od 15 do 64 lat) wyniósł 69,1 proc., co oznacza wzrost o 0,6 pkt. procentowego. Jak wskazują dane BAEL, od kilku lat zmniejsza się liczba bezrobotnych i zwiększa się liczba osób pracujących. W I kwartale br. pracę miało 16,3 mln Polaków, o 269 tys. więcej niż rok wcześniej. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o jedną czwartą. W tym czasie wskaźnik zatrudnienia ludności w wieku produkcyjnym (od 15 do 64 lat) wyniósł w I kwartale 2017 r. 65,4 proc., co oznacza wzrost o 1,7 p. p. w porównaniu z I kwartałem 2015 roku. Z kolei stopa bezrobocia w Polsce (wg BAEL) dla osób w wieku od 15 do 64 lat wynosiła 5,5 proc. wobec 7,1 proc. rok wcześniej. W tym przypadku spadek wyniósł 1,6 p. p.

Warto podkreślić, że w BAEL brane są pod uwagę nieco inne kryteria niż w przypadku danych GUS. Główny Urząd Statystyczny w Polsce podaje inne statystki. 28 czerwca podczas konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że pod koniec roku stopa bezrobocia w naszym kraju może wynieść 6,8 – 6,9 procent.

- Mówiliśmy, że będzie to 7,5 proc., a dane GUS pokazują, że bezrobocie rejestrowane jest na poziomie 7,4 proc., więc to bezrobocie na koniec roku będzie niższe niż zapowiadane 7,2 proc. Może 6,8-6,9 proc. - stwierdziła cytowana przez PAP minister. Jeszcze w poniedziałek 26 czerwca GUS informował, że stopa bezrobocia w maju br. uplasowała się na poziomie 7,4 proc. , podczas kiedy w kwietniu było to 7,7 procent.

PRZECZYTAJ: GUS: Pracodawcy coraz częściej zatrudniają bezterminowo

Z danych GUS oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z roku na rok przybywa wolnych miejsc pracy. Ogółem w ciągu 2013 r. przybyło 43,4 tys. wolnych miejsc pracy, w 2014 – 56,3 tys., w 2015 r. – 71,6 tys., a w 2016 r. – 89,3 tysiące. Odsetek niewykorzystanych wolnych miejsc pracy w kraju uplasował się na poziomie 0,76 – tyle wynosi przeciętna roczna dla Polski.

Jeżeli przyjrzymy się, jakie grupy zawodowe mogły liczyć na wolne miejsca pracy, to okaże się, że w najbardziej uprzywilejowanej sytuacji byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. W 2016 r. wolne miejsca pracy dla tej grupy zawodowej wyniosły 21,6 tysięcy. Na drugim miejscu znaleźli się specjaliści (16 tys. wolnych miejsc pracy), na trzecim operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (13,6 tys.), na czwarty pracownicy usług i sprzedawcy (11,8 tys.), a na piątym pracownicy biurowi (10,3 tysiące).

Oprac. na podst. pb.pl, mpips.gov.pl, twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: