SuperBiz opinie Biedronka należy do tej rodziny. Są bogatsi od Kulczyków

Biedronka należy do tej rodziny. Są bogatsi od Kulczyków

01.08.2017, godz. 16:38
Alexandre Soares dos Santos, prezes Biedronki.
foto: Screen You Tube

Familia, w której rękach znajduje się sieć sklepów Biedronka, jest najbogatszą rodziną w Portugalii. W pierwszej dziesiątce właścicieli największych portugalskich fortun figuruje aż trzech członków rodziny dos Santos. Mają oni razem więcej pieniędzy niż Dominika i Sebastian Kulczykowie.

Na liście najbogatszych Portugalczyków magazynu „Exame" pojawiły się trzy nazwiska członków rodziny dos Santos, udziałowców Jeronimo Martins, właściciela Biedronki. Na dyskoncie fortunę zbili: Alexandre Soares dos Santos, Maria Isabel do Santos oraz Fernando Figueiredo dos Santos. Ich majątek został wyceniony na 3,86 mld euro (16,42 mld zł według średniego kursu walut NBP z 1 sierpnia 2017 roku). Dla porównania, magazyn „Forbes" szacuje, że Dominika i Sebastian Kulczyk mają razem 3,6 mld dol. (ok. 12,96 mld złotych).

Pomysłodawcą utworzenia sklepów z sieci Biedronka był Portugalczyk, Alexandre Soares dos Santos. W 1991 r. zainspirowały go podróże po Europie Środkowo-Wschodniej, m.in. po Polsce. Szybko udało mu się wcielić swoją koncepcję w życie. Już w 1995 r. nastąpiło otwarcie pierwszej Biedronki. Portugalczyk powierzył to zadanie Mariuszowi Świtalskiemu ze spółki Elektromis – przypomina money.pl.

W zeszłym roku miliarder zwiększył swój majątek o 18 procent. Magazyn „Exame" wycenia jego wartość na 2,53 mld euro (10,76 mld zł). Założyciel Biedronki figuruje na drugim miejscu w rankingu największych fortun. Pierwsza pozycja przypadła w udziale rodzinie Amorin, która wzbogaciła się m.in. dzięki inwestycjom w produkcję korka. Udało jej się zgromadzić w ten sposób ponad 3,84 mld euro (ok. 16,17 mld złotych).

Rodziny Amorim, dos Santos i de Mello mają razem 7,84 mld euro (33,36 mld złotych). Na 664,6 mln euro są wyceniane majątki Fernando Figueiredo dos Santosa (7. miejsce w rankingu) oraz Marii Isabel do Santos (8. miejsce w rankingu). Milionerzy są kuzynami Alexandre Soaresa dos Santosa. (Jeżeli ich fortuny zsumujemy z fortuną głowy rodziny, to okaże się, że rodzina Soaresów jest bogatsza od rodziny Amorin o 0,02 mld euro. Maria Isabel dos Santos, akcjonariuszka spółki Jeronimo Martins, posiada 10 proc. udziałów w biznesie i jest uważana za najbogatszą Portugalkę. Alexandre Soares dos Santos ma 56,1 proc. udziałow w Jeronimo Martins.

Zobacz też: Kartę „Moja Biedronka" ma już 5 mln klientów. Nie przegap końca akcji!
Przeczytaj też: Biedronka rozdaje 1000 zł. Wystarczy zrobić jedną rzecz
Polecamy: Drony Parrot w Biedronce prawie za pół ceny! [ZDJĘCIA]

Oprac. na podst. money.pl, nbp.pl, expresso.sapo.pt, forbes.com

tagi: Biedronka
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: