SuperBiz opinie Biznes lubi spokój

Biznes lubi spokój

20.12.2016, godz. 12:55
Hubert Biskupski
foto: Super Express

Komentarz Huberta Biskupskiego, zastępcy red. nacz. Super Expressu

Kończymy ten rok w wyjątkowej atmosferze, atmosferze politycznej zadymy, chaosu i niepewności co do jutra. Nieroztropność, to chyba najłagodniejsze z możliwych określeń, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego doprowadziła do niewidzianego od lat konfliktu w naszym parlamencie. O ile spór, nawet ostry, brutalny stanowi istotę demokracji, o tyle przyjmowanie najważniejszej dla funkcjonowania państwa ustawy – ustawy budżetowej – w kompletnym rozgardiaszu, poza sala plenarną, przy wątpliwościach opozycji, czy w ogóle było kworum; kto i jak głosował; czy głosowanie było zgodne z prawem jest wydarzeniem bez precedensu. Jeżeli marszałek Kuchciński i obóz rządzący nie zrobią kroku wstecz, jeśli nie dojdzie do reasumpcji głosowania, to opozycja złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie budżetu i permanentnie będzie go podważać. Współczuję ministrom i urzędnikom, którzy w tak niekomfortowych warunkach będą musieli realizować jego założenia. Jeszcze bardziej współczuję podatnikom, którzy kompletnie nie wiedzą, co ich czeka.
Biznes lubi spokój. Lubi stabilne, proste i przyjazne prawo. Lubi przyjaznych, otwartych i kompetentnych urzędników. Lubi w końcu mądrych, a przynajmniej przewidywalnych polityków. Mijający rok była dla biznesu rokiem pełnym sprzeczności. Z jednej strony obiecująca Konstytucja dla Biznesu wicepremiera Mateusza Morawieckiego i jego wieloletni program rozwoju. Z drugiej strony chaotyczne, niespójne i wzajemnie wykluczające się wypowiedzi m.in. ministra Henryka Kowalczyka o daninie jednolitej oraz pogardliwe określenia ze strony prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Efekt - nie wiadomo, jaki będzie kształt podatku jednolitego i czy w ogóle ten pomysł zostanie zrealizowany.
Polscy przedsiębiorcy nauczyli się przez ostatnie 27 lat funkcjonować i działać mimo, a czasami i wbrew politykom. Bardzo by chcieli móc w końcu działać wespół z politycznym światem odpowiedzialnym za tworzenie prawa. Tego im i sobie życzę w Nowym Roku.

autor: Hubert Biskupski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: