SuperBiz opinie Brexit: Co zawiera 12-punktowy plan Theresy May?

Brexit: Co zawiera 12-punktowy plan Theresy May?

17.01.2017, godz. 09:42
PRZEMÓWIENIE THERESY MAY.
foto: AP

17 stycznia w godzinach popołudniowych rozpoczęło się jedno z najważniejszych przemówień w karierze Theresy May. Brytyjska premier przedstawia plan wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej oraz 12 priorytetów dla Wielkiej Brytanii. Najważniejsze punkty jej przemówienia dotyczą imigracji, handlu i stosunków Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską. W ciągu najbliższych dwóch lat priorytety będą realizowane przez rząd w negocjacjach z UE.

Jeszcze w marcu br. Theresa May chce chce uruchomić proces opuszczania UE przez Wielką Brytanię. Zgodnie z art. 50 traktatu o UE wspólnota i Wielka Brytania będą miały dwa lata na negocjowanie warunków wyjścia z unii.

Brytyjskie media dywagowały, że Theresa May może brać pod uwagę tzw. twardy Brexit, który zakłada odejście ze wspólnych rynków. Świadczą o tym fragmenty przemówienia May, które trafiły do mediów. Wynika z nich, że Wielka Brytania nie jest zainteresowana „częściowym członkostwem, stowarzyszeniem ani niczym, co pozostawi ją w połowie w Unii, a w połowie poza nią". - Nie zamierzamy kopiować modelu innych krajów. Nie chcemy szczątkowego członkostwa po odejściu – wynika z Theresa May.

Opuszczenie przez Wielką Brytanię unijnego rynku oznacza ograniczenie wolnego przepływu dóbr, usług, kapitału i osób. Takie posunięcie wiąże się z koniecznością wynegocjowania nowych zasad handlu między wyspami a UE. Z pewnością też ułatwi Zjednoczonemu Królestwu rozwiązanie kwestii związanych z imigrantami. Dla Polaków kluczowe znaczenie będą miały decyzje związane z zabezpieczeniem praw osób, które już mieszkają na wyspach, ochrona praw pracowników czy działania Wielkiej Brytanii mające na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestorów i studentów.

Zobacz także: Brexit. Brytyjczycy deportują z Wysp aż milion obywateli UE?

Do planowanego przemówienia Theresy May odniosła się także Beata Szydło podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 17 stycznia. - Będę dziś z uwagą przysłuchiwać się wystąpieniu pani premier Theresy May, która ma poinformować o tym, jaka jest jej wizja Brexitu. Dla nas istotne jest, aby wypracować zasady współpracy między UE a Wielką Brytanią, oparte na partnerstwie, na równych zasadach współistnienia – powiedziała szefowa polskiego rządu (cyt. za wiadomosci.gazeta.pl). Premier podkreśliła, że dla Polaków ważne jest „zagwarantowanie praw dla polskich obywateli".

Przeczytaj również: Brexit ruszy na początku 2017 roku

Decyzja Brytyjczyków prawdopodobnie będzie miała odzwierciedlenie w kursie funta. Inwestorzy od poniedziałku pozbywają się brytyjskiej waluty. Już teraz jego wartość jest najniższa od października 2016 roku. Jeżeli rząd Wielkiej Brytanii utrzyma twarde stanowisko, to gospodarka na wyspach będzie musiała stać się konkurencyjna cenowo w stosunku do unijnej, aby przynosić żadne zyski.

Oprac. na podst. businessinsider.com.pl, wyborcza.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: