SuperBiz opinie To może być ostatni dzwonek na emigrację do Wielkiej Brytanii z gwarancją pobytu!

To może być ostatni dzwonek na emigrację do Wielkiej Brytanii z gwarancją pobytu!

27.02.2017, godz. 12:27
brexit
brexit foto: SHUTTERSTOCK

Jeżeli wierzyć „Daily Telegraph", to nie za dwa lata, ale już w przyszłym miesiącu imigranci stracą gwarancję prawa do dłuższego pobytu na wyspach w celach zarobkowych. Taki scenariusz nie jest po myśli Unii Europejskiej, która liczyła na to, że sytuacja imigrantów ulegnie zmianie dopiero w 2019 roku.

- Jeśli zaczekamy tak długo, przyjedzie do nas połowa Bułgarii i Rumunii – miał powiedzieć brytyjskiej gazecie jeden z anonimowych rozmówców, który jest związany z brytyjskim rządem.

Zobacz także: Tester chipsów w Wielkiej Brytanii zarobi… 43 zł za godzinę!

Zgodnie z doniesieniami, mniej więcej w połowie marcu Theresa May uruchomi artykuł pięćdziesiąty Traktatu Lizbońskiego. Będzie to oznaczało początek procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. „The Telegraph" spekuluje, że od tego momentu imigranci przybywający do Wielkiej Brytanii stracą część swoich przywilejów. Dziennik sugeruje, że zostanie m.in. ograniczony dostęp do zasiłków. Niewykluczone, że będą również wprowadzone wizy. Jak donosi gazeta, ograniczenia zaczęłyby obowiązywać już w marcu br., a nie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W ten sposób brytyjski rząd miałby zabezpieczyć się przed masowym napływem cudzoziemców na wyspy.

Przeczytaj również: Pracodawca grozi ci zwolnieniem? Poznaj swoje prawa [WYWIAD]

Warto przypomnieć, że te osoby, które przebywają w Wielkiej Brytanii dłużej niż pięć lat, mogą ubiegać się o pobyt stały. Dane GUS i ONZ wskazują, że w 2015 r. na wyspach mieszkało ponad 700 tys. Polaków. Po zmianie przepisów nawet 120 – 400 Polaków straciłoby nadzieję na stałą rezydenturę. Ministerstwo Rozwoju zakłada, że po uruchomieniu Traktatu Lizbońskiego 100 – 200 tys. naszych rodaków może wrócić do kraju. Resort liczy na to, że nastąpi to z korzyścią dla polskiej gospodarki.

Może cię zainteresować: Zwolnienie pracownika. Kiedy jest zgodne z prawem? [WYWIAD]

Cytowana prasa donosi, że ważą się także losy imigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii. Brytyjska premier miała powiedzieć, że zachowaliby oni dotychczasowy wachlarz praw dopóty, dopóki podobne swobody będą mieli zagwarantowane Brytyjczycy mieszkający poza granicami Zjednoczonego Królestwa. Według „the Telegraph" poza granicami Wielkiej Brytanii, w Unii Europejskiej, pracuje ok. 1,2 mln Brytyjczyków, podczas kiedy na wyspach żyje 3,6 mln imigrantów z UE.

Oprac. na podst. polskieradio.pl, telegraph.co.uk, polishexpress.co.uk

tagi: brexit praca
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: