SuperBiz opinie Cannes 2017: Ile kosztuje organizacja 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego?

Cannes 2017: Ile kosztuje organizacja 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego?

18.05.2017, godz. 12:02
Cannes, festiwal w Cannes
foto: EAST NEWS

17 maja rozpoczął się jubileuszowy, 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Ile może kosztować jedna z najważniejszych imprez filmowych na świecie? Czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes zakończy się sukcesem dla Polaka?

Chociaż w tym roku w Cannes nie mamy mocnej reprezentacji, to program festiwalu obejmuje również polskie epizody. W wyścigu o Złotą Palmę wystartuje m.in. Polak, Grzegorz Mołda. Reprezentuje nas co prawda w kategorii filmów krótkometrażowych, ale nie było łatwo dostać się do konkursu. „Koniec widzenia" Mołdy otrzymał nominację jako jeden z dziewięciu obrazów, które zostały wyłonione z 4843 zgłoszeń. Premierowy pokaz filmu odbędzie się 27 maja w Cannes. Podczas festiwalu przewidziano także pokaz specjalny kultowego „Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy.

Zobacz też: Odzież tej marki noszą Rihanna, Kendall Jenner i A$AP ROCKY [GALERIA, WYWIAD]

W zeszłym roku budżet Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes wyniósł ok. 20 mln euro (blisko 84 mln zł), z czego połowa pochodziła od sponsorów, a druga połowa – ze środków publicznych, którymi rozporządza Centrum Kina Narodowego (CNC) podlegające ministrowi kultury.

Przeczytaj również: Najbogatsi raperzy na świecie według magazynu „Forbes" [ZDJĘCIA]

W tym roku oficjalny wybór filmów obejmuje 61 tytułów, z czego 19 zakwalifikowało się do Konkursu Głównego i otrzymało nominacje do Złotej Palmy (fr. Palme d'Or). Statuetka, która powędruje do laureata konkursu, jest warta ok. 20 tys. euro (ok. 84 tys. zł). Wykonane z wysoko karatowego złota drzewo zostało przyozdobione 167 diamentami. Aby odebrać nagrodę, zwycięzca będzie musiał przespacerować się po czerwonym dywanie liczącym ok. 60 m długości. Dywany są wymieniane przed każdym pokazem z sekcji głównej, co oznacza, że dziennie trzeba zużyć 180 m dywanu.

Patrz także: 10 najbogatszych celebrytek na świecie [GALERIA]

Festiwal filmowy w Cannes cieszy się ogromną popularnością. Liczba mieszkańców miasta, którzy udadzą się na to prestiżowe wydarzenie, może wynieść 74 000 – 200 000 osób. Do tego dochodzi ok. 45 000 akredytowanych gości, w tym ok. 4500 dziennikarzy oraz ok. 500 pracowników ochrony. Festiwalowy pałac odwiedzi ok. 13 000 ludzi filmu, m.in. Susan Sarandon, Julianne Moore, Richard Berry, Sandrine Bonnaire, Robin Wright,Adrien Brody, Paolo Sorrentino, Pedro Almodovar (przewodniczący jury Konkursu Głównego) czy Monica Bellucci. Na 18 maja zaplanowano oficjalne otwarcie Pawilonu Izraelskiego w Cannes, którego budowa pochłonęła 415 596 dolarów (ponad 1,5 mln złotych).

Oprac. na podst. org-www.festival-cannes.com, channel24.co.za, haaretz.com, se.pl, eventbrite.com, offcamera.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: