SuperBiz opinie Ceny idą w górę. W lutym warzywa podrożały o 6,4 procent

Ceny idą w górę. W lutym warzywa podrożały o 6,4 procent

14.03.2017, godz. 19:02
warzywa, owoce, dieta, zdrowe jedzenie, odchudzanie
foto: Materiały prasowe

14 marca GUS opublikował dane na temat inflacji za luty. Przez 12 miesięcy ceny towarów i usług konsumpcyjnych poszybowały w górę o 2,2 proc., a w ciągu miesiąca – o 0,3 procent. Najbardziej dotkliwie Polacy odczuwają podwyżki cen żywności i transportu.

Ekonomiści spodziewali się, że wzrost inflacji w ujęciu rocznym wyniesie 2,1 proc., a w ujęciu miesięcznym – 0,2 procent. W porównaniu z rokiem ubiegłym, szczególnie uwidoczniły się wyższe ceny za transport. Ceny „paliw do prywatnych środków transportu" w ciągu 12 miesięcy skoczyły w górę o ponad jedną piątą, podczas kiedy sam transport podrożał o przeszło 11 procent. Wzrosły koszty utrzymania mieszkania i rachunki za prąd.

Zobacz także: Ceny żywności idą w górę. Drożeją papierosy, alkohol i woda mineralna

W porównaniu ze styczniem, w lutym żywność podrożała o 1,1 proc. (w styczniu było to 1,9 procent). Jednak ceny warzyw poszły w górę o 6,4 proc., a ceny owoców – o 2,5 procent. Więcej płaciliśmy także za tłuszcze roślinne (o 0,9 proc.), ryby i owoce morza (o 0,7 proc.), mleko, sery i jaja (przeciętnie o 0,6 proc.). Za jajka trzeba było płacić o 2,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, za tłuszcze zwierzęce – 0,6 proc., za mąkę – 0,5 proc., a za pieczywo i cukier – 0,3 procent. Podrożały kakao i czekolada w proszku (o 0,6 proc.), soki owocowe i warzywne (o 0,4 proc.), a także kawa (o 0,3 procent). Ceny napojów alkoholowych i herbaty utrzymały się na poziomie zbliżonym do tego ze stycznia, ale podrożały wyroby tytoniowe (o 1,0 proc.) i alkohol (o 0,2 procent).

Przeczytaj też: Ceny żywności poszybowały w górę. A to dopiero początek!

W lutym ceny windowały przede wszystkim wzrosty cen żywności (o 4,3 proc.), opłat za transport (o 11,2 proc.) oraz opłat za mieszkanie (o 1,2 proc.). Jednak nie wszystkie towary i usługi drożały. Przeceny objęły: odzież (–1,7 proc.) i obuwie (–2,2 proc.), gaz (–0,9 proc.) czy energię cieplną (–0,2 procent).

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, money.pl

tagi: ceny inflacja
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: