SuperBiz opinie Ceny taksówek. Dlaczego przejazdy są takie drogie?

Ceny taksówek. Dlaczego przejazdy są takie drogie?

09.05.2017, godz. 14:08
taksówka, taxi
foto: EAST NEWS

Stawki za kilometr różnią się w zależności od korporacji. Zasada jest taka, że im większe miasto, tym wyższe ceny. W dużych aglomeracjach zazwyczaj działa od kilku do kilkunastu firm taksówkowych. Rywalizują one między sobą o klienta, dlatego nie mogą narzucać zbyt wygórowanych cen.

Przeciętnie za kilometr jazdy trzeba zapłacić od 1,80 do 2,40 złotego. Dzięki rosnącej popularności aplikacji mobilnych zmieniają się kryteria wyboru przewoźnika. Coraz częściej podróżni zamawiają taxi online. Niejednokrotnie o wyborze usługodawcy decyduje szybkość realizacji zamówienia oraz czas oczekiwania na taksówkę.

Zobacz też: Uber tymczasowo zakazany w Brnie. Jest decyzja sądu

Klienci zwracają uwagę nie tylko na kwotę do zapłaty, ale również – na opinie dotyczące firmy. A te są zamieszczane w internecie przez użytkowników urządzeń mobilnych i desktopów. Podróżni biorą oni pod uwagę zarówno jakość przejazdu, jak i obsługi.

Przeczytaj także: Czy to koniec Ubera w Polsce? Środowisko taksówkarzy domaga się zmian

Korzystny wpływ na ceny, z punktu widzenia klienta, ma działalność Ubera – głównego konkurenta taksówkarzy. Zarówno w przypadku przewozu osób, jak i usług taksówkarskich, warto pamiętać o tym, że w weekendy ceny mogą być wyższe, a ponadto taryfa nocna jest droższa od dziennej czy świątecznej. W taksówkach inny cennik może obowiązywać w strefie miejskiej, a inny – w podmiejskiej.

Może cię zainteresować: Uber ukrywał lokalizację kierowców, żeby unikać płacenia kar

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na sprzedaż są promocje. Przykładowo, w październiku ur. MyTaxi udostępniało przejazdy za połowę ceny tym klientom, którzy zamówili taksówkę przez aplikację mobilną. Z kolei Uber wprowadził niższe stawki na wakacyjne przejazdy. Cennik Ubera przedstawiał się następująco:
Trzaśnięcie drzwiami (opłata początkowa): 4 zł
Stawka za kilometr: 1,30 zł
Opłata za minutę: 0,25 zł

W firmach taksówkarskich opłata zazwyczaj składa się z dwóch komponentów: opłaty początkowej (za trzaśnięcie drzwiami) i opłaty za każdy rozpoczęty kilometr. Niektórzy przewoźnicy ujednolicają stawki. Przykładowo, we wrocławskiej Play Taxi opłata za każdy kilometr wynosi 2,40 zł, bez względu na strefę i porę przejazdu.

Oprac. na podst. wyborcza.biz, playtaxi.pl, uberbloger.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: