SuperBiz opinie Chcesz pracować w branży finansowej? Poznaj najbardziej perspektywiczne zawody

Chcesz pracować w branży finansowej? Poznaj najbardziej perspektywiczne zawody

01.01.2017, godz. 12:00
Najbardziej perspektywiczne zawody w branży finansowej
foto: SHUTTERSTOCK

Wysokie wynagrodzenia i rosnący popyt na nowych pracowników sprawia, że perspektywa związania się z branżą finansową jest bardzo obiecująca. Osoba, która jest tym zainteresowana, ma wiele możliwości – potrzebni są w niej specjaliści od: bankowości, audytu, controllingu, księgowości czy zarządzania. Sprawdziliśmy, które zawody w świecie finansów są najbardziej perspektywiczne. Oto one.

Popyt na pracowników w branży finansowej stale rośnie. Według raportu Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, w którym wymienione są zawody przyszłości, w 2020 r. sektor ten będzie zatrudniał w Polsce ponad 380 tys. osób. To aż o 43 proc. więcej niż w 2012 r., a więc w ciągu ośmiu lat ma przybyć łącznie 115 tys. miejsc pracy.
Do ich powstawania przyczyniają się m.in. coraz to nowi inwestorzy, którzy wchodzą na polski rynek skuszeni tańszym, niż w krajach Europy zachodniej, dostępem do wykwalifikowanych, znających języki obce, młodych specjalistów.
Znawcy rynku podkreślają, że znalezienie dobrego finansisty nie jest jednak łatwym zadaniem. Przekłada się to na warunki, które pracodawcy oferują potencjalnym pracownikom. Wysokie wynagrodzenia i duże zapotrzebowanie na ekspertów od finansów sprawia, że jest to praca z przyszłością.

Im większy wybór, tym trudniej podjąć decyzję
Kandydaci mają w tej branży do wyboru szerokie spektrum możliwości. W świecie finansów potrzebni są specjaliści z wielu dziedzin: począwszy od bankowości, przez audyt, controlling i księgowość, po konsulting i zarządzanie. Jak dokonać właściwego wyboru spośród tak wielu opcji?

Sprawdź także: Masz dosyć swojej branży? Sprawdź, jak zmienić ścieżkę kariery

Pomocna w podjęciu decyzji może być lista „100 Best Jobs", przygotowana przez amerykańską spółkę U.S. News & World Report. Jej autorzy w oparciu o siedem wskaźników stworzyli indeks, który pozwolił wyłonić najbardziej perspektywiczne zawody. W każdej profesji analizie poddano medianę zarobków, poziom bezrobocia, wzrost wynagrodzeń w ciągu ostatniej dekady, wielkość perspektywicznego zapotrzebowania na specjalistów, poziom stresu oraz możliwość zachowania równowagi między pracą, a życiem prywatnym.

Księgowi byli i będą zawsze
Wśród profesji ze świata finansów najwyżej w zestawieniu, na 24 miejscu, uplasowali się księgowi. Nie powinno to jednak za bardzo dziwić, ponieważ to zawód, który będzie potrzebny w gospodarce rynkowej tak długo, jak ludzie będą zarabiali pieniądze. W Polsce działa obecnie ok. 3,5 mln firm, z czego 99 proc. stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Każde z nich musi prowadzić rozrachunki z urzędem skarbowym i zakładem ubezpieczeń społecznych, a także z pracownikami. To sprawia, że dobrzy specjaliści od ksiąg rachunkowych i kreatywnej księgowości będą poszukiwani zawsze. Oczywiście zdarza się, że przedsiębiorca sam podejmuje się tego zadania, ale jest to sytuacja spotykana dość rzadko, głównie przy prostych formach opodatkowania. Poza pewnym zatrudnieniem, księgowi mogą liczyć także na niezłe zarobki. Jak wynika z danych firmy Sedlak & Sedlak, w Polsce co czwarty przedstawiciel tej profesji otrzymuje za swoją pracę ponad 4 540 zł brutto miesięcznie, natomiast najczęściej występujące wynagrodzenie to 3 500 zł.

Doradca finansowy – młody zawód z przyszłością
Kilka miejsc dalej znalazł się doradca finansowy – zawód, który jeszcze kilka lat temu w ogóle nie istniał. Na urzędowej liście zawodów w Polsce pojawił się dopiero 1 lipca 2010 r., jednak jest stosunkowo nowy także w innych krajach. Podnosi to istotnie jego rangę, gdyż wiąże się z perspektywą dynamicznego wzrostu. Ma to być jedna z najszybciej rozwijających się profesji najbliższych lat – według danych amerykańskiego departamentu pracy od 2014 r. do 2024 r. zapotrzebowanie na jej przedstawicieli wrośnie o 30 proc.

Czytaj też: Zawód przyszłości: robot. Sprawdź, które branże są zagrożone

Doradcy będą przejmować część obowiązków, które dotychczas pełnili maklerzy czy brokerzy ubezpieczeniowi – począwszy od małych rozwiązań, po pomoc w przeprowadzaniu operacji w dużych firmach inwestycyjnych. Jest to praca dla tych, którzy poza niezbędną wiedzą, posiadają także umiejętność słuchania i wyjaśniania skomplikowanych rzeczy w prosty sposób. Osoby, które to potrafią, nie powinny narzekać na brak klientów. Ich zarobki w krajowych realiach są bardziej atrakcyjne, niż księgowych – mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 4 060 zł brutto, ale 25 proc. najlepiej opłacanych doradców finansowych otrzymuje miesięcznie więcej niż 5 563 zł.

Specjalista od oceny ryzyka
Kolejnym zawodem z branży finansowej, który umieszczono na liście najbardziej perspektywicznych profesji jest specjalista ds. oceny ryzyka. Czym zajmuje się taka osoba? Korzystając z matematyki, statystyki i teorii finansowych, zarządza ryzykiem, decydując o przyjęciu lub odrzuceniu np. wniosku ubezpieczeniowego. Szacuje także adekwatne do ryzyka stawki ubezpieczenia – standardowe lub podwyższone. Osoba, która wykonuje ten zawód, współpracuje na co dzień z agentami ubezpieczeniowymi, którzy dostarczają mu potrzebną dokumentację od klientów. Korzysta także z pomocy innych specjalistów m.in. z branży medycznej, budowlanej, informatycznej czy diagnostyki samochodowej, z którymi konsultuje czynniki zagrażające przedmiotowi ubezpieczenia. Specjalista ds. oceny ryzyka powinien w związku z tym charakteryzować się umiejętnością współdziałania oraz komunikatywnością. Może za to liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Jak wynika z danych Sedlak & Sedlak, co druga osoba wykonująca ten zawód otrzymuje pensję od 4 212 do 8 064 zł brutto, natomiast co czwarta powyżej górnej granicy tych widełek. Najczęściej występującym wynagrodzeniem na tym stanowisku jest zaś 5 812 zł.

Sprawdź także: Zmieniasz zawód? Uważaj, żeby nie popełnić tych 10 błędów

CFO – cel kariery w finansach
Nieco dalej w rankingu – głównie ze względu na większy poziom stresu i mniejszą dynamikę wzrostu niż w przypadku poprzednich zawodów, znalazł się dyrektor finansowy. W przeszłości stanowisko CFO było uważane za milowy krok w dojściu do posady CEO (Chief Executive Officer), dziś znacznie zyskało na znaczeniu jako atrakcyjny cel kariery. Rola i zakres kompetencji dyrektorów finansowych zwiększają się, dzięki czemu ich pozycja w firmie staje się coraz silniejsza. Obecnie osoby, pełniące tę funkcję coraz częściej działają jako liderzy zmian – odgrywają strategiczne role i podejmują istotne decyzje w obszarze organizacji finansów oraz funkcjonowania całej firmy. Muszą łączyć dogłębną wiedzę finansową z umiejętnościami z zakresu IT, prawa, HR i zakupów, przez jednym z podstawowych zadań współczesnego CFO jest ciągłe podnoszenie swoich kompetencji. Większa odpowiedzialność za sterowanie przedsiębiorstwem zacieśnia ich więzi z właścicielami oraz przekłada się na bardzo wysokie wynagrodzenia. Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 15 504 zł brutto. Co drugi dyrektor ds. finansów otrzymuje pensję od 10 800 zł do 22 000 zł, natomiast co czwarty ponad 22 000 zł.

Analityk finansowy to jest KTOŚ
Dynamiczne tempo rozwoju i wysokie zarobki zapewniły miejsce w zestawieniu także analitykom finansowym, którzy są i będą jednymi z kluczowych pracowników działów finansowych wielu firm. Zasadniczym zadaniem osoby, pełniącej tę funkcję jest analiza bieżących operacji finansowych pod kątem ich opłacalności, co z kolei ma znaczący wpływ na kształtowanie strategii finansowej przedsiębiorstwa. W zakres jego obowiązków wchodzi także budżetowanie, opracowywanie i przygotowanie dokumentów potrzebnych do zawarcia transakcji oraz analizowanie i monitorowanie dokonywanych przedsięwzięć.

Zobacz również: Chcesz mieć dobrze płatną i bezstresową pracę? Wybierz jeden z tych zawodów

Sylwetkę analityka finansowego tworzą przede wszystkim: wyższe wykształcenie, umiejętność analitycznego myślenia i biegła znajomość języka angielskiego. Dla wielu współczesnych podmiotów gospodarczych zatrudnianie pracowników z takimi zasobami wiedzy i umiejętności jest obowiązkiem, warunkującym ich istnienie i rozwój. Analityków finansowych poszukują przede wszystkim korporacje, takie jak: banki, firmy konsultingowe, przedsiębiorstwa produkcyjne, a także jednostki administracji publicznej. Ich ogromne kompetencje są tam sowicie wynagradzane – najczęstsza pensja występująca na tym stanowisku w Polsce to 5 675 zł brutto, jednak 25 proc. najlepiej zarabiających analityków finansowych otrzymuje miesięcznie ponad 7 776 zł.

Compliance officer – strażnik prawa w firmie
Listę najbardziej perspektywicznych zawodów w branży finansowej zamyka compliance officer. Zapotrzebowanie na specjalistów ds. zapobiegania korupcji i oszustwom finansowym – bo tym głównie zajmują się ludzie od compliance – istotnie wzrosło po kryzysie gospodarczym w 2008 r., kiedy wiele firm stało się bardziej podatnych na nieetyczne działania pracowników. Osoba zatrudniona na stanowisku dyrektora działu Compliance odpowiada za monitorowanie przestrzegania obowiązujących przepisów i regulacji prawnych przez poszczególne departamenty przedsiębiorstwa oraz sugerować alternatywne sposoby postępowania. W codziennej pracy osoba na tym stanowisku ściśle współpracuje z dyrektorami działów: zarządzania ryzykiem i audytu wewnętrznego. W zależności od specyfiki firmy compliance officer może specjalizować się w prawie podatkowym, budowlanym bądź też w regulacjach dotyczących obrotu papierami wartościowymi. Stanowisko to wymaga więc wykształcenia wyższego, najlepiej prawniczego lub ekonomicznego. Do wykonywania tego zawodu potrzebna jest także sumienność, umiejętność analitycznego myślenia oraz kompetencje miękkie, umożliwiające swobodną interakcję z innymi pracownikami. Według badania firmy MichaelPage, wynagrodzenia na tym stanowisku w Polsce kształtują się od 9 000 do 18 000 zł brutto, natomiast najczęściej występująca pensja w profesji to 15 000 zł.

autor: Grażyna Stefańska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: