SuperBiz opinie Co robić w razie problemów ze spłatą kredytu? Większość Polaków tego nie wie

Co robić w razie problemów ze spłatą kredytu? Większość Polaków tego nie wie

09.01.2017, godz. 14:46
Co robić w razie problemów ze spłatą kredytu
foto: SHUTTERSTOCK

Co piąty Polak nisko ocenia swoją wiedzę na temat finansów, a co drugi Polak utrzymuje, że jego znajomość finansów jest średnia – wynika z badania zrealizowanego przez Ipsos dla platformy edukacyjnej Kapitalni.org. Tylko 66 proc. ankietowanych uważa całkowity koszt pożyczki za najważniejszy parametr, który należy uwzględnić podczas porównywania ofert pożyczkowych.

Co piąty Polak nisko ocenia swoją wiedzę na temat finansów, a co drugi Polak utrzymuje, że jego znajomość finansów jest średnia – wynika z badania zrealizowanego przez Ipsos dla platformy edukacyjnej Kapitalni.org. Tylko 66 proc. ankietowanych uważa całkowity koszt pożyczki za najważniejszy parametr, który należy uwzględnić podczas porównywania ofert pożyczkowych.

Tylko 7 proc. Polaków deklaruje posiadanie bardzo dobrej wiedzy o finansach. 19 proc. uważa, że ma znikomą lub małą wiedzę w tym obszarze, a 2 proc. jest przekonanych, nie w ogóle nie posiada wiedzy na temat finansów. 47 proc. Polaków uważa, że ma średnią wiedzę z zakresu tematyki finansowej, 24 proc. – dobrą, a 2 proc. nie ma zdania na ten temat. 15 proc. respondentów nie wie, czym jest ROR, a 6 proc. myśli, że tego typu konto jest oprocentowane lepiej niż konto oszczędnościowe.

– Brak wiedzy przekłada się zwykle na złe decyzje finansowe, które pogarszają naszą sytuację materialną – ocenia Marcin Borowiecki, prezes Wonga w Polsce. A to przekłada się na postawy osób, które nie radzą sobie ze spłatą długów. 43 proc. respondentów przyznało, że w przypadku niewypłacalności pożycza pieniądze od bliskich, ale aż 17 proc. ankietowanych zachowuje całkowitą bierność i nie szuka nigdzie pomocy. 9 proc. dłużników, którzy nie mogą wygospodarować środków na spłatę raty, zadłuża się w innym banku lub firmie pożyczkowej. Jest to pierwszy krok, aby wpaść w pętlę zadłużenia.

Zobacz także: Morawiecki chce być jak Sherlock Holmes w walce z wyłudzeniami VAT

– To alarmujące dane. Bierna postawa pogłębia tylko problemy. Równie niepokojące jest to, że tak wiele osób pożycza pieniądze na spłatę długu w kolejnej instytucji. Prowadzi to do spirali zadłużenia, z której bardzo trudno wyjść. O problemach z uregulowaniem należności na czas należy poinformować firmę, która udzieliła nam pożyczki. Istnieje szereg rozwiązań, które pozwolą wspólnie znaleźć wyjście z tej sytuacji. Niestety, taką aktywną postawę wykazuje jedynie jeden na pięciu badanych – mówi Marcin Borowiecki.

Samoocena wiedzy ze świata finansów rośnie wraz z wiekiem. Zaledwie 23 proc. ankietowanych w wieku 20 – 24 oceniło pozytywnie swoją wiedzę o finansach, wśród osób w wieku 35 – 55 lat było to już 30 procent. Z kolei w testach wiedzy na temat finansów najlepiej wypadają osoby, które ukończyły 45. rok życia.

Przeczytaj również: 10 najpopularniejszych wymówek od spłaty długów

To może tłumaczyć, dlaczego aż 66 proc. ankietowanych twierdzi, że wiedzę na temat finansów czerpie z życia i praktycznego doświadczenia. 42 proc. Polaków uczy się o produktach i usługach finansowych ze stron internetowych, 26 proc. – od pracowników instytucji finansowych, a 15 proc. – z reklam. W przypadku osób w wieku 20 – 24 lat aż 26 proc. wiedzę o produktach finansowych pozyskuje z przekazów reklamowych.

– To niepokojące, że głównym źródłem informacji o produktach i usługach finansowych są przede wszystkim kanały sprzedażowe oferujących je instytucji. W idealnej sytuacji wiedza powinna być pozyskiwana aktywnie. Tylko samodzielnie weryfikując informacje możemy mówić o odpowiedzialnym korzystaniu z produktów finansowych – przekonuj Marcin Borowiecki.

Prowadzony przez Biuro Informacji Gospodarczej Indeks Zaległych Płatności Polaków wskazuje, że 29 proc. niesolidnych dłużników (osób fizycznych) zadłużonych na kwotę min. 200 zł zalega ze zwrotem 1000 – 2000 złotych. Jeżeli brakuje środków finansowych na spłatę długu, należy niezwłocznie skontaktować się z wierzycielem. Niektóre banki oferują tzw. wakacje kredytowe, inne instytucje są skłonne rozłożyć zobowiązanie na niższe raty. Można również porównać oferty pożyczek i kredytów innych banków, a następnie przenieść zadłużenie do tej instytucji, która oferuje korzystniejsze warunki, np. niższe oprocentowanie. W tym celu zaciąga się kredyt refinansowy.

Oprac. na podst. raportu Kapitalni.org pt. „Wiedza o finansach co piątego Polaka jest mała lub znikoma", tvn24bis.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: