SuperBiz opinie Czy Francja wyjdzie ze strefy euro? Konsekwencje mogą być zatrważające

Czy Francja wyjdzie ze strefy euro? Konsekwencje mogą być zatrważające

11.03.2017, godz. 14:12
Parlament Europejski, Unia Europejska
Parlament Europejski foto: EAST NEWS

Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, ostrzega przed wyjściem Francji z Unii Europejskiej. Jej zdaniem taki krok sprawiłby, że w Unii Europejskiej, która i tak została już osłabiona przez Brexit, zapanowałaby niepewność.

- W krótkim czasie nastąpiłby okres wielkiej niepewności, wielkiego zachwiania równowagi oraz pauperyzacji Francji – powiedziała Christine Lagarde w wywiadzie, który 10 marca ukazał się na łamach „Le Parisien". Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego stała na czele francuskiego ministerstwa finansów za prezydentury konserwatysty, Nicolasa Sarkozy'ego.

Zobacz także: Osobny budżet dla strefy euro? Europosłowie z Francji i Niemiec są na „TAK”

Wyjście Francji ze strefy euro popierają dwaj kandydaci na prezydenta: Marine Le Pen, przewodnicząca Frontu Narodowego oraz Jean-Luc Mélenchon, lider radykalnej lewicy. Według Lagarde wyniki wyborów prezydenckich będą miały decydujący wpływ na decyzję państwa o pozostaniu w strefie euro. Od tego, kto wygra, zależy, czy zacieśni się współpraca między Francją a Niemcami, czy wręcz przeciwnie – Francja opuści Euroland, a to niosłoby ze sobą „niezmiernie poważne konsekwencje".

Przeczytaj też: UE będzie miała własny budżet? Ten projekt dzieli państwa członkowskie

Wybory prezydenckie we Francji zaplanowano na 23 kwietnia i 7 maja. Sondaże wskazują, że dużym poparciem cieszy się Marine Le Pen. Jej najpoważniejszym rywalem jest centrowy kandydat na prezydenta, Emmanuel Macron. Negatywny wpływ na jego poparcie mogą mieć zarzuty związane z fikcyjnym zatrudnianiem członków rodziny, m.in. małżonki.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, wiadomosci.onet.pl, rp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: