SuperBiz opinie Zaległe długi Polaków wzrosły o blisko 11 mld złotych!

Zaległe długi Polaków wzrosły o blisko 11 mld złotych!

07.04.2017, godz. 14:43
Tanie kredyty na wagę złota
foto: SE/EAST NEWS

Pod koniec 2016 r. łączna kwota zadłużenia Polaków opiewała na ponad 2 mln 322 tys. złotych. Dłużnik rekordzista powinien spłacić 102 miliony złotych. Nie jest on jedyną osobą, która ma problem z uregulowaniem zobowiązania. W zeszłym roku zaległe długi Polaków zwiększyły się o 11 mld złotych – informuje BIG InfoMonitor w swoim raporcie.

Mieszkańcy naszego kraju zadłużają się na potęgę, i to nie tylko w bankach. Wzrosła zarówno ich kwota kredytów do spłacenia, jak i zobowiązań pozakredytowych. Suma, z jaką zalegają niesolidni dłużnicy, zwiększyła się o jedną czwartą – do 53,69 mld złotych! Oznacza to 26-procentowy przyrost długów (10,93 mld zł). Najczęściej w pętlę zadłużenia wpadają osoby, które zalegają z opłaceniem rachunków lub alimentów – wynika z raportu.

Zaległości rosną szybciej niż liczba dłużników. - Szybszy wzrost zaległości niż liczby dłużników, może oznaczać, że część osób, które miały już problemy finansowe, popada w coraz większe tarapaty, albo też nowi dłużnicy przestają sobie w pewnym momencie radzić ze zobowiązaniami na wysokie kwoty. Więcej osób niż przed rokiem ma dziś jednocześnie zarówno niespłacone zobowiązania kredytowe, jak i pozakredytowe. Jest to już co piąta osoba wśród prezentowanych niesolidnych dłużników (blisko 470 tys.), podczas gdy przed rokiem stanowili 17 proc. – ocenia cytowany w komunikacie prasowym Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Zobacz także: Polscy pracownicy są trzy razy tańsi niż przeciętni pracownicy z UE

Nie tylko poszła w górę suma zobowiązań, ale także przybyło 13 proc. niesolidnych dłużników. Pod koniec ur. ich liczba wynosiła 266 tys. osób. W wyniku zaistniałych zmian średnia kwota zaległości wzrosła o 11,2 proc. – z 20 tys. 793 zł do 23 tys. 119 złotych. W raporcie uwzględniono niespłacane na czas zobowiązania od 200 zł wzwyż w postaci rat kredytów, pożyczek w parabankach, rachunków za media, abonamentu telefonicznego, opłat za czynsz, alimentów lub opłat sądowych.

Patrz też: Wizy dla Ukraińców zostaną zniesione? Jest zgodna PE na krótkoterminowy pobyt

- Nasze analizy pokazują, że osób z wysokimi długami przybywało szybciej niż z niskimi. W sytuacji gdy przed rokiem co trzeci dłużnik (32 proc.) miał do zwrotu nie więcej niż 2 tys. zł, dziś odsetek ten wynosi 28 proc. Z niespłacanym długiem do 5 tys. zł na koncie pozostaje obecnie niecałe 48 proc. nierzetelnych dłużników wobec 53 proc. przed rokiem – mówi Sławomir Grzelczak.

33. już edycja Raportu InfoDług powstała w oparciu o dane InfoMonitor i BIK z końca 2015, a także z 2016 roku.

Oprac. na podst. media.bik.pl, finanse.wp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: