SuperBiz opinie Co wybrać: odpłatny wyjazd czy wypoczynek we własnym zakresie?

Co wybrać: odpłatny wyjazd czy wypoczynek we własnym zakresie?

25.03.2017, godz. 17:00
Majówka
Majówka foto: SHUTTERSTOCK

Wyjazd z jogą, rowerem czy masażami to propozycje na spędzenie wolnego czasu przez dorosłych. Tego typu atrakcje rokrocznie cieszą się dużym zainteresowaniem. Teoretycznie ćwiczenie asan (specjalnych pozycji jogi) nie kosztuje ani grosza. Dlaczego więc jesteśmy skłonni płacić setki, a nawet tysiące złotych, aby spędzić kilka dni pod okiem instruktorki czy instruktora jogi?

Jogę można praktykować wszędzie: w domu, na trawie, albo na plaży. Wystarczy mieć matę do jogi, chociaż wytrawni jogini twierdzą, że potrafią obejść się i bez niej. Mimo to kilkudniowy wypad z doświaczonymi nauczycielami nęci wiele osób. Zwłaszcza, jeżeli nie mamy z kim spędzić dni wolnych od pracy. Porównaliśmy koszty wybranych wyjazdów z jogą z zakwaterowaniem we własnym zakresie.

Joga połączona z nauką jazdy MTB
6-dniowy warsztat jogi w Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej w Srebrnej Górze (Góry Sowie) kosztuje 1200 zł. Oprócz czasu spędzonego na macie z Malwiną Rzoncą, współzałożycielką krakowskiej szkoły jogi Mayura, uczestnicy mają do dyspozycji okoliczne Trasy Enduro Srebrna Góra (część Strefy MTB Sudety – największej, a zarazem pierwszej w Polsce sieci górskich tras rowerowych). Opłata w kwocie 1200 zł obejmuje: 5 noclegów w pokojach 2-, 3- lub 4-osobowych z łazienkami, dwa wegetariańskie posiłki oraz dwie 1,5-godzinne sesje jogi w ciągu dnia, a także – szkolenie rowerowe w wymiarze 3 godzin dziennie. Istnieje możliwość uczestnictwa wyłącznie w zajęciach z jogi. Wówczas koszt wyjazdu wyniesie 900 złotych.

Zobacz także: Wakacje podrożeją nawet o 20 proc. O tyle mogą skoczyć ceny w polskich kurortach

Dla porównania, przez Airbnb 2-osobowy pokój w Starym Domu w Górach Sowich można wynająć już za 119 złotych. Istnieje możliwość dokupienia jedzienia w cenie 20 zł od osoby za śniadanie i 35 zł od osoby za obiad.

Joga z ping-pongiem i bilardem
4-dniowa Czerwcówka z jogą dla początkujących w Stacji Joga w gospodarstwie agroturystycznym w Gliczarowie Górnym na Podhalu kosztuje 600 złotych. Cena zawiera: dwie sesje jogi dziennie, zakwaterowanie w pokojach z łazienkami, śniadania i obiadokolacje, ogniska, wycieczki po okolicy, a także – dostęp do stołów bilardowych oraz ping-pongowych.

Przeczytaj również: Rowerem na majówkę. Green Velo ma 2 tys. km [ZDJĘCIA]

Dla porównania, na Airbnb prywatny pokój w Studiu Krupówki kosztuje 67 zł, a ceny 2-osobowych apartamentów na Podhalu zaczynają się od ok. 120 złotych.

Joga z dźwiąkami gongów i mis tybetańskich
4-dniowy, marcowy wypad na jogę kobiecą z Joanną Jedynak, dyplomowaną nauczycielką jogi wg metody BKS Iyengara (Intermediate Senior I) wiąże się z opłatą w wysokości 790 złotych. Ta kwota uwzględniała: zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym w Zagrodzie Kusawy w gminie Rajgród, wyżywienie i zajęcia jogi. Istnieje możliwość dopłaty 30 zł za dobę do pokoju 1-osobowego oraz 25 zł za dobę za zwierzę. Zajęcia urozmaicają medytacje przy dźwiękach gongu i mis tybetańskich. Zagroda Kusawa znajduje się na skraju Mazur, na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.

Oczywiście, możemy wybrać wyjazd na Mazury we własnym zakresie. Wtedy jednak za sam nocleg w 2-osobowym pokoju w agroturystyce trzeba będzie zapłacić minimum 70 – 100 złotych.

Joga z nauką masażu
3-dniowe warsztaty kobiece z jogi, pranayamy, medytacji i masażu ayurwedyjskiego z Ireną Kertyczak w domie Siódmy Las, wśród wzgórz kazimierskiego parku krajobrazowego, wiążą się z opłatą 630 zł (zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym) lub 695 zł (zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym). Lokalizacja w Wąwolnicy, w lasach kazimierzowskich, sprzyja spacerom i relaksowi.

Gdybyśmy jednak zdecydowali się na wyjazd we własnym zakresie, na Airbnb moglibyśmy znaleźć 2-osobowe studio lub przytulny pokój z balkonem za 90 zł w Kazimierzu Dolnym.

Joga z mantrą OM
Za 1260 zł spędzimy 8-dniową Majówkę w Beskidzie Sądeckim z doświadczoną joginką, Magdą Kapelą. Uczestnicy zajęć mają zagwarantowane: wyżywienie, nocleg, dwie sesje jogi w ciągu dnia oraz zajęcia dodatkowe: pracę z oddechem, śpiewy mantry OM, wieczorne sesje masaży dźwiękiem gongów i mis tybetańskich.
Tymczasem za 180 zł możemy wynająć domek w górach z trzema sypialniami w Mordarce, w Beskidzie Wyspowym, za 90 zł – 2-osobową chatę w Beskidzie Niskim lub przytulne mieszkanko w Nowym Sączu.

W zależności od lokalizacji, ceny 1,5-godzinnych zajęć z jogi wahają się od 25 do 40 złotych. Stołując się we własnym zakresie, śniadanie można zjeść już za 10 zł, a dodatkowe 20 – 30 zł trzeba liczyć na obiad. Jak widać, organizacja wypoczynku bez dodatkowych atrakcji niekoniecznie wiąże się z dużą oszczędnością.

Oprac. na podst. jogawkrakowie.pl, facebook.com, zagrodakuwasy.pl, bosonamacie.pl, happyyoga.pl, airbnb.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: