SuperBiz opinie Reforma gimnazjum. Gdzie posłać dziecko w roku 2017/2018? [HARMONOGRAM ZMIAN, INFOGRAFIKA]

Reforma gimnazjum. Gdzie posłać dziecko w roku 2017/2018? [HARMONOGRAM ZMIAN, INFOGRAFIKA]

09.01.2017, godz. 18:10
Do jakiej szkoły posłać dziecko w 2017 roku?
foto: SHUTTERSTOCK

9 stycznia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy likwidujące gimnazja. W konsekwencji 7684 szkół zostanie zamkniętych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie klasy gimnazjalne będą zlikwidowane od początku nowego roku szkolnego. Część uczniów musi kontynuować naukę w gimnazjum. Zobacz, do jakiej szkoły posłać dziecko w roku szkolnym 2017/2018.

Co obejmuje reforma szkolnictwa?
Od początku września 2017 r. obecny system edukacji ulegnie zasadniczym zmianom. Gimnazja zaczną być wygaszane, a 3-letnie zasadnicze szkoły zawodowe ulegną likwidacji. Po zakończeniu reformy dzieci mają realizować program edukacyjny w 8-letnich szkołach podstawowych, 4-letnich liceach i 5-letnich technikach, a także – w dwustopniowych szkołach branżowych. Przysposobienie do pracy uzyskają w 3-letnich szkołach specjalnych.

Kiedy wchodzi w życie reforma?
Reforma wchodzi w styczniu, a do 31 marca 2017 r. samorządy mają czas na podjęcie uchwał o dostosowaniu placówek szkolnych do nowego systemu szkolnego. Reforma zacznie być wdrażana w szkołach 1 września 2017 r., wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Jednak okres przejściowy, podczas którego struktura szkolnictwa zostanie w pełni przekształcona, wyniesie kilka lat.

Jakie będą losy gimnazjalistów?

We wrześniu 2017 r. wszyscy uczniowie podstawówek będą kontynuować naukę w szkołach podstawowych. Gimnazjaliści, którzy obecnie chodzą do klas I i II, nadal będą uczęszczać do gimnazjów, a uczniowie III klas gimnazjów pójdą do liceów ogólnokształcących, techników lub branżowych szkół I stopnia. Jednak I klasy gimnazjów stracą rację bytu. Uczniowie VI klas szkół podstawowych zostaną zmuszeni do kontynuowania nauki w VII klasach podstawówki.

Gimnazja będą wygaszane stopniowo. W roku akademickim 2017/2018 zostaną zlikwidowane I klasy gimnazjów, a w następnych latach – kolejne. W roku akademickim 2018/2019 do III klas gimnazjów pójdą ostatnie roczniki. W roku akademickim 2019/2020 gimnazja nie będą już istnieć.

Przeczytaj również: Szokujące wyliczenia ZNP. „Przez PiS 45 tys. nauczycieli straci pracę"

Jakie szkoły zastąpią zawodówki?
Nowość w systemie edukacji mają stanowić branżowe szkoły I stopnia. Zastąpią one obecne zawodówki. Zaczną funkcjonować 1 września 2017 r., a z czasem dołączą do nich branżowe szkoły II stopnia.

Kiedy zmianie ulegną licea, technika i szkoły branżowe?
Ponieważ na razie nie ma roczników, które można by posłać do IV klas liceów ogólnokształcących, zostaną one uruchomione dopiero w roku szkolnym 2019/2020. We wrześnie 2019 r. absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych rozpoczną naukę w I klasach liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia. Uczniowie, którzy ukończyli gimnazjum, będą mieli do wyboru 3-letnie licea ogólnokształcące i 4-letnie technika, natomiast uczniowie, którzy ukończyli ósmą klasę szkoły podstawowej, będą mogli pójść do 4-letniego liceum lub 5-letniego technikum. Ostatecznie wdrażanie reformy szkolnictwa dobiegnie końca w roku akademickim 2023/2024.

Może cię zainteresować: Szkolne opłaty 2016/2017. Za co nie należy płacić w szkole

Gdzie posłać gimnazjalistę? Podsumowanie

Dzieci z I klas gimnazjów od 1 września 2017 r. będą uczyły się w II klasach gimnazjów. Po ukończeniu gimnazjum będą mogły kontynuować naukę w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia.

Zobacz także: Andrzej Duda podpisał ustawy likwidujące gimnazja. Związkowcy zapowiadają protesty

Dzieci z II klas gimnazjów od 1 września 2017 r. będą uczyły się w III klasach gimnazjów. Po ukończeniu gimnazjum będą mogły kontynuować naukę w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia.

Dzieci z III klas gimnazjów od 1 września 2017 r. będą miały do wyboru: 3-letnie liceum ogólnokształcące, 4-letnie technikum i 3-letnie branżowe szkoły I stopnia. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia będą mogły kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżowej szkoły II stopnia będą mogły pójść do szkoły policealnej, a ze świadectwem dojrzałości – na studia.

Źródło: reformaedukacji.men.gov.pl, broszura „Dobra szkoła. Reforma edukacji. Najważniejsze zmiany. Pytania i odpowiedzi"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: