SuperBiz opinie Dwugłos ws. OFE: Morawiecki vs. Rafalska

Dwugłos ws. OFE: Morawiecki vs. Rafalska

21.11.2016, godz. 15:58
Dwugłos ws. OFE: Morawiecki vs. Rafalska
foto: Super Express

W ostatni czwartek pojawiła się wiadomość, kolportowana przez Polską Agencję Prasową, że środki z OFE mają być przez władzę wyssane do cna. Wedle jednej opcji. A według innej - sprawa nadal jest w toku. Co ciekawe, sprawa dotyczy sporu między parą ministrów.

W zeszłym tygodniu agencja PAP ogłosiła, że dotarła do dokumentu po przeglądzie systemu emerytalnego, które przygotował resort rodziny i pracy. Zgodnie z nim reszta środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych miałaby trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej i zostać zapisana na indywidualnych kontach, tylko że w ZUS.

Wicepremier Morawiecki, cytowany przez PAP, powiedział: "Trzymamy się wcześniejszych ustaleń; myślę, że są kwestie techniczne, organizacyjne, ale jak pan prezes Jarosław Kaczyński powiedział na kongresie na początku lipca, tej wersji się trzymamy zdecydowanie. Środki OFE będą przekazane do ludzi w tym zakresie, w którym są zainwestowane w akcjach polskich, czyli tak jak mówiliśmy na początku lipca."

Odmienne zdanie ma minister pracy Elżbieta Rafalska: "Te plany i propozycje [dot. OFE], o których mówił wicepremier Morawiecki, są w fazie opracowywania. Na pewno żadnych zmian w 2017 roku, poza przywróceniem wieku emerytalnego, nie będzie. Co do zapowiedzi wprowadzenia ich w 2018 roku, jak będą na właściwym etapie procedowania, niewątpliwie podzielimy się tymi informacjami" – mówiła Elżbieta Rafalska w TVP Info.

ZOBACZ TEŻ: Jarosław Gowin: Nie da się na raz obniżać wieku emerytalnego, dać 500+ i podnosić kwotę wolną od podatku

Elżbieta Rafalska już jako kandydatka na minister pracy, rodziny i polityki społecznej, opowiadała dziennikarzowi Pulsu Biznesu Bartoszowi Godusławskiemu o przyszłość systemu OFE: "Na pewno ludzie powinni mieć pełną możliwość wyboru, czy chcą być w OFE, czy tylko w ZUS. Jeśli zdecydujemy się na kolejne kroki w tej sprawie, to będą one poprzedzone analizą problemu, konsultacjami czy referendum."

Obecna minister wspominała, że przede wszystkim skupiają się na powrocie do poprzedniego wieku emerytalnego i nie mowy o szybkiej likwidacji OFE. Zaznaczyła jednak mieć świadomość, że "być może państwo będzie musiało dokładać do emerytur gigantyczne pieniądze".

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: