SuperBiz opinie Eksperci chwalą listę bezpłatnych leków dla seniorów

Eksperci chwalą listę bezpłatnych leków dla seniorów

16.08.2016, godz. 09:00
leki
foto: SHUTTERSTOCK

Instytut Jagielloński twierdzi, że szersza dostępność leków dla seniorów będzie mieć wpływ na obniżenie kosztów leczenia. - To pierwszy od lat, tak znaczący krok administracji państwowej w kierunku podniesienia standardów opieki zdrowotnej w naszym kraju - przekonuje prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

- W momencie kiedy leki są bezpłatne, lekarze mogą mieć pewność iż farmakoterapia będzie realnie dostępna dla pacjentów, a w konsekwencji ich zalecenia będą stosowane – twierdzi Marcin Roszkowski.

Zobacz koniecznie: Lista darmowych leków dla seniorów [PEŁEN WYKAZ]

- Dzięki rozwiązaniom przyjętym przy konstruowaniu listy bezpłatnych leków, tj. uwzględnieniu wszystkich refundowanych produktów leczniczych o określonym składzie, postaci farmaceutycznej, drodze podania i przeznaczeniu, udało się zagwarantować pacjentom dostępność do najczęściej stosowanych przez nich leków w każdej aptece w Polsce oraz możliwość kontynuowania przez nich, dotychczasowych farmakoterapii. Dzięki temu, konstrukcja listy nie wymusza zmian w ordynacji leków dla wielu pacjentów - czytamy w komunikacie prasowym Instytutu Jagiellońskiego.

Instytut zauważa, że szersza dostępność leków będzie mieć również wpływ na obniżenie kosztów leczenia – wyeliminowanie zbędnych działań medycznych, spowodowanych pogorszeniem stanu pacjenta, z powodu niestosowania zaordynowanej farmakoterapii, co często kończy się hospitalizacją. Według badania „Polsenior”, niemal 20 proc.  pacjentów nie wykupuje swoich lekarstw lub wykupuje tylko ich część.

- Przy konstruowaniu listy bezpłatnych leków dla seniorów, resort zdrowia kierował się przede wszystkim interesem pacjentów. Obecny kształt listy wskazuje na konsekwentną politykę w tej kwestii. Należy podkreślić, że wpisanie na listę 75+ wszystkich preparatów zawierających daną substancję leczniczą daje pewność, że seniorzy w każdej aptece w kraju będą mogli uzyskać stosowane obecnie, przez siebie leki, bez obaw o ich dostępność. Natomiast finansowanie tylko części leków mogłoby spowodować ich braki w aptekach. Wpłynęłoby również na ograniczenie terapii lekowych, przez lekarzy tylko do preparatów z listy 75+, co mogłoby mieć negatywny wpływ na ich skuteczność - mówi prezes Roszkowski.

Ostateczny wykaz bezpłatnych leków ma być ogłoszony w drugiej połowie sierpnia, a sama lista 75+ ma zacząć obowiązywać od 1 września 2016 roku. Z rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia skorzysta 2,7 mln polskich seniorów po 75 roku życia (dane GUS).

 

Źrodło: materiały prasowe

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: