SuperBiz opinie Eksperci przewidują duży wzrost płac. Internauci nie dowierzają

Eksperci przewidują duży wzrost płac. Internauci nie dowierzają

26.07.2017, godz. 14:07
Banknoty polskie
200 zł - król Zygmunt I Stary foto: SHUTTERSTOCK

W Polsce szykuje się duży wzrost płac – wynika z wypowiedzi ekspertów cytowanych m.in. przez portal forsal.pl. Wygląda na to, że internauci nie dowierzają tym zapowiedziom. Tak przynajmniej można sądzić po lekturze ich komentarzy.

„Brak rąk do pracy wymusi na pracodawcach podwyżki wynagrodzeń” - czytamy w portalu forsal.pl. W artykule cytowani są eksperci banku PKO BP, BZ WBK, dane GUS oraz NBP. Z nich wszystkich wynika, że Polacy nie powinni narzekać na wynagrodzenia, bo presja płacowa na pracodawców jest coraz większa i należy spodziewać się wzrostów wynagrodzeń.

ZOBACZ TEŻ: O ile wzrosną wynagrodzenia pracowników samorządowych?

Wprawdzie nie będą one tak znaczne jak w czasach przedkryzysowych, kiedy wynosiły nawet 10 proc. w skali roku, ale w niektórych branżach zarobki mogą podskoczyć o 6-7 proc. Tak będzie choćby w handlu czy budownictwie. Już w czerwcu tego roku, według wyliczeń, zarobki są o 4-5 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Czy te wzrosty są jednak zauważalne? Te same dane, które opisujemy, opublikowała także m.in. interia.pl. Wystarczy zagłębić się w komentarze pod omawianymi tekstami, aby dostrzec, że większość publikujących je internautów w ogóle boomu płacowego nie dostrzega. „Dziwne, że w małych miastach się tego nie odczuwa. Widzę siebie, moich kolegów i koleżanki z pracy, moich znajomych, podobnie jak ja z branży e-commerce. I nie ma tu żadnych wzrostów, nic a nic. A przecież większość ludzi żyje w małych miastach i na wsiach (...)” - pisze jeden z internautów.

ZOBACZ TEŻ: W jakim zawodzie zarobisz najwięcej? GUS ujawnia wysokość zarobków

„Skąd te statystyki? W moim sklepie nikt nie zarabia więcej niż 2300 zł brutto”, „Podwyżki to ma pies i urzędas i to jest tragedia tego kraju”, „Propaganda”, „Dobre żarty” - to tylko kilka z lawiny komentarzy w podobnym tonie. Komentujący zwracają również uwagę na podwyżki cen żywności, które obserwujemy w ostatnim czasie. Wielu z nich twierdzi, że jeśli pensje faktycznie odczuwalnie wzrosną, to i tak odczuwalność ta będzie krótkotrwała. Internauci spodziewają się bowiem gwałtownego wzrostu inflacji…

Źródła: praca.interia.pl, forsal.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: