SuperBiz opinie Ferie 2017. Największe atrakcje w woj. małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim

Ferie 2017. Największe atrakcje w woj. małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim

29.01.2017, godz. 14:00
ferie 2017. Zima w mieście
ferie 2017. Zima w mieście foto: SHUTTERSTOCK

Od 30 stycznia do 12 lutego uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego mają ferie. Na młodych mieszkańców woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego czekają liczne atrakcje. Sprawdź, co można robić za darmo w mieście i jak urozmaicić dziecku czas za niewielką opłatą.

Kraków
Woj. małopolskie

Kulturalnie

Młodzi mieszkańcy woj. małopolskiego znajdą wiele atrakcji w placówkach oświaty. Do akcji „Zima w szkole" dołączyły 74 szkoły, w tym 3 szkoły specjalne. W trakcie zajęć opieka dla dzieci jest bezpłatna, ale rodzice muszą pokryć koszty zajęć związane z organizacją. Straż Miejska będzie uczyła młodzież i dzieci zasad ruchu drogowego, na uczniów czeka także bogata oferta warsztatów kulinarnych, muzycznych, plastycznych, teatralnych czy sportowych. Na uczniów czekają liczne wycieczki do krakowskich muzeów, Kulkolandu, Klockolandu czy Laserparku. Wśród sportowych atrakcji warto wymienić wycieczki do Parku Trampolin, na basen, lodowisko, ściankę wspinaczkową i kręgle.
Przez dwa tygodnie najmłodsi będą mogli oglądać spektakle wystawiane w Nowohuckim Centrum Kultury w ramach Festiwalu Teatrów Dla Dzieci. Bilety kosztują 20 złotych.

Zobacz także: Ferie 2017. Największe atrakcje w woj. kujawsko-pomorskim i lubuskim

W Instytucie Cervantesa odbędą się tygodniowe warsztaty językowo-artystyczne dla dzieci. W dniach 30 stycznia - 3 lutego oraz 6 - 10 lutego najmłodsi będą uczyć się poprzez zabawę. Lekce można wykupić w cenie 510 zł, natomiast od 30 stycznia do 3 lutego i/lub od 6 do 10 lutego będą odbywały się kursy dla nastolatków w wieku 12 - 15 lat za 280 złotych.

Bogaty blok bezpłatnych zajęć przygotowała Biblioteka Kraków przy Jana Nowaka–Jeziorańskiego 3. Dla najmłodszych zostaną poprowadzone warsztaty literackie, manualne i plastyczne oraz zajęcia z bajkoterapii i robienia origami, odbędą się wystawy i konkursy, a także będzie można zagrać w planszówki.
Na młodych miłośników zwierząt czeka oprowadzanie po krakowskim zoo w cenie biletu. Dzieci z niepełnosprawnością umysłową oraz wychowankowie domów dziecka mogą uczestniczyć w zajęciach bezpłatnie. W dniach 30 stycznia - 10 lutego, od poniedziałku do piątku o godz. 12.00 przewonik będzie czekał na najmłodszych przy kasie. Bilet normalny można nabyć za 18 zł, a bilet ulgowy – za 10 złotych.

Na sportowo

Zajęcia sportowe organizują: Wydział Sportu UMK oraz placówki podległe, czyli Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Zachód", Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód" i Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy. Niemałą atrakcję stanowi bezpłatna nauka jazy na nartach finansowana przez Gminę Miejską Kraków. Zajęcia pod hasłem „Piersze kroki na śniegu" będą odbywały się na terenie stacji narciarskiej Siepraw-Ski od 6 do 10 lutego w dwugodzinnych blkach. Każdy uczestnik zajęć może wykorzystać jeden karnet dziennie. Zajęcia rozpoczynają się o 10.00 i 12.00. Będą prowadzone przez instruktorów zatrudnionych w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym Kraków Zachód.
Młodych narciarzy można było także wysłać na obóz zimowy w cenie 1050 zł do Międzybrodzia Żywieckiego. Termin obozu to 28 styczeń - 4 lutego, a organizatorem jest MOS Kraków-Zachód.

Przeczytaj również: Ferie 2017. Promocje w woj. lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim

Uczniowie, którzy spędzają zimę w mieście, mogą pograć w piłkę nożną, wziąć udział w grach i zabawach zespołowych, zajęciach z tańca, gimnastyki artystycznej, tenisa stołowego, siatkówki i pływania rekreacyjnego.
Przed NCK-iem otwarto lodowisko. 45 min jazdy to koszt 5 zł, tyle samo trzeba dać za wypożyczenie łyżew lub wypożyczenie kasku. Z kolei na lodowisku przy Galerii Krakowskiej za wejście zapłacimy 6 zł, drugie tyle trzeba dorzucić za wypożyczenie łyżew. W Taron Arenie Kraków bilet normalny kosztuj 10 zł, natomast ulgowy - 5 zł (2 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny), natomiast na wypożyczenie łyżew trzeba przeznaczyć 12 złotych. Wstęp na Krakowskie Błonia dla dorosłych kosztuje 11 zł, dla dzieci 9 zł, tyle samo wynosi jednorazowa opłata za wypożyczenie łyżew.

Woj. świętokrzyskie
Kielce

Kulturalnie

W dniach 30 stycznia – 03 lutego Dom Kultury Zameczek zaprasza dzieci od 9 roku życia do Zimowego Atelier na zajęcia z malowania farbami akrylowymi. Opłata za warsztaty wynosi 60 złotych. W tym samym czasie odbędą się warsztaty wokalne w cenie 70 zł (od 10 lat). Dom Kultury Zameczek przygotował także bogaty program bezpłatnych zajęć. Do 2 lutego będą miały miejsce warsztaty taneczne „Disco, funky, hip-hop" (od 7 lat), odbędzie się Latino Energy Maraton z tańca i fitnessu w jednym (od 15 lat), zostaną zrealizowane warsztaty taneczne dla średniozaawansowanych (od 10 lat) oraz warsztaty z Breakdance i Hiphopu dla początkujących i zaawansowanych (od 12 lat).
Instruktorzy z Ośrodka Kultury „Ziemowit", filii Domu Kultury „Zameczek", poprowadzą zajęcia plastyczne, muzyczne, gry, zabawy i wycieczki dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Za jeden tydzień zajęć trzeba zapłacić 100 zł, a za dwa tygodnie – 180 złotych.
W Domu Kultury Białogon będzie można nauczyć się gry na gitarze elektrycznej, basowej i perkusji. Zajęcia zostaną zrealizowane w modułach wartych 70, 120 i 160 zł. Dodatkowo w cenie 100 zł przygotowano tygodniową ofertę łączącą wycieczki, zwiedzanie i wypad do kina.
Cykle bezpłatnych imprez dla najmłodszych organizują: Miejska Biblioteka Publiczna wraz z filiami oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Na uczestników zajęć czekają m.in. puzzle, planszówki, rebusy, zabawy literacki i plastyczne czy czytanie bajek.

Może cię zainteresować: Ferie 2017. Zima w mieście w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim

Dzieci w wieku 7-13 lat można posłać do Muzeum Historii Kielc na spotkania w ramach Tygodnia wojskowego lub Tygodnia rzemieślniczego. Udział w pojedynczych zajęciach kosztuje 4 złote. Dodatkowo 28 stycznia i 04 lutego 2017 odbędą się bezpłatne warsztaty, Sekrety dawnych urządzeń.
Bezpłatne zajęcia „Gra w sztukę" zrealizuje Biuro Wystaw Artystycznych. Warsztaty z projektowania i robienia ozdób w cenie 9 zł oraz zajęcia na temat tworzenia szyfrów, wywoływania iluzji optycznej i z kreatywności w cenie 5 zł przeprowadzi Muzeum Zabawek i Zabawy.
Kielecki Teatr Tańca przygotował nieodpłatne warsztaty taneczne, a Kieleckie Centrum Kultury – bezpłatne warsztaty teatralne z „Pegazem". (Ofertę KTT uzupełnia bogaty repertuar teatralny, ale bilety wstępu są płatne.)
Z okazji karnawału 31 stycznia, 4 lutego, 7 lutego i 11 lutego będą odbywały się zajęcia karnawałowe w cenie 7 zł w Pałacu Biskupów Muzeum Narodowego w Kielcach.
Za 5 zł w dniach 30 stycznia - 10lutego wyślemy dziecko na warsztaty w Oddziale Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego lub do Oddziału Muzeum Dialogu Kultur, a bezpłatnie – na Wzgórze Zamkowe lub do Centrum Geoedukacji Daleszycka. Bogatą ofertę posiadają także: Młodzieżowy Dom Kultury, Kielecki Park Technologiczny – Energetyczne Centrum Nauki, Świetlica Wspierająco-Integrująca „PLUS" w Kielcach, SIEMACHA SPOT i Fundacja Studio TM.

Na sportowo

Jak co roku, najmłodsi mogą spędzić czas wolny na świeżym powietrzu, nadarzy się także szansa, żeby bezpłatnie popływać. W godz. 10.00-13.45 pływalnia FOKA, pływalnia JURAJSKA i pływalnia ORKA oferują darmowe wejścia na basen dla dzieci i młodzieży za okazaniem legitymacji szkolnej. Od 29 stycznia do 5 lutego w Foce będzie można korzystać za darmo z wodnego toru przeszkód AQUATRACK. W godz. 9.15-12.15 dla posiadaczy legitymacji szkolnej będzie także obowiązywał bezpłatny wstęp do Pływalni DELFIN, a w godz. 10.00-13.00 – do pływalni MORS.
W dniach 30 stycznia -12 lutego ma bezpłatnie funkcjonować lodowisko przy ul. Szczecińskiej 1. Dodatkowe atrakcje połączone z nauką jazdy czekają na najmłodszych na stoku narciarskim Telegraf, nie wspominając o turnieju tenisa stołowego w Hali Legionów, zajęciach, treningach i zawodach w halach sportowych, na strzelnicy szkolnej, w Kieleckim Centrum Bilardowym czy o grach, zwiedzaniu i wędrówkach z Hufcem ZHP, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym i Świętokrzyskim Towarzystwem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

Woj. wielkopolskie
Poznań

Kulturalnie

Ofertę kulturalną w Poznaniu przygotowały instytucje kultury, ośodki sportowe oraz prywatne i publiczne szkoły. Od 1 do 10 lutego poznańskie domy kultury, świetlice socjoterapeutyczne i pogotowia opiekuńcze odwiedzi Zimowe Pogotowie Sztuki. Zajęcia poprowadzą artyści współpracujący z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Stowarzyszeniem Artystyczno-Edukacyjnym Magazyn, a opłata za udział w zajęciach wynosi zaledwie 2 złote. Na spotkania obowiązują zapisy (decyduje kolejność zgłoszeń).
Filie Biblioteki Raczyńskich od 30 stycznia do 10 lutego 2017 r. w ramach "Zimy z książką" zapraszają na bezpłatne zajęcia plastyczne, literackie i ruchowe, pokazy multimedialne, gry, zabawy, rebusy, konkursy czy spotkania z podróżnikami.
Za 150 zł dzieci można wysłać na zajęcia w ramch półkolonii „Akcja Zima w Mieście 2017" do Młodzieżowego Domu Kultury. Program zajęć obejmuje: warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne, rytmiczne i taneczne, różnorodne zajęcia sportowe (tenis stołowy, dart, bilard, kręgle, gry stolikowe, mini-hokej), zabawy integrujące i gry ruchowe, wycieczki oraz konkursy z niespodziankami.
Muzeum Archeologiczne zaprasza w środy na bezpłatne projekcje filmowe i warsztaty po seansach (wstęp za okazaniem limitowanych wejściówk do odebrania w dniu seansu), w czwartki - na zajęcia edukacyjne poświęcone historycznym butom (obowiązują zapisy), a w piątki na zajęcia taneczne (wstęp w cenie biletów MAP).

Zobacz też: Ferie 2017: Ile kosztuje ski pass na narty? [ZESTAWIENIE]

31 stycznia i 7 lutego Rezerwat Archeologiczny Genius loci organizuje bezpłatne warsztaty dla tych, którzy chcą poznać wierzenia swoich pradziadków.
Podobnie jak w latach ubiegłych, od 30 stycznia do 3 lutego Galeria Miejska Arsenał przygotowała bezpłatne warsztaty z eksperymentami optyczno-fotograficznymi, które zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem Fotoplastykonu.
Muzeum Narodowe zrealizuje blog warsztatów w Gmachu Głównym MNP przy Al. Marcinkowskiego 9 oraz w jednym z oddziałów. Podczas nich dzieci poznają m.in. ciekawostki na temat motocykli, patronów miasta, instrumentów muzycznych podróży i obrazów. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 - 10 lat, trwają 60 - 90 minut. Udział w pojedyńczym spotkaniu kosztuje 8 zł, dla opiekunów jest bezpłatny.
Za 30 zł można zakupić bilety na dwa tygodnie warsztatów w Estradzie Poznańskiej. Najmłdosi w wieku 9 - 13 lat będą uczyć się fotografii i rysunku, a także przygotują występ z komediowymi skeczami.
Na zajęcia sportowe, na basienie, w lodowisku, kręgielni i palmiarni, wyjścia do kina oraz zabawę na świetlicy mogą liczyć uczeniowie spędzający ferie w szkole.

Na półkoloniach

Poznań ma imponujący program półkolonii. Poniżej wymienamy przykładowe wyjazdy. Za 619 zł dzieci można wysłać na półkolonie narciarskie i snowboardowe na stoku Malta Ski. Cena obejmuje 10 godzin szkolenia narciarskiego lub snowboardowego do wyboru oraz zajęcia poza stokiem, m. in. kino i łyżwy. Alternatywę stanowią zimowe półkolonie z Lechem Poznań na INEA Stadionie. Zajęcia w cenie 449 zł odbywają się od poniedziałku do piątku, od godz. 7.00 rano do godz. 17.00 po południu. Do wyboru są dwa tygodniowe turnusy. Inną opcję stanowią półkolonie językowe w jęz. angielskim, połączone z poznawaniem kulinariów oraz kultury w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Organizator, Leader School Poznań-Grunwald, w cenie 369 zł za turnus (299 zł dla słuchaczy szkoły) zapewnia dwa posiłki dziennie oraz możliwość udziału w licznych warsztatach, m.in. ceramicznych, gitarowych, ze stempelkowania czy farbowania ubrań. Inne atrakcje w ramach półkolonii językowych przygotował Leader School Poznań Rataje. Program obejmuje: 10 godzin zajęć z języka angielskiego 10 godzin zajęć z kreatywnego myślenia, wyjście do kina, parku trampolin i lepienie z gliny. Jeden turnus kosztuje 439 zł (399 zł dla dzieci uczących się w Leader School). Szkoła zachęca również do udziału w półkoloniach narciarsko-językowych na stoku Malta Ski w cenie 630 zł (dzienny blok zajęć obejmuje dwie godziny jazdy na stoku oraz dwie godziny nauki języka i kreatywnego myślenia). 950 zł trzeba zapłacić za półkolonie WINNER. Dzienny grafik przewiduje 1,5 h na korcie oraz 1,5 h na nartach lub snowboardzie. Biblioteka Politecniki Poznańskiej zaprasza na zajęcia z programowania i informatyki połączone z zajęciami świetlicowymi i zabawą na świeżym powietrzu w cenie 700 złotych. W Prywatnej Szkole Podstawowej Mieszko odbędą się półkolonie z eksperymentem za 400 zł, półkolonie językowo-tenisowe w Leader School Poznań Winogrady kosztują 459 zł za turnus (429 zł za turnus dla słuchaczy Leader School), a English Winter Play – 5-dniowe półkolonie z językiem angielskim u tzw. pani od języka angielskiego są warte 500 zł.

Tanią opcją okazują się półkolonie z Młodzieżowym Ośrodkiem Sportowym, w ramach których zaplanowano zajęcia z piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki, gry i zabawy sportowe, jazdę na łyżwach oraz zwiedzanie miasta. Cena wynosi 200 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, 350 zł dla pozostałych mieszkańców Poznania.

Na sportowo

Ferie to również czas na łyżwy. Za 45 min. jazdy na Lodowisku Chwiałka zapłacimy 3 zł w przypadku dziecka i 5 zł za dorosłego. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.30 łyżwiarzy do 18. roku życia obowiązuje promocyjna cena. Wejdą na łyżwy za 3 złote. Natomiast lodowisko Ligawa przy Bułgarskiej zaprasza młodych łyżwiarzy na bezpłatne zajęcia w szkółce ICERUNNERS. Darmowy wstęp przysługuje w środy w godzinach wieczornych posiadaczom biletu na tercję.

Źródła: Informator „Zima w mieście 2017" Urzędu Miasta Kielce, centrumprzyrodnicze.pl, zok.com.pl, zielona-gora.pl, mosir.zgora.pl, lodowisko.zgora.pl, rekreacja.konna.pod.aniolami.pl, myslecinek.pl, bydgoszcz.pl, palac.bydgoszcz.pl, nck.krakow.pl, mnp.art.pl, cracovia.cervantes.pl, moswschod.pl, mos-zachod.pl, bip.krakow.pl, krakow.pl, zoo-krakow.pl, witryna.biblioteka.krakow.pl, poznan.pl, bracz.edu.pl, tauronkrakow.pl, lodowisko-krakowskieblonia.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: