SuperBiz opinie Gdzie w Europie bezpiecznie spędzisz wakacje? [INFOGRAFIKA]

Gdzie w Europie bezpiecznie spędzisz wakacje? [INFOGRAFIKA]

01.07.2016, godz. 12:03
Wakacje na Sycylii
Wakacje na Sycylii foto: Archiwum prywatne

Rozpoczęliśmy wakacje, ale wielu Polaków czuje się mniej bezpiecznie niż w latach poprzednich. Po wtorkowym zamachu na międzynarodowym lotnisku im. Ataturka w Stambule krajem, który trafił na czarną listę turystów, została Turcja. Niektóre biura podróży umożliwiają nawet rezygnację z tej destynacji i zamianę oferty na inną. W związku z tym sprawdziliśmy, w których europejskich państwach jest najbezpieczniej.

Express.co.uk przygotował zestawienie wszystkich europejskich państw. Wskazał w nim te części Europy, gdzie możemy wypocząć bez obaw, że staniemy się celem ataku. Serwis podzielił poszczególne kraje na cztery kategorie, w zależności od stopnia zagrożenia atakami terrorystycznymi. Okazuje się, że Polska nadal jest jednym z najbezpieczniejszych europejskich państw. Wysłanie żołnierzy do walki z ISIS naraża nas co prawda na ataki, jednak trudno mówić o znaczącym niebezpieczeństwie. Nawet w obliczu zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie nie stwierdzono zagrożenia ze strony terrorystów.

Najbezpieczniejsze państwa Europy

Na listę krajów o największym zagrożeniu terrorystycznym trafiły jeszcze niedawno lubiane przez turystów państwa, które kuszą latem pięknymi plażami, zabytkami i słoneczną pogodą. Są to: Hiszpania, Francja i Turcja. Umiarkowane niebezpieczeństwo utrzymuje się w państwie, które Polacy upodobali sobie ze względu na korzystne ceny – na Ukrainie. W tej kategorii znalazły się również inne, kuszące latem destynacje, m.in. Włochy, Grecja, Cypr i Macedonia.

Przeczytaj również: Od lipca wakacje coraz droższe

Osoby, które stawiają na bezpieczeństwo, ale cenią również piękne widoki i letnie kurorty, mogą wybrać jeden spośród krajów o niskim zagrożeniu atakami. W tej kategorii mamy do wyboru takie lokalizacje, jak Albania, Bułgaria, Chorwacja, Gruzja czy Portugalia.

Wśród 15 najbardziej bezpiecznych państw figuruje Polska. Jednak zatłoczone nadbałtyckie plaże nie dla wszystkich stanowią atrakcję, dlatego warto rozważyć odwiedzenie jednego z innych, mniej popularnych krajów. Wśród nich warto wymienić słynącą z zapierających dech w piersiach widoków Islandię, Maltę, Mołdawię czy enklawę Włoch – San Marino.

Może zainteresować cię także: Turysto nie ryzykuj! Sprawdź, które kraje lepiej omijać w wakacje

Muzułmańscy ekstremiści nie wyrażają szczególnego zainteresowania tymi ośrodkami. Tymczasem lista niebezpiecznych ataków terrorystycznych rozrasta się, obejmując nie tylko Afrykę, ale także państwa europejskie. Poniżej przypominamy najbardziej tragiczne wydarzenia:

- Ataki w Stambule (28 lipca 2016)

- Ataki w Brukseli (22 marca 2016)

- Ataki w Paryżu (13 listopada 2015)

- Atak w Port el Kantaoui niedaleko Sousse, w Tunezji (26 czerwca 2015)

- Atak w Muzeum Narodowym Bardo w Tunisie, w Tunezji (18 marca 2015)

- Atak na centrum handlowe Westgate w Nairobi, w Kenii (21 września 2013)

- Porwanie pracowników Setraco w Jama'are, w Nigerii (16 lutego 2013)

- Kryzys zakładników w In Amenas, w Algierii (16 stycznia 2013)

 

Źródła; gov.uk, express.co.uk

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: