SuperBiz opinie Handlowiec potrzebny od zaraz. Ile zarabiają najbardziej pożądani pracownicy?

Handlowiec potrzebny od zaraz. Ile zarabiają najbardziej pożądani pracownicy?

26.06.2017, godz. 18:41
Praca jest w zasięgu ręki
foto: Materiały prasowe

Pracodawcy korzystający z Pracuj.pl najczęściej szukają specjalistów ds. handlu i sprzedaży. Czy praca handlowca i sprzedawcy jest opłacalna? Na jakie zarobki może liczyć taki pracownik i w których województwach najłatwiej będzie mu znaleźć pracę? Poznaj stawki w poszczególnych branżach.

Najwięcej ofert pracy w działach handlu i sprzedaży w kwietniu można było znaleźć w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim i małopolskim. To właśnie handlowcy i sprzedawcy są najczęściej poszukiwanymi pracownikami na Pracuj.pl. W województwie mazowieckim specjalista ds. handlu i sprzedaży jest w stanie zarobić nawet 4300 zł brutto, ale w woj. w wielkopolskim – już tylko 3700 zł brutto, a w pozostałych z wyżej wymienionych województw – ok. 3600 zł brutto. Dużo gorsze perspektywy pracy w handlu i sprzedaży mają mieszkańcy województw: lubelskiego, podkarpackiego i opolskiego. Przeciętnie osoby z Lubelszczyzny zarabiają o 1200 zł brutto mniej niż mieszkańcy Mazowsza, a specjaliście z woj. podkarpackiego i opolskiego – 1100 zł mniej.

ZOBACZ: Ile zarabia śmieciarz?

Skąd tak duży wysyp wolnych wakatów dla handlowców i sprzedawców? Nie każda osoba odnajduje się w sprzedaży bezpośredniej, a zazwyczaj przełożenie na zarobki mają premie za osiągnięcia w sprzedawcy. Szczególną kategorię specjalistów ds. handlu i sprzedaży stanowią przedstawiciele handlowi, którzy pracują w terenie. 85 proc. przedstawicieli handlowych jest zatrudnionych na etacie, przy czym ich premia wynosi ok. 1000 zł miesięcznie. Najlepsi specjaliści w ciągu trzech miesięcy potrafią zarobić nawet 18 000 zł brutto dzięki samej premii.

CZYTAJ: Zarobki Polaków pójdą w górę o 25 – 30 procent?

Aby odnieść sukces na takim stanowisku, trzeba posiadać wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, mieć wiarę w siebie oraz dar przekonywania. Nie każdy sprawdza się w roli przedstawiciela handlowego. Niektórzy przyjmują ofertę, aby mieć jakiekolwiek źródło utrzymania, po czym szukają czegoś lepszego.

PATRZ: Zarobki Polaków należą do najniższych w Europie

– Bardzo mało jest kandydatów, którzy odnajdą się w każdej firmie, branży, specjalizacji. Pracodawca nie każdemu kandydatowi może zaproponować miejsce pracy, które z punktu widzenia jego doświadczenia, ale też umiejętności i osobowości będzie właściwe. Handlowców możemy podzielić na tych którzy mają doświadczenie w pracy z klientem B2B, B2C czy po prostu w sprzedaży bezpośredniej. Prócz tego pracodawcy poszukują osób znających konkretną branżę czy produkt. Często tak mocno wyspecjalizowanych kandydatów zwyczajnie brakuje. Pozostaje więc wybór spośród kandydatów bez doświadczenia – wyjaśnia Tomasz Słowikowski, kierownik regionalnego biura sprzedaży Pracuj.pl.

Najwięcej ofert pracy dla specjalistów ds. handlu czy sprzedaży można znaleźć w branżach handlu i sprzedaży, ale także – finansów, bankowości i ubezpieczeń. W kwietniu br. nieco mniejszą popularnością cieszyły się: budownictwo i nieruchomości, przemysł ciężki, przemysł lekki oraz produkcja dóbr szybko zbywalnych FMCG (ang. fast-moving consumer goods), bo tak nazywana jest branża produktów sprzedawanych często i po względnie niskich cenach, np. artykułów spożywczych i higienicznych czy środków czystości. W tym obszarze wakaty czekają zarówno na doświadczonych specjalistów, jak i na osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy, np. studentów.

- Ofert pracy jest rzeczywiście bardzo dużo, ale należy pamiętać o tym, że są one bardzo różnorodne. Zapotrzebowanie napływa z każdej branży od FMCG po IT czy HR. Ale trzeba pamiętać, że osoba z doświadczeniem budowlanym będzie posiadać inne kompetencje i styl pracy niż osoba sprzedająca np. oprogramowanie. Liczba ofert bije rekordy, ale jest to rynek mocno skategoryzowany i wyspecjalizowany – mówi cytowana w komunikacie prasowym Konstancja Zyzik, Talent Acquisition Team Leader w Pracuj.pl

Również zarobki specjalistów do spraw handlu i sprzedaży są silnie zróżnicowane. Zazwyczaj mieszczą się one w przedziale 2400 – 5000 złotych. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć absolwenci studiów ścisłych i technicznych.

– Handel i sprzedaż to bardzo szeroka kategoria, co widać także w dużych różnicach w zarobkach specjalistów z poszczególnych obszarów. Pracę w tej specjalizacji mogą podjąć również pracownicy z konkretnym, specjalistycznym wykształceniem. Osoby po studiach technicznych, informatycznych, z wykształceniem ścisłym osiągają najwyższe dochody jako sprzedawcy, bo dysponują konkretną wiedzą, która jest niezbędna w przypadku sprzedaży produktów czy usług specjalistycznych – uważa Artur Kobyliński z Pracuj.pl.

Najlepiej opłacalne branże w handlu i sprzedaży to: „inżynieria/ technika/ produkcja", „IT/ telekomunikacja", „energia/ środowisko", „rolnictwo", „marketing/ reklama/ media", „nieruchomości/ budownictwo" oraz „farmacja/ medycyna". Przeciętne zarobki brutto (mediana) plasują się w nich odpowiednio: na poziomie 5000 zł w inżynierii, technice i produkcji, 4500 zł w IT i telekomunikacji oraz 4300 zł w pozostałych z wyżej wymienionych branż. Najgorzej opłacani specjaliści pracują w: wyposażeniu domu i biura, sprzedaży artykułów przemysłowych, AGD i RTV (mediana na poziomie 3200 zł brutto), w sprzedaży artykułów spożywczych, alkoholi i tytoniu (3000 zł brutto) oraz w sprzedaży odzieży, dodatków i biżuterii (2400 zł brutto).

Oprac. na podst. pracuj-dla-mediow.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: