SuperBiz opinie Historia popcornu

Historia popcornu

26.02.2017, godz. 11:00
Historia popcornu
foto: SHUTTERSTOCK

Historia popcornu ma kilka tysięcy lat. Prażona kukurydza, którą miliony kinomanów wcinają ze smakiem podczas projekcji filmowych, trafiła do sprzedaży pod koniec XIX wieku, kiedy wynaleziono maszynę do jej masowej produkcji. Jednak popcorn znali już Aztekowie, którzy wykorzystywali go m.in. podczas obrzędów religijnych.

Ok. 4 – 5 tys. lat temu Aztekowie mieszkający w Ameryce Środkowej zaczęli uprawiać kukurydzę. Już oni znali popcorn, czyli prażone w wysokiej temperaturze ziarna kukurydzy. Ten przysmak wykorzystywali nie tylko jako pokarm, ale także – jako biżuterię czy element rytuałów religijnych.

Na początku XIII w. popcorn dotarł do Indian z Ameryki Północnej, którzy także znaleźli dla wiele zastosowań. Robili z niego ozdoby i traktowali go jako znak pojednania z osadnikami. Prażoną kukurydzę mogli także poznać wielcy odkrywcy – Krzysztof Kolumb czy Hernán Cortés. Mieli z nim też styczność pielgrzymi odwiedzający Amerykę Północną.

Zobacz także: Najszybsze pociągi na świecie [GALERIA]

Popcorn przywędrował do Europy w XVI w. wraz z żeglarzami, którzy wracali zza oceanu. Przełom nastąpił jednak znacznie później, bo w 1885 r., kiedy do użytkowania trafiła maszyna do robienia prażonej kukurydzy. Wymyślił ją cukiernik z Chicago w stanie Illinois, Charles Cretors. Początkowo eksperymentował on z pieczonymi orzechami, ale na szczęście dla kolejnych pokoleń, sięgnął również po kukurydzę. Dziesięć lat później, w 1895 r., odbyła się pierwsza projekcja filmowa. Stało się to możliwe dzięki wynalezieniu kinematografu przez braci Lumière. Można więc powiedzieć, że historia popcornu, który znamy dzisiaj, jest tak długa jak historia kina.

Przyrząd Cretorsa był zasilany przez niewielki silnik parowy. Kuleczki kukurydzy podgrzewano w mieszance masła i smalcu. Mechanizm został zaprezentowany szerszej publiczności na światowych targach w 1893 roku. Andrew Smith, autor książki pt. „Społeczna historia popcornu" (ang. „Popped Culture") twierdzi, że Cretors i jego asystent wystawili wagon pełen popcornu i rozdawali za darmo torebki z prażoną kukurydzą. Twierdzili, że jest to rewolucyjny produkt wytwarzany specjalną, opatentowaną metodą. Chociaż sensacyjnego sposobu produkcji nie udało się utrzymać w tajemnicy, to firma The C. Cretors & Company do dzisiaj należy do grona czołowych producentów prażonej kukurydzy.

Przeczytaj również: Przemysł kosmiczny otwiera się przed Polakami! Rozmowa z ekspertami z sektora kosmicznego

Współcześnie popcorn kojarzy się z kinem i rozrywką. Swój prawdziwy renesans przeżył właśnie dzięki rozwojowi kina. Mimo że na pierwszych salach kinowych obowiązywał zakaz spożywania popcornu, z czasem, w miarę rozwoju techniki (a może i wentylacji), podejście do kukurydzianej przekąski ulegało zmianie. Właściciele kin dzierżawili teren, na którym sprzedawcy popcornu mogli ustawiać maszyny do produkcji prażonej kukurydzy. Takie podejście do kukurydzianego biznesu uwidoczniło się już w latach 30. ubiegłego wieku, czego przykładem jest sieć kin w Dallas. Od lat 50. XX w., kiedy rozkwitała telewizja, popcorn zaczął zyskiwać na popularności w Europie.

Chociaż ziarna popcornu znaleziono w azteckich grobach, a malunki Aztektów przedstawiają bogów z ozdobami w kształcie popcornu, prażona kukurydza jest kojarzona przede wszystkim z kulturą amerykańską. Obecnie właśnie Stany Zjednoczone są jednym z głównych eksperterów kukurydzy, która nadaje się do robienia popcornu. Trzeba również wspomnieć o nowym sposobie robienia popcornu, który upowszechnił się w latach 90. ubiegłego wieku, a mianowicie – o prażonej kukurydzy do robienia w kuchence mikrofalowej. Jak podaje helio.pl, w tym okresie sprzedaż prażonej kukurydzy osiągnęła wartość 240 milionów dolarów. Popcornem zajada się niemal każdy, i to nie tylko w kinie.

Oprac. na podst. bbc.com, vegancookbook.pl, popcorn.royal-catering24.pl, zetchilli.pl, smithsonianmag.com, helio.pl

tagi: biznes
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: