SuperBiz opinie Ile kosztują zajęcia pozalekcyjne?

Ile kosztują zajęcia pozalekcyjne?

08.09.2016, godz. 16:15
Ile kosztują zajęcia pozalekcyjne?
foto: SHUTTERSTOCK

Oferta zajęć dodatkowych dla dzieci w wieku szkolnym jest bardzo bogata. Młodzi ludzie mogą chodzić na jazdę konną, judo, taekwondo, zapasy, siatkówkę, piłkę nożną, naukę szermierki, zajęcia lekkoatletyczne, kursy z tańca, plastyki i muzyki, a nawet – na jogę. Oferty należy szukać nie tylko w szkole, ale także – w akademiach wychowania fizycznego, domach kultury oraz placówkach specjalizujących się w danych dziedzinach.

Zazwyczaj najkorzystniejsze cenniki mają domy kultury. Przykładowo, koszt zajęć z malarstwa i rysunku lub tańca w warszawskim Domu Kultury Śródmieście waha się od 45 do 80 zł miesięcznie. Osoby, które posiadają Kartę Dużej Rodziny, mogą liczyć na zniżkę. Za pakiet sześciu spotkań informatycznych zapłacimy 40 zł, jednak lekcje gry na gitarze lub fotografii to już wydatek rzędu 90 – 120 zł miesięcznie. Jeszcze więcej trzeba będzie wydać na kurs muzyki lub sztuki w prywatnej szkole, gdzie pojedyncze zajęcia kosztują 60 – 100 złotych.

Oddzielną kwestię stanowią zajęcia językowe. Godzina lekcyjna korepetycji z matematyki to wydatek rzędu 25 – 50 złotych. Więcej zapłacimy za zajęcia indywidualne z doświadczonym nauczycielem, mniej – za spotkanie ze studentem. Opłaty za jeden semestr nauki języka obcego wynoszą średnio 500 – 1200 złotych. Na wysokość ceny ma wpływ wiele czynników, m.in. liczba dzieci w grupie, godziny zajęć oraz prowadzący. Lekcje z native speakerem są najdroższe. Spory wydatek stanowią także podręczniki do języków obcych.

Zobacz także: Szkolne opłaty 2016. Za co NIE NALEŻY płacić w szkole

Na dopłaty mogą liczyć rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. Mają oni prawo starać się o dofinansowanie na podręczniki i pomoce edukacyjne w ramach programu „Wyprawka szkolna", który jest finansowany z budżetu centralnego.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się wrotki i rolki. Wejściówka do warszawskiej Wrotkarni kosztuje zaledwie 10 zł, a upoważnia do dwóch godzin jazdy. Wypożyczenie sprzętu to dodatkowy wydatek rzędu 8 złotych. Jeszcze mniejsze koszty poniesiemy w warszawskim Ośrodku Stegny (odpowiednio: ). Na rynku dostępne są również profesjonalne zajęcia. Miesięczny karnet na naukę jazdy na rolkach i wrotkach kosztuje 110 – 140 zł. Ogólnie zasada jest taka, że im bardziej ekstrawaganckie zajęcia wybierzemy, tym więcej zapłacimy. Dlatego koszt pojedynczych, 60-minutowych zajęć w stajni jeździeckiej to wydatek rzędu 50 – 100 złotych. Jednak 16 wejść po 30 min. na basen w Ośrodku Namysłowska w Warszawie to już tylko 70 – 90 złotych.

Decyzja o zapisie na zajęcia pozalekcyjne powinna być podyktowana przede wszystkim dobrem dziecka. Chociaż nasi podopieczni nie zawsze popierają pomysł dodatkowych „obowiązków", doświadczenie pokazuje, że uczestnictwo w nieobowiązkowych kursach i lekcjach to inwestycja w przyszłość. Dzięki nim młodzi ludzie mogą nabyć nowe umiejętności, rozwinąć swoje zainteresowania i nabrać łatwości w kontaktach interpersonalnych.

Źródła: dks.art.pl, polskieradio.pl, groupon.pl, wrotkarnia.com, aktywnawarszawa.waw.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: