SuperBiz opinie Ile kosztuje założenie sklepu internetowego? [INFOGRAFIKA, RAPORT]

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego? [INFOGRAFIKA, RAPORT]

29.07.2016, godz. 14:24
Sklepy wycofują plastikowe reklamówki
Sklepy wycofują plastikowe reklamówki foto: SHUTTERSTOCK

W obiegowej opinii krążą różne szacunki, dotyczące kosztów otwarcia sklepu internetowego. Rzucane sumy zaczynają się od "nic" po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Eksperci z internetowego serwisu pożyczkowego kokos.pl postanowili zbadać sprawę i doszli do dość zaskakujących wyników.

- Profesjonalny i w pełni funkcjonalny sklep internetowy może powstać już za kwotę 1000 zł przy założeniu, że korzystamy z gotowych narzędzi do prowadzenia sprzedaży w internecie. Rozkręcenie własnego e-biznesu w dzisiejszych czasach jest znacznie tańsze i prostsze niż założenie małego sklepu osiedlowego – zauważa Joanna Tokarska z Kokos.pl

Hosting i domena

Na początku wystarczy standardowe oprogramowanie do założenia i prowadzenia sklepu internetowego. Platformy oferujące tego typu rozwiązania proponują zwykle model abonamentowy, gdzie płaci się raz na rok albo na miesiąc. "Zwykle możemy liczyć na korzystne promocje na start. Pakiet podstawowy Shopera, najczęściej wybieranej platformy sklepowej w Polsce, wykupimy już za 33 złote miesięcznie, czyli roczny abonament za korzystanie z oprogramowania kosztuje jedynie 396 złote", pisza eksperci. W cenie mamy zapewniony hosting z rocznym transferem do 300 GB, dostęp do panelu administracyjnego z limitem 10 tysięcy produktów oraz telefoniczne i mailowe wsparcie techniczne.

Sklep "szyty na miarę" przez agencję interaktywną, czyli zaplanowany i zrealizowany specjalnie dla nas, to już znacznie wyższe koszty. Za pracę programistów i reszty zespołu nad naszym sklepem zapłacimy od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kolejnym krokiem jest odpowiednia nazwa sklepu. "Dobra domena jest jak atrakcyjna lokalizacja sklepu. Powinna być krótka i chwytliwa, aby klienci wygodnie docierali pod nasz adres. Ceny wahają się od symbolicznej złotówki do... górnego limitu właściwie nie ma", czytamy w raporcie. Wszystko zależy od popularności frazy oraz końcówki. Gotowe platformy sklepowe umożliwiają zakup domeny w konkurencyjnych cenach. "Ceny rodzimych domen .pl zaczynają się od około 50 zł. Na wykup pakietu kilku najpopularniejszych rozszerzeń, takich jak .com.pl i .eu nie powinniśmy wydać więcej niż 100 złotych." rocznie.

Projekt graficzny

Popularne platformy, na których można założyć sklep, oferują wachlarz gotowych projektów, które możemy mieć w cenie abonamentu lub nabyć w kwocie nie wyższej niż 400 złotych. "Możemy, a czasem musimy, przy tym przeprojektować niektóre elementy według naszych potrzeb. Drobne prace grafika lub pomoc operatora platformy w dostosowaniu zmian do panelu to dodatkowy koszt od kilkuset do 1000 złotych. Za profesjonalny, całkowicie indywidualny projekt graficzny sklepu internetowego zapłacimy grafikowi minimum 2 000 złotych.

Płatności internetowe

Płatności to kluczowy element powodzenia e-biznesu. "Z tegorocznego badania Płatności Online Blue Media wynika, że Polacy najchętniej opłacają zakupy internetowe za pomocą płatności elektronicznych automatycznie przekierowujących na stronę banku - tak wskazuje co czwarty badany". Implementacja systemu płatności jest darmowa dla e-sklepów. Dodatkowo korzystając z gotowego oprogramowania sklepowego już zintegrowanego z płatnościami, często można liczyć na preferencyjne stawki prowizji za obsługę płatności.

Certyfikat SSL i regulamin

Certyfikat SSL, dzięki szyfrowaniu komunikacji między komputerami, zapewnia poufność danych przesyłanych drogą elektroniczną. Jest przypisany do danej domeny i zabezpiecza transakcje gotówkowe dokonywane za pośrednictwem witryny internetowej. Wykupimy go za kwotę od około 79 złotych rocznie. "Certyfikaty stanowią gwarancję wiarygodności sklepu w oczach klientów, wyżej pozycjonują stronę w przeglądarkach oraz są wymagane, jeśli zamierzamy zintegrować swój sklep z Facebookiem".

Część przyszłych e-przedsiębiorców zapewne pominęłaby punkt dotyczący regulaminu lub wykorzystała któryś z krążących w sieci szablonów. Regulamin to jednak podstawa prawna umowy zdalnej z klientem. Powinien być dopasowany do specyfiki e-sklepu oraz regulować wszystkie kluczowe kwestie związane z jego funkcjonowaniem. Za przygotowanie indywidualnego, poprawnie sformułowanego regulaminu e-sklepu kancelaria prawna wystawi nam rachunek na około 500 złotych.

Treści

Kluczem do sukcesu sprzedaży online jest rzetelna i atrakcyjna informacja produktowa. Jeśli nie dysponujemy zdjęciami przekazanymi przez producentów sprzedawanych towarów, czeka nas inwestycja w profesjonalną sesję produktową. Koszt packshotowego zdjęcia produktu waha się od około 20 do nawet 100 złotych za fotografię 360 stopni. Opisy produktów „chodzą" w sieci za około 3 złote za sztukę. Jeśli nie mamy na oku zaufanych podwykonawców, warto skatalogowaniem i umieszczeniem na stronie asortymentu zająć się samemu, ponieważ to my odpowiemy za wszelkie niezgodności towaru z opisem.

źródło:kokos.pl, Blue Media

Artkuł powstał przy współpracy firmy Profeina.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: